Hibrit bir dünyada BT karmaşıklığının üstesinden gelmenin 4 yolu


Transform 2022’yi 19 Temmuz’da ve neredeyse 20 – 28 Temmuz’da geri getirmekten heyecan duyuyoruz. İçgörülü görüşmeler ve heyecan verici ağ oluşturma fırsatları için yapay zeka ve veri liderlerine katılın. Bugün kayıt Ol!


Bulutun benimsenmesi hızlanıyor. Gartner diyor bulut hizmetlerine yapılan son kullanıcı harcamaları 2022’de %20 artarak yaklaşık 500 milyar ABD dolarına ulaştı. Harcama çılgınlığı da soğumak üzere değil; 2023’te yüz milyar dolar daha büyümesi bekleniyor.

Her işletme baskı altındadır. Rakipler dayanıklılık ve ürün ve hizmetleri geliştirmeye harcama yapıyor. Müşteriler ise şirketlerden daha iyi deneyimler talep ediyor. Dağıtılmış işgücünün de talepleri var – esnek çalışma seçenekleri istiyorlar. Nereden bakarsanız bakın, şirketler yetişmeli ve harcamalı.

Ekipler rekabet eden talepleri karşılamaya çalışırken BT’de çalışmak hiç bu kadar zor olmamıştı. Ağrı noktaları, hem bulut hem de şirket içi altyapıda iş yükleri ve uygulamalar çalıştırmayı ve hem yeni teknolojileri hem de eski altyapıyı desteklemeyi içerir. Yeni özellikler ve uygulamalar eklendikçe, teknoloji yığınındaki karmaşıklık katlanarak büyüyor ve yayılıyor.

BT karmaşıklığı, görmezden gelemeyeceğimiz bir sorundur. Hatta sistemlerin bakımını yapan teknoloji uzmanlarının güvenini bile etkiliyor.

Bir güven sorunu

Göre Güneş Rüzgarları® BT Trendleri Raporu 2022karmaşıklık BT ekiplerinin işlerini ve kârlılığını destekleme yeteneğini olumsuz etkiledi.

Ankete dünya çapında yanıt verenler, artan karmaşıklığın en önemli itici güçlerinin yeni araçlar ve teknolojiler, birden fazla departmandan artan teknoloji gereksinimleri ve eski ve modern teknolojiler arasındaki parçalanma olduğunu söylüyor.

Bu artan talepler, potansiyel bir krize işaret ediyor. BT Eğilimleri Raporundan elde edilen bulgular, BT profesyonellerinin günümüzün karmaşık ortamlarını yönetme yeteneklerine güvenmediklerini ortaya koyuyor. BT uzmanlarına, kuruluşlarının karmaşıklığı yönetme becerisine ne kadar güvendikleri sorulduğunda, yanıt verenlerin yalnızca %16’sı kendilerini son derece güvende hissettiklerini söyledi.

Ankete katılanların üçte birinden fazlası (%34) karmaşıklığı yönetmek için tam donanımlı olmadıklarını kabul etti ve ek %6’sı hiç emin değildi. Çoğu BT uzmanı, artan BT karmaşıklığı nedeniyle yatırım getirisinin (ROI) etkilendiğine de inanıyor.

Ancak bu krizle güvenle mücadele etmenin yolları var. Aşağıya dört tane ekledim.

1. Doğru ödeme modelini seçin

Bir BT satıcısıyla çalışırken, seçeneklerinizi açık tutmak ve en iyi anlaşma veya ödeme planı için alışveriş yapmak çok önemlidir.

Abonelik veya tek seferlik ödemelerin bütçe avantajları vardır, ancak kullandıkça öde BT hizmetleri bir kenara bırakılmamalıdır. Bu hizmetlerin sağlayıcıları sizi mutlu etmeyi taahhüt etmelidir, yoksa ayrılacaksınız.

Kullandıkça öde BT ayrıca ekibinizin maliyet, atık ve verimsizlik arasında doğrudan bir bağlantı görmesine olanak tanır. BT uzmanlarını, satın aldıkları ürünlerin kullanımını en üst düzeye çıkarma konusunda bilgi sahibi olmaya zorlar. Örneğin, teknolojik bir gecikme varsa, daha hızlı bir düzeltme için sağlayıcıya ulaşacaklar.

Sonuç: Kullandıkça öde BT hizmeti, ekip için yatırım getirisi sağlar.

Eldeki görev için doğru seçeneği seçmek önemlidir ve iş ihtiyaçları. Bu seçimin, hangisini seçerseniz seçin, gelecekteki bütçe toplantılarında yeniden değerlendirilmesi ve savunulması gerekecektir.

2. Bedeninize uygun çözümleri bulun

Her kuruluş farklı zorluklarla karşı karşıyadır, ancak kuruluşun büyüklüğü, BT karmaşıklığının daha iyi yönetilmesine yardımcı olabilecek araç, strateji veya teknolojinin belirlenmesinde büyük rol oynayabilir. Örneğin, kurumsal teknoloji uzmanı katılımcılarının üçte birinden fazlası (%38), küçük işletme meslektaşlarının %29’una kıyasla, eski teknolojiler ve yeni teknolojiler arasındaki parçalanmanın artan karmaşıklığın önde gelen nedeni olduğunu belirtti.

Bir şey satın almadan önce, kuruluşunuzun boyutunu hesaba katın. Daha küçük bir şirket, bir strateji oluşturmak için bir veya iki dış danışman getirerek karmaşıklığın üstesinden gelebilir, ancak bu daha büyük bir kuruluş üzerinde aynı etkiye sahip olmayabilir. Bunun yerine, daha büyük kuruluşlar, büyük eski teknoloji yığınlarını yönetmenin en etkili yolunu belirlemek için bir maliyet-fayda analizi yapmaktan daha iyidir.

3. Antrenmanın domino etkisi

Teknoloji uzmanlarının, şirketlerinin gelişen teknolojilerle ilgili stratejik iş kararları vermelerine yardımcı olmada oynadıkları rol göz ardı edilemez.

BT uzmanları, teknoloji girişimlerinin sınırlarını biliyor. Ayrıca uyumluluk ve güvenlik risklerinin nerede olduğunu ve iş hedeflerine ulaşmak için teknolojinin en iyi nasıl kullanıldığını biliyorlar.

Yine de güven azalıyor. Pek çok BT uzmanı, altyapı ve ağlara ilişkin optimum görünürlüğe sahip olmadıklarını ve oraya ulaşmak için eğitim ve becerilere ihtiyaç duyduklarını düşünüyor.

Kapsamlı, ilk elden eğitim – zaman dahil Bu teknolojileri denemek ve öğrenmek, becerilerine güvenen ve güvenli bir BT iş gücü oluşturmak için gereklidir.

Teknoloji liderleri, yönetimle iletişim kurarken, geliştirilmiş uygulama performansı, görünürlük, müşteri deneyimi ve ürün çözünürlüğünün iş büyümesi üzerinde zincirleme etkisi olduğunu vurgulamalıdır.

4. Unutmayın, bu ilk değil

Kendinize her şeyin değiştiğini hatırlatmak için zaman ayırın. Geçen yıl sevdiğiniz sistem o zamandan beri yükseltildi. Güvendiğiniz şirket, odağını ve misyonunu değiştirmiş görünüyor. Görünüşte Zoom ve Slack gibi araçlar bizi birbirine bağlayabilir, ancak her yeni bağlantıyla birlikte ek bir BT altyapısı katmanı gelir.

BT profesyonellerinin bir adım geri atıp değişimin hızına ve değişimin neden gerekli olduğuna dair bir bakış açısı edinmeleri gerekecek. Bu son nokta herhangi bir teknoloji gerektirmez, ancak işinizin her zaman değişimle ilgili olduğunu hatırlama yeteneği gerektirir.

Karmaşıklık sorunuyla mücadele, hepimiz için bir savaştır. Bu dört adımı deneyin, ancak emniyet kemerinizi de bağlayın. Bulut benimsemesi devam edecek.

Kristal Taylor baş geek SolarWinds’de.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/07/17/4-ways-to-overcome-it-complexity-in-a-hybrid-world/

Yorum yapın