Hindistan internet iletişim hizmetlerini düzenlemeyi teklif ediyor • Teknolojik Haberler


Hindistan, internet tabanlı iletişim hizmetlerini düzenlemeyi teklif ederek, platformların dünyanın en büyük ikinci kablosuz pazarında faaliyet göstermek için lisans almalarını şart koşuyor.

Telekomünikasyon Bakanlığı’nın Hindistan Telekomünikasyon Yasası Taslağı, 2022 olarak adlandırılan yeni önerisi, üç eski kuralı birleştirmeyi ve güncellemeyi amaçlıyor – 1885 Hindistan Telgraf Yasası, 1933 Hindistan Kablosuz Telgraf Yasası ve 1950 Telgraf Telleri (Yasadışı Koruma) Yasası.

40 sayfalık taslak, hükümete, “herhangi bir kamu acil durumu veya kamu güvenliği yararına.” Ayrıca, herhangi bir davaya karşı hükümete dokunulmazlık sağlar.

“Merkezi Hükümete, Eyalet Hükümetine, Bir Birlik Bölgesi Hükümetine veya bu Kanun kapsamındaki diğer herhangi bir makama veya duruma göre onlar adına hareket eden herhangi bir kişiye karşı herhangi bir dava, kovuşturma veya başka yasal işlem yapılamaz. iyi niyetle yapılır veya bu Kanun veya bu Kanuna göre yapılan herhangi bir kural, yönetmelik veya emir uyarınca yapılması amaçlanır” denildi.

Taslakta ayrıca, bu lisanslı iletişim uygulamalarını kullanan kişilerin “yanlış bilgi vermemeleri, herhangi bir önemli bilgiyi gizlememeleri veya başka bir kişinin kimliğine bürünmemeleri” isteniyor.

Ülkedeki telekom operatörleri uzun süredir WhatsApp ve Telegram gibi uygulamaların Güney Asya pazarında “seviye oyun alanı elde etmek” için düzenlenmesini talep ediyor. Ancak Hindistan’da ve ötesinde WhatsApp ve diğer sohbet hizmetlerinin yaygınlaşması, telekom endüstrisinin maliyetli mesajlaşma tarifelerini öldürdü, tüketicilere zarar vermedi.

Telekomünikasyon Bakanlığı, taslağını hazırlarken Avustralya, Singapur, Japonya, Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD’deki benzer yasaları gözden geçirdiğini söyledi.

Bakanlığın 20 Ekim’e kadar kamuoyunun yorumlarını isteyeceği önerilen yönergeler, ayrıca spam iletileri engellemek için daha geniş adımlar atmaya çalışıyor. Hindistan, spam aramalar ve metinlerden en kötü etkilenen ülkelerden biridir; bu, Truecaller gibi arama tarama uygulamalarının ülkede derin yollar açmasına izin veren bir gerçektir.

Taslak, “malları, hizmetleri, mülke ilgiyi, iş fırsatını, istihdam fırsatını veya yatırım fırsatını sunan, reklamını yapan veya teşvik eden herhangi bir mesajın” yalnızca kullanıcıların önceden onayından sonra gönderilmesi gerektiğini söylüyor. Taslak ayrıca, kullanıcıların alınan spam iletileri bildirmesine olanak tanıyan bir mekanizma önermekte ve kullanıcıların belirli promosyon iletilerini almak için onayını kaydetmeleri için bir veya daha fazla Rahatsız Etmeyin kaydı önermektedir.

Taslak, özellikle Hindistan’ın 19 milyar dolarlık 5G spektrumunu tamamlamasından bir ay sonra geldi. Ülkenin bu yıl içinde 5G ağlarına sahip olması bekleniyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/india-draft-telecom-bill-2022-regulate-internet-based-communication/

Yorum yapın