Hey! Bitki bazlı, güneşli tarafı yukarı, haşlanmış yumurtalarla ABD restoranlarına yumurta çatlıyor – Teknolojik Haberler


Bitki bazlı gıda seçenekleri, market reyonlarında ve restoranlarda giderek daha fazla demirbaş haline geliyor ve Hey! Yumurta CEO Eran Groner’ın “dünyanın ilk bitki bazlı güneşli tarafı yukarı ve haşlanmış yumurtaları” olduğunu söylediği şeyle bu yıl ABD restoranlarında piyasaya sürülmeye hazır harekete geçiyor.

bu küresel bitki bazlı yumurta pazarı 2020’de 148 milyon dolardan, 2027 yılına kadar yıllık ortalama %27 artışla 800 milyon doların biraz altına ulaşması bekleniyor.

İsrail merkezli şirket, 2019 yılında Groner tarafından kuruldu. Son 20 yıldır tarım ve gıda teknolojisiyle uğraşıyordu. Groner, bitki bazlı yumurta ve deniz ürünleri alanında boşluk olduğunu hissetti ve sorunlara, özellikle de her kümes hayvanı yumurtasını üretmek için gereken su miktarına – 53 galon – bakmaya başladı, dedi.

“Hastalıklardan bahsetmiyorum bile” diye ekledi. “Nisan’da bir dava olduğunu öğrendik” CDC tarafından kaydedilen kuş gribi testi pozitif çıkan bir kişi. Bu, çok uzun zamandır insanlara bulaşamayacağı düşünülen bir hastalıktır. Bunlar çözmekten büyülendiğim büyük problemler ve bunu çözmenin tek yolunun hayvanları binadan çıkarmak olduğunu biliyorum.”

Hey!  Yumurta, bitki bazlı yumurta

Hey! yumurta takımı Resim kredisi: Hey! Yumurta

İşte o zaman, kurucu ortaklarından biri olan ve uzun süredir vegan olan ve restoranlar için çözümler üzerinde çalışan şef olan Yosefa Ben Cohen ile tanıştı ve Yo! Yumurta (Groner, “vay” anlamına gelen “yo”yu seçti) ortaya çıktı.

Perfeggt, Simply Eggless ve Eat Just dahil olmak üzere bu alanla uğraşan girişimlerin çoğu, toz ve sıvı çeşitlerle başladı, ancak Yo! Yumurta, bu tarz yumurtaların tadı ve dokusunu seven, ancak daha sürdürülebilir ve kolesterol içermeyen bir seçeneği tercih eden tüketiciler için bir yumurta akı ve akan sarısı geliştirerek, daha zor “bütün yumurta” deneyiminin peşinden gidiyor.

Hey! Yumurta, ağırlıklı olarak kümes hayvanı yumurtalarına hizmet eden bir kahvaltı zincirinden başlayarak İsrail’de zaten piyasada.

Groner, “Kolayca bir vegan lokantası seçip güvenli bir şekilde oynayabilirdik, ama hayır, en zoru seçtik, bu da her çeşit kahvaltı servisi yapan sert bir yumurta yeridir” dedi. “Ürünümüzün tadına baktıktan sonra bizi menümüze koymaya istekliydiler. Aralık ayından beri oradayız ve şimdi Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerine, bazı otellere ve diğer yemek servisi operasyonlarına da ulaştık.”

5 milyon dolarlık tohum finansmanıyla desteklenen şirket, ürünlerini önümüzdeki hafta Chicago’daki Ulusal Restoran Birliği ticaret fuarında tanıtacak.

Ticaret fuarının ardından Groner, Yo! Yıl sonuna kadar Los Angeles bölgesindeki menülerde yumurta ürünleri. Şirket ayrıca, fonu güneşli tarafı yukarı ve haşlanmış ürünleri ölçeklendirmek ve katı haşlanmış yumurta, sahanda yumurta ve ev için fırınlama çözümleri üzerinde çalışmaya başlamak için kullanacak.

Groner, ürünün geliştirilmesinin hemen hemen tamamlandığını ve şirketin son birkaç ayda üç tam zamanlı çalışandan 10’a çıkabildiğini söyledi.

Ölçekleme, bitki bazlı ve diğer alternatif protein ürünlerinde zorlu bir iştir ve Groner Yo! Yumurta zorluklar olmadan olmamıştır. Şirket, çok sayıda yineleme gerektiren kendi ekipmanını tasarlamak zorunda kaldı ve şimdiden üçüncü bir prototip geliştirdi. Son tasarımın, şu anda günde 6.000 yumurtadan günde 50.000 yumurta üretmesini bekliyor.

Groner, “Vizyonumuz, yumurta alternatifi olmayan dünyanın en büyük yumurta şirketini ve en büyük bitki bazlı yumurta şirketini değil, tavuk kullanmadan en büyük yumurta şirketini yaratmaktır” dedi. “Bunu yapmak istiyorsak, mümkün olduğunca çabuk hareket etmeliyiz. Risk sermayesini artırmak istememizin ana nedeni buydu.”

Bu arada, başlangıç ​​turu NFX ve Stray Dog Capital tarafından yönetildi ve Surround Ventures ve Secret Chord Ventures da katıldı.

Stray Dog Capital ortağı Jonny Ream yaptığı açıklamada, “ABD’de her yıl tüketilen 95 milyardan fazla yumurta ve her yumurtanın üretilmesi için 53 galon su gerektirdiği için daha iyi bir çözüme ihtiyacımız var” dedi. “Yo’yu tattıktan sonra! Egg, bu şirketin dünyayı değiştirebileceğini biliyorduk. Çalışmalarını desteklemekten gurur duyuyoruz ve yumurtalarını her yerde menülerde görmekten heyecan duyuyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/yo-egg-restaurant-plant-based-eggs/

Yorum yapın