Hindistan akıllı telefon endüstrisi, son küresel ters rüzgarlara rağmen olumlu bir geleceğe sahip – Technology News, Firstpost


Tüm demografilerde, tamamen yeni bir Kızılderili kuşağı, dijital ekonominin avantajlarından yararlanmak için mobil teknolojileri, özellikle akıllı telefonları benimsedi. Akıllı telefon, ister müzik çalar, ister kamera, hatta finansal işlemleri kolaylaştıran bir cihaz olsun, diğer birçok cihazın işlevlerini haklı olarak değiştirdi. Hindistan’da şu anda 600 milyondan fazla akıllı telefon kullanıcısı var ve bu sayının, daha fazla özellikli telefon kullanıcısı akıllı telefonlara geçtikçe artması bekleniyor.

Hindistan akıllı telefon endüstrisinin 2023’te nasıl görüneceğini merak mı ediyorsunuz? realme Hindistan’ın CEO’su Madhav Sheth, bu yıl akıllı telefon üreticilerinden neler bekleyebileceğimiz konusunda bize bilgi veriyor. İmaj Kredisi: realme

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar akıllı telefon destekli Dijital ekonomiden yararlanmaya devam ederken, mevcut ve ortaya çıkan bazı zorluklar nedeniyle segmentte bir düşüş beklentisi var. Rakamlara bakacak olursak, 2022’nin üçüncü çeyreği, üst düzey akıllı telefon satış hacmindeki artışa rağmen toplam akıllı telefon talebinde düşüş gördü. Bu can alıcı soruyu gündeme getiriyor: Hindistan da küresel yavaşlamanın etkileriyle karşı karşıya mı?

Counterpoint’e göre, Hindistan akıllı telefon pazarı sonunda 2022 yılında bir darbe aldı. Yılın başında piyasaya vuran bileşen kıtlığı, diğerlerinin yanı sıra önemli bir katkıda bulunan unsurdu. Segmentteki bazı oyuncular, çevik tedarik zinciri operasyonları ve güçlü stratejileri sayesinde bu zorlukların üstesinden gelmeyi başardı. 2023 yılına girerken, Hindistan’ın genç odaklı güçlü ekonomisi ve gerçekten dijitalleştirilmiş Hindistan’ın bir parçası olma ilgisi sayesinde akıllı telefon segmenti için parlak bir tablo görüyoruz. Bu nedenle, dünya çapındaki ekonomik dengesizlikler iş dünyası için zorluklar oluşturmaya devam ederken, Hindistan akıllı telefon pazarının önümüzdeki yıl neden daha iyi bir zaman geçirebileceğini burada bulabilirsiniz:

Özellikli telefonlardan akıllı telefonlara geçiş
Cep telefonları, Kızılderililere iletişim, eğitim, ulaşım, acil durumlarla başa çıkma, e-ticaret ve hükümetle etkileşim dahil olmak üzere temel görevleri yerine getirmeleri için çok sayıda yeni fırsat sağladı. Hatta bir araştırmaya göre, ankete katılanların büyük bir bölümünün masaüstü bilgisayarı, dizüstü bilgisayarı veya tableti yok. Akıllı telefonları, onlar için dijital dünyaya erişim için hem ana hem de tek platform işlevi görüyordu.

2020’deki Covid vuruşu dışında, Hindistan pazarı son beş yılda istikrarlı bir şekilde büyüdü. 2023 yılında pazarın yüzde 10 artarak 175 milyon adede çıkması bekleniyor. Kırsal sektörün 2021’den 2026’ya kadar yüzde 6’lık bir YBBO ile gelişmesi beklenirken, kentsel sektörün yüzde 2,5’lik bir YBBO ile büyümesi bekleniyor. Fintech, e-sağlık ve e-öğrenmeyi uygulama ihtiyacı, daha yüksek İnternet benimseme oranlarını teşvik etmesi beklenen akıllı telefonlara yönelik bu artan talebi artıracaktır..

5G sayesinde tam hız dalın
Çok daha fazla kullanıcı, 5G’nin faydalarını deneyimlemeyi heyecanla bekliyor. Hatta bir Counterpoint analizine göre 5G donanımlı akıllı telefonların pazar penetrasyonu 2022’nin başında yüzde 51’e ulaşarak 4G cep telefonlarını geçti. 5G akıllı telefonların sektörde büyük ilgi çekmesine ve şu anda birçok Hindistan şehrinde erişilebilir olmasına rağmen, 2022’de pazarın ancak üçte birinin bunlardan oluşması bekleniyor. -hızlı oyun, en hızlı benimsenen mobil teknoloji olması bekleniyor. 2026 yılına kadar, 5G’nin kullanıma sunulmasının ardından dünya çapında 135 milyon ek akıllı telefonun sevk edilmesi bekleniyor.

Hükümet girişimleri, Hindistan’da akıllı telefon üretimi ve kullanımında devrim yaratacak
Bugün Hindistan’da cep telefonu penetrasyonunu artırmak için yasal bir baskı var. Geçtiğimiz günlerde Rajasthan eyaleti tarafından 2023 yılında akıllı telefonların satın alınması ve kadınlara dağıtılması için bir ihale açıldı. Ayrıca, hükümetin BharatNet’in 2025 yılına kadar kırsal ve yalıtılmış bölgeleri fiberleştirme çabalarına verdiği güçlü destek ve Hindistan’da yarı iletken üretimini genişletmek için önerilen 10 milyar ABD doları (yaklaşık 77.600 crore) teşvik paketi, Hindistan’daki akıllı telefon satışlarını kesinlikle artıracaktır.

Yeni akıllı telefonlar, yakında tüm akıllı telefon değişimlerinin yüzde 95’ini oluşturacak
Hindistan’daki müşteri ihtiyaçları artmaya devam ettikçe akıllı telefon pazarı nispeten hızlı bir yenileme oranı gösterdi. Bir mobil cihazın metropol alanlardaki tipik kullanım ömrü üç yıldır. Deloitte, kentsel pazarda 2026’da yeni akıllı telefonların yüzde 95’inin ve kullanılmış akıllı telefonların yüzde 5’inin yedek parça olarak paylaştırılacağını tahmin ediyor. Kırsal nüfusun ortalama dört yıllık telefon ömrüyle benzer bir model izlemesi bekleniyor. 2026’da, değişimlerin yaklaşık yüzde 80’ini yeni cihazların, yüzde 20’sini ise kullanılmış cihazların oluşturması bekleniyor. Akıllı telefon kullanıcılarının sayısı arttıkça özellikli telefonların yerini akıllı telefonların alacağı tahmin edilmektedir.

Uzun vadeli tablo olumlu görünüyor
Hindistan cep telefonu pazarı, akıllı telefon talebindeki küresel düşüşe (2022’nin 3. çeyreğinde yıllık %12 artışla 301 milyon adede) rağmen genişliyor. Bu, mobil değer zincirinin her paydaşı için önemli bir fırsat sunuyor. Cep telefonlarına olan talep, yalnızca daha fazla Hintli çevrimiçi olduğunda artacaktır. Uzun vadeli pazar büyümesi, oldukça büyük bir kurulu taban, özellikli telefondan akıllı telefona geçiş, yerel akıllı telefon üreticileri, tedarik zinciri gelişimi ve yeni kullanım örneklerinin yaratılmasıyla sağlanacak. 26 mali yılına kadar, küresel cep telefonu pazarının yüzde 14,5 bileşik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) büyüyerek 2,4 trilyon INR gelir elde etmesi beklenirken, Hindistan cep telefonu pazarının boyutunun yüzde 9,7 artması bekleniyor. YBBO, 26 MY’ye kadar 370 milyon birime ulaşacak.

Ekonomide beklenen toparlanma ile birlikte bu müşterilerin 2023’te yeni bir akıllı telefon alma eğilimleri muhtemelen daha fazla olacaktır. Bu da önümüzdeki yıl akıllı telefon talebinde artışa neden olabilir.

Yazar Madhav Sheth, realme Hindistan’ın CEO’su, realme Başkan Yardımcısı ve realme International Business Group Başkanıdır.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/the-indian-smartphone-industry-holds-a-positive-future-despite-recent-global-headwinds-11918952.html

Yorum yapın