Hiçbir Şeyin Telefonu (1) resmi değil – Teknolojik Haberler


“Bana dediler ki ‘aşk’ için kanji karakteri,” diye açıklıyor Carl Pei, “ama ben buna saçmalık diyorum. Göremiyorum.”

Gliph tasarımı, Telefon (1) tasarımının açık ara en çarpıcı öğesidir. Bu, ahizenin arkasını kaplayan Gorilla Glass 5’in altında benzersiz bir dizi çizgi ve eğri oluşturmak için yayılmış ve bir difüzörle kaplanmış 900 LED’lik bir seridir. Estetik, Nothing’in donanım oyununun önemli bir parçasıdır ve ondan önceki Kulak (1) gibi, cihaz da kalabalık ve ağırbaşlı bir kategoride öne çıkmakta sorun yaşamamalıdır.

Işıklar, epilepsisi olan ve parlak ışıklardan hoşlanmayan kullanıcılar için bir uyarıyı garanti etmeye yetecek kadar aşırı bir parlaklıkla yanıp söner ve titreşir. Parlaklık ayarlarda ayarlanabilir ve yanıp sönme, çeşitli farklı işlevler için belirlenebilir. 10 dakika boyunca açık tutulan standart parlaklıkta, pil üzerinde hala nispeten ihmal edilebilir bir etkiye sahip olmalıdır. Merkezde, diğer cihazları 5W hızında ters şarj etmek için bir bobin bulunur.

Pei, “Bence oldukça ikonik” diyor. “Odanın karşısında onu tanıyacaksın. Buna ‘arayüz’ dediğimizi biliyorum, ancak işlevsellik hala biraz sınırlı. Bunu bilerek yaptık. Biz sadece basit bir şeyle kapıdan çıkıp üstüne eklemek istedik. Umarım gelecekte, daha çok bir arayüz haline gelecektir. ”

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Çarpıcı özellik, aksi takdirde şaşırtıcı derecede geleneksel bir tasarımın üstünü örter. Telefonu günlük bir sürücü olarak kullandıktan sonra, donanımın bir iPhone’a ne kadar benzediğine şaşırdım – bir çentik ile delik delme kamerası gibi küçük farklılıklar olsa da. Pei, “Bu geri bildirimi aldım,” diye açıklıyor. “Alanın en verimli kullanımı.” Apple’ın tasarım dili, elbette, herhangi biri kadar iyi bir başlangıç ​​noktasıdır – tıpkı Kulak (1)’in AirPod’larla benzer bir profile sahip olması gibi.

Tasarım estetiğinin yeniliğinin ötesinde, Nothing’in gerçek gücü topluluğunda yatmaktadır. Pei’nin sekiz yıl önce mevcut CEO Pete Lau ile birlikte kurduğu OnePlus’ın erken başarısının ana itici güçlerinden biriydi. Güvenilir donanımla birleşen sadık bir hayran kitlesi, şirketin zaten aşırı doymuş bir pazarda ilerlemesine yardımcı oldu. OSOM’un kurucusu Jason Keats, Pei’nin topluluk başarısını, şirketinin ilk cihazı için kripto firması Solana ile ortaklık kurmasının itici bir faktörü olarak gösterdi.

GV, Tony Fadell, Casey Neistat, Kevin Lin ve Steve Huffman gibi bir haydut yüksek profilli VC destekçileri galerisine sahip bir firma için oldukça benzersiz bir yaklaşım olan yatırımcı sermayesi vaadiyle kendi topluluğunu hiçbir şey harekete geçirmedi. Pei’ye göre, genç mobil girişimin cihazı başlatmak için ne kadar para harcaması gerektiği göz önüne alındığında, şirket bu nedenle yaklaşık 150 milyon dolar özkaynak ve 65 milyon dolar borç topladı – hepsi ilk telefonunu piyasaya sürmeye “zar zor yeterli” dedi.

Carl Pei OnePlusDSC04548

Resim Kredisi: Teknolojik Haberler

OnePlus’ın hiçbir şeyde eksik olmadığı en önemli şeylerden biri, ana şirketi Oppo’nun arkasındaki Çinli holding olan BBK Electronics’in Vivo ve Realme gibi rakipleriyle birlikte desteklenmesidir. Satışların yavaşlaması ve pazarın Apple ve Google gibi bir avuç önemli oyuncunun hakimiyetine girmesi ve bir zamanlar LG ve HTC gibi önemli markaları geride bırakması nedeniyle kırılması daha da zorlaşan bir pazarda önemli bir adımdı. süreç içerisinde.

Pei, “Hiçbir şey piyasaya sürülmesi zor bir şirket olmadı” diyor. “Bu endüstri genel olarak en yüksek giriş engellerinden birine sahip. Büyük şirketlerimiz var ve konsolide oluyor. Aktif olan bir avuç şirket var ve büyük şirketler oldukça bürokratik, yavaş hareket eden ve çok analitik olma eğilimindedir. Bugünlerde tüm ürünlerin neden benzer olduğuna şaşmamalı. Sıradan bir endüstri veya ürün kategorisinde, aşağıdan sürekli taze kan geliyor. Sektörümüzde taze kan yok çünkü giriş engeli çok yüksek.”

Biraz yaratıcılık gerekliydi. Kalabalık sermayesinin yanı sıra şirket, destekçileri teşvik etmek için sınırlı sayıda bir NFT de yarattı. Bu tür teknolojilerle flört etmesi doğal olarak bazı tepkilere neden oldu. Rita’nın yakın zamanda belirttiği gibi, programla ilgili bir Instagram gönderisi, “Tamamen işe yaramaz bir şey için ne kadar kaynak israfı. Bunun yerine parayı telefonu veya başka bir teknolojiyi geliştirmeye odaklayın.”

Pei, bazı olumsuzlukların kaçınılmaz olduğunu belirterek tepkiyi kabul ediyor. Kurucunun kendisi genel olarak web3 hakkında oldukça iyimser. Geçmişteki konuşmalarında, altta yatan teknolojinin mobil alanda oynayabileceği gelecekteki potansiyel işlevselliği tanımladı. Telefon (1), kullanıcıların NFT’lerini ana ekranda görüntülemelerini sağlayan bir widget gibi şeyler de dahil olmak üzere, bunun bir tadına sahip olacak. Galeri özelliği aynı zamanda taban fiyatlarını da gösterir.

Ancak, Solano/OSOM cihazının ve ondan önceki HTC Exodus’un aksine, bunun bir blok zinciri cihaz telefonu olmadığını ve “web3 telefonu kavramına inandığını” belirtmekte hızlı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Pei ekliyor, “Bugün bir kripto telefon oluştururken herhangi bir müşteri değeri görmüyorum. Bundan ne çıkaracaksın? Bilmiyorum. Topluluk oluşturma gibi anladığımız şeyleri almayı tercih ederim. NFT projelerinin neden çevrelerinde bir topluluğa sahip olduğunu anlıyorum ve bu teknolojiyi topluluğumuzu daha iyi yönetmek ve birlikte çalışmak için nasıl kullanacağımızı anlayabiliriz.”

Yepyeni bir mobil cihaz şirketi kurmanın standart zorluklarına ek olarak, tedarik zincirinde gezinmek tam bir kabus oldu. Üreticiler, endüstrinin büyük bir kısmı durmadan önce bile, bir donanım başlangıcına olan inançlarını ortaya koyma konusunda zaten temkinliydi. Sonuç olarak, Nothing, en iyi otomotiv bileşenleri üretmekle tanınan Shenzhen merkezli bir üretim olan BYD ile ortaklık kurmadı.

Pei, “Gerçekten Apple tarafından teslim etmek için eğitildiler” diyor. “Bize inanıyorlar. Başlangıçta fabrikaların hepsi bizimle çalışmak istemedi. Son 10 yılda akıllı telefon yaratmaya çalışan tüm girişimler başarısız oldu. Her başarısız olduklarında tedarik zinciri ortakları para kaybetti.”

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Pei, ilk sevkiyat için kesin bir rakam vermeyecek, yalnızca siparişin “yüzbinlerce” olduğunu belirtti. Şirket nihayetinde, cihazı resmi olarak IP sertifikası almamak gibi birkaç kısayol aldı. Bu, şirketin resmi bir suya dayanıklılık iddiasında bulunamayacağı anlamına geliyor, ancak su birikintileri ve yağmur gibi günlük su karşılaşmalarına dayanması gerektiğini söylüyor. Bu arada arka kısım düşme testlerine tabi tutuldu ve kullanıcılar arka ışıkla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsa tamir için şirkete geri gönderebileceklerini de sözlerine ekledi.

Cihaz, Qualcomm’un ürününü amiral gemisi bir telefon olarak konumlandıran bir şirket için garip bir seçim olan orta sınıf bir çip olan 778G+ tarafından destekleniyor. Pei, şirketin SoC ile maliyet düşürme nedenleriyle değil, Samsung yerine TSMC tarafından üretilen fab’ı tercih eden hiçbir şey olmadığı için gittiğini iddia ediyor. “Zor bir seçimdi çünkü ‘hey ne yapıyorsun? En son değil.’ Ama yedi serideki en sorumlu seçim olduğunu düşünüyorum.”

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Ancak şirket fiyatları düşürmeyi başardı. Ahize 399 £ ‘dan başlar ve en yüksek yapılandırma için 499 £’ a kadar çıkar. Bu, cihazı paketin tam ortasına yerleştiriyor ve hem Nothing hem de OnePlus kendilerini orta seviye / bütçe cihazları olarak konumlandırma konusunda isteksiz görünse de, ürünleri dört hanenin çok altında tutmak şüphesiz daha geniş tüketici çekiciliğinin bir parçası. Yakışıklı, 12Hz yenileme hızına ve arkaya bakan bir çift 50 megapiksel sensöre sahip 6.55 inç ekrana sahip.

Ancak OnePlus’tan farklı olarak Nothing’in ilk telefonu ABD kıyılarına ulaşamayacak. Dünyanın üçüncü en büyük akıllı telefon pazarı, herkesin bildiği gibi kırılması zor bir pazar. Pei, ABD’nin uzun vadede şirketin “en önemli” pazarı olmasını beklediğini, ancak şimdilik burada başarılı olamayacağını söylüyor. Birçok Amerikalı tüketici, kilidi açılmış cihazları sözleşme dışı satın alma konusunda daha anlayışlı olsa da, taşıyıcılar hala büyük bir giriş engeli.

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

Pei, “Büyük bir taşıyıcıyla çalışmanız gerekiyor,” diyor, “sizin üzerinde çok fazla pazarlık güçleri var.” Nihayetinde umut, şirket bir kez daha fazla isim yaptığında, topun eninde sonunda Hiç’in sahasında olacağıdır. Şimdilik, diğer pazarlara odaklanmak zorunda kalacak.

“[India is] çok teknoloji meraklısı bir pazar” diyor. “Sosyal medya konusunda çok bilgili – çok genç bir ülke. Bu sadece bizim iyi olduğumuz şey – sosyal medya, teknoloji blogcuları ve YouTuber’larla çalışmak. Mesajlarımız Hindistan’da gerçekten iyi bir şekilde indi.”

Telefonun başarısı ayrıca Nothing’in yol haritasını belirleyecek ve ilerlemeye devam ederek kadansı serbest bırakacak. Şirket, sayısız donanım dikeyiyle başa çıkmak için iddialı bir planla kapıdan çıkarken, Telefon (1) kapıdan başarılı olmazsa, emelleri yere çökebilir.

Resim Kredisi: Brian Isıtıcı

“Ardından başka ürünlerimiz de var, ancak Telefonun (1) performansı yol haritasını gerçekten etkileyecek” diyor. “Kulak (1) ile, Telefon 1 için sermaye artırabilmek ve ayrıca daha nitelikli personel ve tedarik zinciri ortakları çekebilmek için kendimizi küçük bir şekilde kanıtladık.”

Telefonlar, sonuçta, Hiçbir Şeyin finansmana geri dönüp dönmediğini de etkileyecektir. Pei, “Lansmandan sonra, satış rakamları gibi ihtiyacımız olan tüm verilere sahip olduktan sonra gidip pazardaki sıcaklığı hissedeceğiz” diye açıklıyor. “Her ne pahasına olursa olsun para almamız gerekmiyor. Biz yatırımcılar için karşılıklı yarar sağlayacağına inandığımız şartlar varsa, biraz daha para almaya açığız. İşiniz için tampon olarak nakit bulundurmak her zaman iyidir. Bu onu daha dayanıklı kılıyor, ancak daha fazla para gerektirmeyen bir iş planımız da var.”

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/nothings-phone-1-is-official/

Yorum yapın