Herkes E-posta Adresinizi İstiyor. Paylaşmadan Önce İki Kere Düşünün.


İlgi gören teknolojilerden biri, Kaliforniya, Ventura’da bir reklam teknolojisi şirketi olan Trade Desk tarafından geliştirilen Unified ID 2.0 veya UID 2.0 adlı bir reklam çerçevesidir.

Örneğin, UID 2.0 kullanan bir spor ayakkabı web sitesinde alışveriş yaptığınızı ve sizden e-posta adresinizi paylaşmanızı ve ilgili reklamları almayı kabul etmenizi isteyen bir istem belirdiğini varsayalım. E-postanızı girdikten sonra, UID 2.0 onu bir dizi rakam ve karakterden oluşan bir simgeye dönüştürür. Bu belirteç, TV’nizde UID 2.0 kullanan bir spor yayını uygulamasında oturum açmak için kullandığınızda e-posta adresinizle birlikte hareket eder. Reklamverenler, jetona dayalı olarak iki hesabı birbirine bağlayabilir ve spor ayakkabı web sitesini ziyaret ettiğinizi bildikleri için spor yayını uygulamasında spor ayakkabı reklamlarıyla sizi hedef alabilirler.

E-posta adresiniz reklamcıya açıklanmadığından, UID 2.0, tüketiciler için, reklamverenlerin ayrıntılı göz atma geçmişinize ve kişisel bilgilerinize erişmesini sağlayan geleneksel çerez tabanlı izlemeden bir adım olarak görülebilir.

Trade Desk’in baş pazarlama sorumlusu Ian Colley, “Web siteleri ve uygulamalar, kısmen, yayıncıların içeriklerinden para kazanmaları için çerezlerden daha gizlilik odaklı daha iyi bir yol olması gerektiğinden, giderek daha fazla e-posta kimlik doğrulaması istiyor” dedi. e-posta “İnternet bedava değil sonuçta.”

Bununla birlikte, bir analizde, Firefox web tarayıcısını UID 2.0 olarak adlandıran kar amacı gütmeyen kuruluş Mozilla, “mahremiyette gerileme” çünkü modern web tarayıcılarının önlemek için tasarlandığı izleme davranışı türünü etkinleştirdi.

E-posta adresiniz aracılığıyla web etkinliğinizi izlemek için web siteleri ve uygulamalar için daha basit yollar vardır. Bir e-posta, adınızı ve soyadınızı içerebilir ve bunu bir süredir kullandığınızı varsayarsak, veri simsarları, göz atma etkinliğinize dayalı olarak ilgi alanlarınıza ilişkin kapsamlı bir profil derlemiştir. Bir web sitesi veya uygulama, e-posta adresinizi bir reklam komisyoncusunun veri tabanına yükleyerek, kimliğinizi size hedeflenmiş reklamlar sunmaya yetecek kadar içgörü içeren bir profille eşleştirebilir.

Sonuç olarak, dijital izlemeyle mücadele eden gizlilik araçlarının yükselişine rağmen neden ilgili reklamları görmeye devam ettiğinizi merak ediyorsanız, bunun nedeni büyük ölçüde hala e-posta adresinizi paylaşıyor olmanızdır.Kaynak : https://www.nytimes.com/2023/01/25/technology/personaltech/email-address-digital-tracking.html

Yorum yapın