Hindistan, cep telefonları ve dayanıklı tüketim malları için onarım çerçevesi önerdi – Teknolojik Haberler


Hindistan, ABD ve Birleşik Krallık’taki benzer tartışmaları takip eden bir hareketle tüketicilere, büyüyen “planlı eskitme kültürü” ile mücadele etmek için cihazlarını üçüncü taraflara tamir ettirme olanağı sağlamayı amaçlayan bir onarım hakkı yasası getirmeyi teklif etti.

Hindistan Tüketici İşleri Departmanı söz konusu Çarşamba günü, çerçeveyi tamir etme hakkını geliştirmek için bir komite kurduğunu söyledi. Bakanlık, komitenin cep telefonları, tabletler, dayanıklı tüketim malları, otomobiller ve çiftçiliği çerçeve için önemli sektörler olarak belirlediğini söyledi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Toplantı sırasında vurgulanan ilgili konular arasında, kullanıcıların onarımları kolayca yapmalarına yardımcı olabilecek kılavuzların yayınlanmasından kaçınan şirketler yer alıyor” dedi.

Komiteye tüketici işleri ek sekreteri Nidhi Khare başkanlık ediyor ve diğer üyeleri arasında Hindistan Hücresel ve Elektronik Derneği (ICEA) ve Hint Otomobil Üreticileri Derneği (SIAM) dahil olmak üzere endüstri kuruluşları ve paydaşların yanı sıra çeşitli tüketici aktivistleri ve kuruluşlar.

Bakanlık, “Müzakereler sırasında, teknoloji şirketlerinin kılavuzlara, şemalara ve yazılım güncellemelerine tam bilgi ve erişim sağlaması ve yazılım lisansının satıştaki ürünün şeffaflığını sınırlamaması gerektiği hissedildi” dedi.

Bakanlık, teşhis için gerekli olanlar da dahil olmak üzere, cihazlara servis yapmak için gerekli olan parçaların ve araçların, bireylerin yanı sıra üçüncü şahısların da kullanımına sunulması gerektiğini de sözlerine ekledi. Ne mutlu ki ülkemizde döngüsel ekonomiye yedek parça sağlamak için ürünleri tüketenler de dahil olmak üzere canlı bir onarım hizmeti sektörü ve üçüncü taraf onarımları var” dedi.

Onarım hakkının çerçevesi, yerel pazardaki tüketicilere yardımcı olacak ve “orijinal ekipman üreticileri ile üçüncü taraf alıcılar ve satıcılar arasındaki ticareti uyumlu hale getirecek” şekilde konumlandırılıyor. Bakanlık ayrıca, hareketin ülkedeki e-atık oluşumunu azaltmaya ve birçok iş yaratmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

“Hindistan’da piyasaya sürüldüğünde, hem ürünlerin sürdürülebilirliği için hem de oyunun kurallarını değiştirecek” dedi. “Bir süre içinde Onarım Hakkının ciddi şekilde kısıtlandığı ve sadece onarımda önemli bir gecikme olduğu değil, zaman zaman ürünlerin fahiş bir fiyata onarıldığı ve bir kez satın alan tüketicinin ürünü satın aldığı gözlemlendi. Ürüne neredeyse hiç seçenek sunulmuyor” dedi.

Geçen yıl, ABD ve İngiltere’de cihazların onarılabilirliğinin güvence altına alınmasına ilişkin kurallar kabul edildiğinde, onarım hakkı hareketi ivme kazandı ABD’deki Federal Ticaret Komisyonu (FTC), donanım üreticilerini olası “yasadışı onarım kısıtlamaları” konusunda da uyardı.

Sonuç olarak Samsung, Mart ayında Galaxy cihazları için bir “self servis” modeli tanıttı. Apple ayrıca daha yeni iPhone modellerinin ABD’li kullanıcıları için bir Self Servis Onarım programı da açtı. Yeni Delhi’nin onarım hakkını ne zaman getireceğine dair kesin ayrıntılar henüz açıklanmadı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/india-right-to-repair-framework-mobile-phones-tablets-consumer-durables/

Yorum yapın