Hideo Kojima stüdyosu, Shinzo Abe’nin öldürülmesiyle ilgili yanlış bağlantı nedeniyle yasal işlem yapmakla tehdit ediyorKojima Productions, 9 Temmuz’da Twitter üzerinden oyun tasarımcısı Hideo Kojima’yı eski Japon başbakanı Shinzo Abe’nin suikastına yanlış bir şekilde bağlayan yanlış bilgileri kınayan bir bildiri yayınladı.

8 Temmuz’da Abe, Nara’daki bir siyasi mitingde konuşurken vuruldu ve o günün ilerleyen saatlerinde öldüğü açıklandı. Yetkililer, olay yerinde Tetsuya Yamagami adlı bir zanlıyı gözaltına aldı. 41 yaşındaki bir adam ve Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri eski subayı olan Yamagami, suikastı itiraf etti, ancak suikastın siyasi amaçlı olmadığını iddia etti.

Suikasttan kısa bir süre sonra, çevrimiçi forum 4chan’daki troller, “Metal Gear Solid” ve “Death Stranding” şöhretinin 58 yaşındaki efsanevi oyun tasarımcısı Kojima’nın fotoğraflarını kullanarak tetikçiyi “tanımlayan” bir dizi ırkçı şaka yayınladı. Kotaku tarafından bildirildi. Fransız komedyen Georges Jordito, Twitter’da yalanı yeniden yayınladı. Sonunda gönderilerini sildi, ancak bu gönderiler aşırı sağcı Fransız politikacı Damien Rieu tarafından retweet edilmeden önce değil. Rieu daha sonra Kojima’nın resimlerini ve “en soldaki ölümler” anlamına gelen bir cümleyi kullanarak başka bir tweet attı. Rieu daha sonra tweet’i sildi ve bir özür yayınladı.

Bu yanlış bilgi sirkülasyonu sonunda Yunan haber istasyonu ANT1 ve İran yayın kuruluşu Mashregh News’in Abe’nin suikastı hakkında Kojima’nın fotoğraflarıyla ilgili hikayeler yayınlamasına yol açtı. Vice tarafından bildirildi.

Hideo Kojima’nın distopik kabusunu yaşıyoruz. Bizi kurtarabilir mi?

Tasarımcının stüdyosu Kojima Productions, Twitter’da “yanlış bilgi aktaran yalan haber ve söylentileri” iftira olarak nitelendiren bir açıklama yaptı ve şirketin “bazı durumlarda yasal işlem başlatmayı düşüneceğini” söyledi.

Sık sık tweet atan Kojima, konuyla ilgili kişisel bir açıklama yapmadı ve sadece resmi Kojima Productions tweetini yeniden paylaşmayı seçti.

Bu, Kojima’nın bir komplo teorisine ilk bulaşması değil. Nisan 2021’de Hollandalı oyun stüdyosu Blue Box, yaklaşmakta olan korku oyunu “Abandoned” için bazı izleyicilerin gizli bir Silent Hill veya Kojima Productions projesi. Blue Box, sahip olduğunu açıklayan bir bildiri yayınladı. Kojima ile bağlantı yok vızıltıdan kısa bir süre sonra. Ekim 2021’de Blue Box, çalışanlarının ölüm tehditleri aldı belirsizliğin bir sonucu olarak.

Kojima’nın çalışmaları genellikle kitle iletişiminin potansiyel tehlikelerini araştırıyor. Aslen 2001’de piyasaya sürülen ve şimdi tüm zamanların en büyük video oyunlarından biri olarak kabul edilen “Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty”, sahte haberler, dijital yankı odaları ve hatta memlerle dolu bir dünyayı bizden önce kehanet eden özellikle ileri görüşlü bir oyundu. böyle şeyler için bir dili vardı.

Kojima’nın 2019’daki son oyunu “Death Stranding”, parçalanmış, kıyamet sonrası Amerika Birleşik Devletleri’nde seyahat eden ve farklı şehirleri tek bir ağa bağlayan bir kurye hakkında. İzolasyonun tehlikeleri ve hem mecazi hem de gerçek anlamda köprüler kurmanın önemi hakkında bir oyun. “Death Stranding”, covid-19 pandemisinin başlamasından sonraki bir ay içinde piyasaya sürülmesi nedeniyle oyuncularda derinden yankılanan vizyoner bir oyun olarak selamlandı.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/video-games/2022/07/11/hideo-kojima-shinzo-abe-misinformation/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın