Hibrit veya Tamamen Uzak İş Gücünü Başarıyla Yönetme


“İşin geleceği” söz konusu olduğunda, ilk konuşmalardan biri genellikle hibrit veya uzaktan çalışma hakkındadır. Ancak, göre PwC’nin ABD Uzaktan Çalışma Anketi, “yeni normal” evden çalışma fırsatlarını içerir. Hibrit veya tamamen uzak bir iş gücünü başarıyla yönetebilirsiniz.

Bazı yöneticiler ve çalışanlar ofis alanını terk etmekten tamamen memnun olsa da, diğerleri gerektiğinde ofis içinde ve dışında çalışan çalışanların bulunduğu hibrit bir işgücünü tercih ediyor. Kısacası esneklik, hibrit veya uzak iş gücünün geleceğinin anahtarıdır.

Ancak hibrit ve uzaktan çalışma, güneş ışığı ve gökkuşakları değildir. Uzak çalışanları ve ofis içi çalışanları yönetirken doğal zorluklar ve ödünleşimler vardır ve daha uzaktan çalışmaya geçiş için hazırlanmak biraz strateji gerektirir.

Uzak ve Hibrit Bir Dünyada Yöneticiler İçin İşler Nasıl Değişti?

Pandemi vurduğunda, işletmeler sokağa çıkma kısıtlamaları ve çalışanların korkuları sonrasında faaliyetlerine devam etmek için hızla uyum sağlamak zorunda kaldı. Bununla birlikte, birçoğu bu değişimi hızlı bir şekilde ve minimum hıçkırıklarla yapabildi ve sonunda uzaktan çalışmanın başarılı olabileceğini kanıtladı.

Öğrenme Eğrisi

Uzaktan çalışma yaptı Bununla birlikte, bazı öğrenme eğrileriyle birlikte gelir. Günlük operasyonların yapısı AWOL gitti. İş günü başlangıç ​​zamanı ile bitiş zamanı arasında daha az betimleme vardı. “9’dan 5’e” yapı olmadan – hem çalışanlar hem de işverenler için sınırlar kolayca aşıldı.

Çalışan Dengeleme Yasası

Çalışanlar, artık evde eğitim gören çocuklarına bakmak, Zoom konferans görüşmesi sırasında havlayan köpeklere bakmak veya aynı evde çalışan birden fazla aile üyesini iş yükü, toplantı programları ve son teslim tarihleri ​​ile yönetmek gibi ev ve aile gereksinimlerini dengelemek zorundaydı.

İletişim

İletişim modları da değişti – bir zamanlar bir ofis toplantısı görüntülü konferans araması, e-posta veya Teams veya Slack’te sohbet oldu.

İşin neredeyse her yönü yeni ve farklıydı, bu da yöneticilerin rollerine karşı daha az hazırlıklı ve daha az özgüvenli hissetmelerine neden oluyordu. Buna ek olarak, yöneticiler en etkili iletişim yöntemlerini ve yüz yüze kontrollerini kaybettiler ve yüz yüze daha az zaman olduğunda ortaya çıkan hayal kırıklığı ve yanlış iletişim olasılığını artırdı.

Uzaktan Çalışmanın Ortak Zorlukları

Uzak bir iş gücü, tipik olarak, tamamen uzaktan, yüzde 100 evden çalışan çalışanlar anlamına gelirken, hibrit bir iş gücü, hem ofis içi çalışmayı, hem de evdeki çalışmayı entegre eder. Ofis içi ve evde çalışmanın dağılımı, işletmenin ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Bir Hibrit veya Tamamen Uzak İş Gücünü Yönetirken Bulut Teknolojisini Öğrenmek

Uzaktan veya hibrit çalışmada temel bir teknoloji bulut teknolojisidir. Bu, herkesi iş günü boyunca bağlantıda tutmak için mükemmel olsa da, çalışanların bazen hareket halindeyken de çalıştığı anlamına gelir. Konferans odası gibi iletişim için merkezi bir konum olmadan daha fazla özgürlük ancak daha az birlik var.

Tamamen Uzak Çalışanlarla Daha Yüksek Düzeyde Özgürlük

Hem çalışanlar hem de işverenler veya yöneticiler daha yüksek özgürlük seviyelerine sahiptir – bazı ortamlarda istedikleri yerde ve istedikleri zaman çalışabilirler. Bununla birlikte, çalışanlar ve yöneticiler asenkron zaman çizelgelerinde olabileceğinden ve bağlantı kurmak için daha fazla koordinasyon gerektirebileceğinden, çalışma alanlarının kaçınılmaz olarak değiştirilmesi iletişimi zorlaştırmaktadır.

Hibrit İş Gücünde Eğitim ve İletişimsizlik Hakkında Neler Var?

Ek olarak, yüz yüze eğitim eksikliği de zarar görebilir. Yüz yüze eğitim etkileşimleri duygusal katılımı artırır — yani, işyerinin “insan unsuru” olmadan — ekip tecrit edilebilir ve bağlantısız hale gelebilir.

Ayrıca, departmanlar arasında meydana gelen ve üretkenliği engelleyen yanlış iletişim, yetersiz iletişim veya bilgi siloları olasılığı daha yüksektir. Çalışanlar artık durumları aydınlatabilecek yüz yüze etkileşimlerden “karşılıklı bilgi” ve sosyal ipuçlarına sahip değiller.

Örneğin, bir çalışan kötü bir gün geçiriyor ve iletişimde biraz gergin olabilir. Yüz yüze bir durumda, bir yönetici, günün özellikle zor olduğunu (saygısızlık olmadığı sürece) bildikten sonra bu slayta izin verebilir, ancak sanal ortamlarda bu stres faktörlerini bilmedikleri için hoşgörülü olmayabilir.

Son olarak, hem çalışanlar hem de yöneticiler evde çocuklar, çamaşır yıkamak veya yemek hazırlamak gibi ev işleriyle ilgilenmek veya yalnızca televizyondan, trafikten, posta tesliminden vb. gelen ortam sesleri gibi dikkat dağıtıcı unsurlarla mücadele edebilir. Uzak veya hibrit bir ortamda kendinizi daha üretken hissedin, evdeki dikkat dağıtıcı şeyler üretkenliği etkileyebilir.

Mikro yönetim verimsizdir — Destekleyici Olurken Yönetmek

Verimlilik endişeleri başka bir soruna yol açar – mikro yönetim. Bir ofis ortamında çalışanları gözlemleme ve denetleme yeteneği olmadan, bazı yöneticiler çalışanların yeterince sıkı çalışmadığından endişe duyabilir ve bu da mikro yönetime yol açabilir.

Mikro yönetim ters etki yapar. hakkındaki endişeler pandemi sonrasında evde çalışan verimliliği azaltıldı, Çalışanların mikro yönetimden kaynaklanan zayıf zihinsel ve fiziksel sağlık etkileri yaşadığından bahsetmiyorum bile. Ayrıca yöneticilerinin destekleyici veya güvensiz olduklarını düşünebilirler.

Uzak veya Hibrit Bir Ekibi Başarıyla Yönetmenin Yolları

En Anlamlı Olduğu Yerde Yapı Oluşturun

Bazı işyerleri için, 9’dan 5’e bir program, uzak veya hibrit bir ekip için bile hala mantıklıdır – saat girişi sadece sanaldır. Saatler yerine esnek bir programa ve son teslim tarihlerine veya görevlere izin veren işyerleri için – günlük check-in ile yapı oluşturulabilir.

Bire bir aramalardan ekip aramalarına ve iletişim uygulamalarında grup sohbetine kadar günlük check-in için sayısız seçeneğiniz var. Doğru seçim, işin türüne (ortak veya bağımsız) bağlıdır, ancak en temel özellik, check-in’lerin öngörülebilir ve programlanmış olması ve beklenen bir formatta gerçekleşmesidir. Bu check-in’ler sırasında, siz ve çalışan veya çalışanlar, iş, endişeler veya sorularla ilgili ilerlemeyi ele alabilirsiniz.

Uzak/Hibrit İş Gücü için Temel Kuralları ve Beklentileri Belirleyin

Uzaktan çalışma verimli ve üretken olabilir, ancak yanıt süreleri, çevrimiçi mevcudiyet ve kullanılabilirlik konusunda ekip için beklentiler oluşturmak yöneticiye bağlıdır. Örneğin, günlük check-in toplantıları için video konferans yapılması gerektiğini söyleyebilirsiniz, ancak acil veya özel iletişim için Slack’te anlık mesaj tercih edilir.

Hibrit Çalışanlarla Karşılaşacağınız En Karmaşık Sorunlardan Biri İletişim Olacak

Ayrıca, hem siz hem de çalışanlar, özellikle asenkron ortamlarda iş günü boyunca bağlantı kurmak için en iyi iletişim kanalları ve zamanları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Örneğin, günün ilerleyen saatlerinde Zoom toplantıları veya telefon görüşmeleri için uygun olabilirsiniz, ancak acil bir konuşma varsa erken metinleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, ihtiyaç duydukları bilgileri paylaştıklarından emin olmak için çalışanlar ve ekipler arasındaki iletişimi izlemeniz ve denetlemeniz gerekir. Elbette, sanal iş gücünde yanlış iletişim olabilir, ancak beklentilerle ilgili net yönetici iletişimi, iletişim aksiliklerini en aza indirebilir.

Uzaktan Çalışan Katkısı için Seçenekler Sağlayın

Belirtildiği gibi, bazı işyerleri tüm çalışanlar için belirli saatler gerektirir. Ancak, mümkünse bir çalışanın nasıl, ne zaman ve nerede çalıştığı konusunda esneklik sunmak iyidir. Evden çalışma modellerinin önemli faydalarından biri, çalışanların programları üzerinde daha fazla kontrol ile daha fazla memnuniyet, daha iyi üretkenlik ve daha iyi iş-yaşam dengesine sahip olmasıdır.

Örneğin, bir çalışan sabahın erken saatlerinde çocuklar kalkmadan daha üretken olabilir veya yaratıcı bir tip akşamları çalışmayı tercih edebilir (birçoğunun yaptığı gibi). Bu esnekliği sağlamak, çalışanlarınıza zamanlarını ve motivasyonlarını kendilerine uygun şekilde yönetme fırsatı verir.

Bağlantıyı Seç

Uzaktan çalışmanın ödünleşimlerinden biri, çalışanların diğer çalışanlarla yüz yüze etkileşim eksikliğinden dolayı sosyal izolasyon yaşayabilmesidir. Yöneticiler, çalışanların uzaktan çalışırken sosyal olarak etkileşim kurmaları için yollar yapılandırarak bununla mücadele edebilir.

Sosyal Saatiniz Ne Zaman? Uzak Çalışanların Sosyal Yönlerini Kolaylaştırın

Uygulamada, sosyal etkileşim, çalışanların işle ilgili olmayan konular hakkında gayri resmi konuşmalar yapmasına izin verilen zaman anlamına gelir. Bu, ekip çağrılarının başında birbirleriyle “yetişmek” için zaman ayırarak veya her ekip üyesine gönderilen bakım paketlerini içeren sanal video konferans partilerine ev sahipliği yaparak yapılabilir.

Sanal bir alanda sosyal etkinlikleri kolaylaştırmak biraz tuhaf görünse de, konserler ve diğer eğlence türleri için iyi çalıştığını unutmayın. Ayrıca, bu tür sosyal etkileşimi kullanan yöneticiler, uzak çalışanlarıyla daha fazla işbirliği ve izolasyon duygularının azaldığını gördüler.

Hibrit veya Tamamen Uzak İş Güçleriyle İletişim Çabalarınızı Artırın

Uzaktan çalışmaya şaşırtıcı bir geçişte, çalışanlar daha yüksek düzeyde stres, endişe, endişe veya güvensizlik yaşayabilir – ancak bu, deneyimli bir uzaktan ekiple de olabilir. Bu nedenle, hayati önem taşıyan sanal liderlik yöneticilerin çalışanları dinlemesi, bağlantı kurması ve empati kurması için

Hibrit veya Tamamen Uzak Bir İş Gücünü Yönetirken İletişimde Neler Değişti?

İşletmede ani değişiklikler veya kriz olduğunda aktif dinleme çok önemlidir. Duygusal zeka üzerine yapılan araştırmalar şunu ortaya koymaktadır: çalışanlar sinyaller için yöneticilerine başvurur işyerindeki durumlara nasıl tepki verileceği hakkında. Yönetici stresli veya kararsız görünüyorsa, çalışan da stresli olacaktır.

Etkili yöneticiler, çalışanların duygusal durumunu kontrol ederek ve endişelerini ve korkularını dinleyerek iletişimi ele almalıdır. Bu konuşma sırasında, çalışanın herkesin ekibin bir parçası olmasını sağlamak için teşvik etmek ve takdir göstermek önemlidir.

Önemli Çıkarımlar

Uzak veya karma bir ekibi yönetmek, göründüğü kadar korkutucu veya stresli değildir. Zorlukları etkili bir şekilde gözden geçirdikten ve değişikliklere uyum sağladıktan sonra, daha iyi bir iş-yaşam dengesinin keyfini çıkaracaksınız. Ek olarak, büyük olasılıkla çalışanlarınızdan esneklik, katılım ve daha iyi üretkenlik göreceksiniz.

Resim Kredisi: Yazar Tarafından Sağlanmıştır; Teşekkürler!

Cecilia Gorman

Cecilia Gorman

Liderlikle ilgili her şeye çılgınca bağımlı olan Cecilia Gorman, reklamcılık sektörünün emektarı ve Creative Talent Partners’ın sahibidir. sanal liderlik eğitim programı yükselen yöneticilerin ve ekiplerinin gelişiminde uzmanlaşmıştır. İster saha dışında bir ekip, ister bir yönetici atölyesi veya onun çevrimiçi aracılığıyla Yönetici Eğitimi Eğitim Kampı kursu Cecilia’nın tek amacı büyüme odaklı çalışanlara değer katmaktır.Kaynak : https://readwrite.com/a-managers-guide-to-successfully-managing-a-hybrid-or-fully-remote-workforce/

Yorum yapın