Hindistan, 2025 yılına kadar tüm yeni iPhone’ların en az yüzde 25’ini üretecek: Analistler- Technology News, Firstpost


Apple, çok yakında Hindistan’da yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro Max’i üretmeye başlayacak. Cupertino merkezli teknoloji devi, yaklaşık iki ay sonra iPhone 14 serisi piyasaya sürüldükten sonra, üretim tesislerinin büyük bir kısmını Çin’den ve yavaş yavaş Hindistan gibi ülkelere taşımayı planlamıştı.

Ancak, hareketi ertelemeye karar verdiler. iki haftaya kadar ve Hindistan’da yeni iPhone’ları daha erken yapmaya başlayacak beklenenden daha fazla.

Yeni bir JP Morgan raporu, 2025 yılına kadar Hindistan’ın dünyada satılan tüm yeni iPhone’ların en az yüzde 25’ini üreteceğini söylüyor.

Hindistan, Apple için giderek daha önemli hale geliyor şirket Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için çabalarını sürdürürken, ikinci bir kilit üretim merkezi olarak.

Apple, üretim ve montaj merkezi olarak Çin’e büyük ölçüde bağımlıdır. Ülkede yetişen geniş tedarikçi ekosistemi, Apple ürünlerinin üretimini başka bir yerde tekrarlanması zor olan sıkı bir şekilde entegre edilmiş bir operasyon haline getirdi.

Bununla birlikte, Apple’ın Çin’e bağımlılığının artık şirketin en büyük sorumluluğu olduğu giderek daha açık hale geldi. iPhone üreticisi, şirketin kendi beyan ettiği değerlerle doğrudan çelişen yasalara uymak zorundadır.

Ayrıca, hem ABD ile ticaret savaşları hem de COVID-19 karantinaları nedeniyle üretimin kesintiye uğradığını gördü. Ayrıca, Apple’ın başlıca tedarikçilerinden bazılarına ev sahipliği yapan Çin ile Tayvan arasında giderek artan gerilimler var.

Apple, Foxconn’un Tamil Nadu fabrikasında orijinal SE’yi yapmaya başladığı 2017’den beri Hindistan’da iPhone üretiyor. Yapılan birimler sadece yerel pazar içindi. Ancak o zamandan beri yeni modeller ekledi ve dünya çapında Hint yapımı iPhone’ları ihraç etmeye başladı.

Sadece iPhone’lar da değil, rapor ayrıca iPad’ler, Apple Saatleri, AirPod’lar ve Mac’ler gibi tüm Apple ürünlerinin yaklaşık yüzde 25’inin 2025 yılına kadar Çin dışına taşınacağını iddia ediyor.

Hintli şirketler de harekete geçmek ve iPhone yapmaya başlamak istiyor. Bloomberg kısa süre önce bildirdi Tata Group, iPhone’ları bir araya getirmek için bir ortak girişim için Wistron ile görüşüyor. Wistron, 2017 yılında Hindistan’da iPhone SE’yi oluşturmaya başlayan şirketti.

Kaynak : https://www.firstpost.com/tech/news-analysis/india-to-produce-at-least-25-per-cent-of-all-new-iphones-by-2025-analysts-11308481.html

Yorum yapın