Hepimiz yeni bir Nvidia Shield Tablet istiyoruz ve şimdi tam zamanı


Nvidia Shield Tablet ve ekran kalemi yeniden boyutlandırıldı

Hadlee Simons / Android Otoritesi

Nvidia’nın Shield TV cihazları, uzun zamandır etraftaki en iyi Android TV akış araçları olarak tutuluyor ve nedenini görmek zor değil. Nvidia, piyasadaki herhangi bir Android telefonu kolayca geride bırakan, yıllarca süren bir güncelleme taahhüdü verirken, iyi bir güç seviyesi ve bir sürü kullanışlı yazılım özelliği sunarlar.

Yine de bu Nvidia’nın ilk Shield ürünü değildi. Uzun süredir Android meraklıları, Nvidia Shield Tablet’in şirketin ilk Shield cihazı olduğunu hatırlayacaktır. Tegra K1 işlemci, 1.920 x 1.200 ekran, ekran kalemi ve dört hoparlör kurulumuna sahip Nvidia’nın ilk ve tek tableti, 2014’teki kadar iyiydi.

O zaman ilk denemeden bu yana sekiz yıl geçti, ancak 2022’de bir Shield Tablet için doğru zaman olabilir.

Oyun parçalarının çoğu burada

NVIDA Shield TV Denetleyicisi IO elinde

Günümüzün tablet ortamı, oyun söz konusu olduğunda 2014’ten iki önemli şekilde farklılık gösteriyor. Birincisi, oyun akışı, yerel oyunlara alternatif olarak büyük bir artış gördü. 2014 yılında, Sony’nin Remote Play ve üçüncü taraf PC uygulamaları, kablosuz bağlantı üzerinden telefonunuzda oyun yayınlamanın tek yoluydu.

Nvidia’nın ayrıca Geforce Now adlı kendi uzun süredir devam eden bulut oyun hizmeti de var. Platform, Nvidia’nın kendi güçlü sunucuları aracılığıyla kendi oyun kitaplığınızı uzaktan yayınlamanıza olanak tanır. Hepsinden iyisi, Geforce Now Steam, Epic Game Store ve Ubisoft Connect gibi birden fazla oyun mağazasını destekliyor. Hangi hizmeti seçerseniz seçin, günümüzün tabletleri harika bir taşınabilir oyun deneyimi sunuyor.

Android, oyunlara, akış hizmetlerine ve denetleyici desteğine sahiptir.

Denetleyici desteği, Android’in ilk günlerinden bu yana büyük adımlar atılan başka bir alandır. Google’ın platformu Honeycomb ve Ice Cream Sandwich’ten bu yana denetleyicileri desteklemektedir, ancak oyunlarda destek başka bir hikayeydi.

Neyse ki, Alien: Isolation, Apex Legends Mobile, Call of Duty: Mobile, Dead Cells, GRID Autosport ve Stardew Valley gibi büyük hitler ile Play Store’da bugün denetleyici uyumlu oyunlar sıkıntısı yok. Nintendo Switch uzaktan kumandaları ve PS5 DualSense gibi daha yeni kontrol cihazlarının da platformla uyumlu olmasından zarar gelmez.

Günümüzün oyun telefonları ayrıca oldukça sağlam bir yeniden eşleme yazılımı sunarak, aslında gamepad desteği olmayan oyunlarda bir cihazın omuz düğmelerini kullanmanıza olanak tanır. Yani kontrolörler için kesinlikle daha dostane bir ortamımız var.

Dünya (ve Google) yine tabletlere önem veriyor

Android 12L Cihazlar

Joe Hindi / Android Otoritesi

Nvidia’nın arduvaz çoğunluğuna atlamasının bir başka nedeni de, Android tabletlerin son birkaç yılda pandeminin küçük bir kısmı sayesinde bir canlanma görmesidir. Cihaz kategorisi, küresel pazarla birlikte 2010’ların sonlarında soldu düşme Pandemiden önceki yıl, 2019’da yıllık %1,5’e 144 milyon adede ulaştı. Bu düşüş kulağa çok kötü gelmiyor ama IDC rapor edildi 2014 yılında 229,6 milyon adet tablet sevkiyatı.

Karşılaştırıldığında, küresel tablet gönderileri 163,5 milyon adede ulaştı 2020’de ve 168,5 milyon adet 2021’de. Bu ivme, 2021’in 4. çeyreğinde yıllık bir düşüş gördükten sonra yavaşlayabilir, ancak demir, Nvidia’nın kendine ait bir Shield tableti ile vurması için hala yeterince sıcak. Ne de olsa, Nvidia Shield serisinin güçlü yönlerinden biri olan medya tüketimi, bu canlanmayı ilk etapta yönlendiren birkaç önemli faktörden biriydi.

Google (nihayet) işlerin yazılım tarafını parlatırken, tablet pazarı rekor bir büyüme gördü.

Tabletlere olan ilginin artması, Google’ın form faktörüne odaklanmaya yönelik yenilenen çabalarıyla da örtüşüyor. Platform sahibi, Ekim 2021’de, tümü Android 13’e aktarılan tabletleri, katlanabilir cihazları ve büyük ekranlı diğer Android cihazlarını hedefleyen Android 12L’yi duyurdu. Ayrıca, I/O 2022 geliştirici konferansında güncelleme yapacağını doğruladı. Tablet odaklı arayüzlere sahip 20 birinci taraf uygulama. Geç hiç olmamasından daha iyi, sanırım, ancak Google’ın bu ivmeyi korumasını umuyoruz.

Devamını oku: Google, saatler ve tabletler için doğru yolda, ancak yapılacak daha çok şey var

Tablet ortamının patlaması ve Google’ın yazılım ayak işlerini devreye sokmasıyla birlikte, genel olarak gelecekteki tablet sürümleri için burada güçlü bir temel var.

Nvidia’nın tabletler için gizli sosu

Fortnite'ta Nvidia DLSS karşılaştırması, açık ve kapalı gösteriliyor

Nvidia’nın ayrıca gelecekteki bir tabletle iyi bir şekilde eşleşecek birkaç şirket içi gücü var. Birincisi, Shield TV cihazları, videolar için AI yükseltmeyi de destekler ve daha ayrıntılı bir resim elde edebilmeniz için videoların çözünürlüğünü 4K’ya kadar artırır. Benzer video süper çözünürlük teknolojisi, OnePlus ve Xiaomi gibi akıllı telefonlarda da mevcuttur (genelde daha düşük çıkış çözünürlüklerini hedeflemekle birlikte), bu nedenle bu teknolojiyi yeni bir Nvidia tabletinde görmeyi bekleriz.

Gelecekteki bir listede uygulanması mantıklı olan bir başka Nvidia teknolojisi DLSS (derin öğrenme süper örnekleme). Teknoloji, video oyunu çözünürlüklerini yükseltmek için özel makine öğrenimi silikonu kullanan Nvidia RTX grafik kartlarına sahip bilgisayarlarda kullanılabilir.

DLSS, doğal olarak hedef çözünürlükte çalışmaya kıyasla çok fazla güç gerektirmeden daha net bir resim sunma avantajına sahiptir. teknoloji tartışıldı Gelecekteki bir Nintendo Switch modeli için ve kesinlikle büyük bir performans ve pil ömrü cezası olmadan bir tablette gelişmiş görseller sunmanın iyi bir yolu gibi görünüyor.

Nvidia, piyasaya yeni bir tablet getirmeyi seçerse, kapağında başka bir tüy daha var. Shield tablet ve Shield TV cihazlarının tümü, konsoldan ve PC’den taşınan Shield’e özel küçük bir oyun kitaplığına erişebilir. Bu oyunlar arasında Borderlands 2, Half-Life 2, Metal Gear Rising: Revengeance, Resident Evil 5 ve Tomb Raider yer alıyor.

Shield Tablet’in yeniden başlatılmasıyla ilgili zorluklar

Nvidia Shield Tablet ekranın önden görünümü

Hadlee Simons / Android Otoritesi

Belki de 2022’de bir Shield Tablet için aşılması gereken en büyük engel yonga setidir. Nvidia, 2015’ten beri tercih ettiği Android TV işlemcisi olarak Tegra X1’i kullanırken, Nintendo da Switch serisi konsolları için yonga setini kullanıyor.

Söylemeye gerek yok, Tegra X1 şu anda eski ve birkaç yıldır Qualcomm gibi rakip çipler tarafından alt edildi. Ne yazık ki şirket, Tegra X1’den bu yana, Tegra X2 ve ardıl yongaların daha çok otomotiv alanına odaklandığı gerçek bir takip yonga seti piyasaya sürmedi.

Yeni bir Shield Tablet’in önündeki önemli engellerden biri işlemci seçimidir.

Yine de, Nintendo’nun Switch’ten sonra ne olursa olsun yeni bir Tegra işlemci isteyeceğinden (hala geriye dönük uyumluluğu korurken) Nvidia’nın uygun bir mobil odaklı Tegra yonga seti üzerinde çalışıyor olması mümkün görünüyor. Bu nedenle, özellikle belirli Nvidia donanımı gerektiren DLSS’yi uygulamak istiyorsa, şirketin bu işlemciyi kendi ürünleri için aldığını kesinlikle görebiliriz.

Farklılaştırılmış bir deneyimin önündeki bir diğer engel de oyun kütüphanesidir. Elbette Nvidia’nın Geforce Now deneyimi var, ancak bu diğer Android cihazlar için de mevcut. Şirket daha önce Lightspeed Studios geliştirme evi aracılığıyla PC ve konsol oyunları portları sunmuştu, bu nedenle mevcut bu oyunlar akıllıca bir ek olacaktır. Peki ya gelecekteki başlık portları?

Ne yazık ki, şirket söyledi Android Yetkilisi geçen yıl, “şu anda, Shield kullanıcılarına tam özellikli, yüksek çözünürlüklü PC oyunlarını taşıma yerine getirebileceğimiz akışa” öncelik veriyor. Bu nedenle, şirket yeni bir Shield tableti piyasaya sürerse daha fazla bağlantı noktasına güvenemeyiz gibi görünüyor. Bu, cihaz için bir zorunluluk olmayacak, ancak kesinlikle başka bir satış noktası olacaktır.

Gelecekteki bir Shield Tablet neye ihtiyaç duyar?

Sayaçtaki Nvidia Shield Tablet ekranı yeniden boyutlandırıldı

Hadlee Simons / Android Otoritesi

Kritik ve/veya ticari başarı elde etmeyi umuyorsa, Nvidia’nın yeniden başlatılmış bir Shield Tablet alması gerekecek. Orijinal Shield Tablet bu konuda bize kesinlikle birkaç ipucu veriyor. Belki de yeni bir cihazda görmeyi umduğumuz en belirgin Shield Tablet donanım özelliği, dört hoparlörlü hoparlör kurulumudur. Daha ince çerçeveler için yapılan baskı, muhtemelen yukarıdaki orijinal cihazda gördüğümüz gibi öne bakan bir çift çift hoparlör görmeyeceğimiz anlamına geliyor, ancak üstte ve altta bir çift hoparlöre sahip olmak yine de memnuniyetle karşılanacak ve içerik tüketimini zorlayacaktır. büyük bir şekilde kimlik bilgileri.

Orijinal ped, bir kalem kalemi ve özel kalem yuvasıyla birlikte gönderilir, ancak bu seçeneklerin her ikisini de yeni bir cihazda görmemiz gerekip gerekmediğinden emin değilim. Bununla birlikte, ekran kalemi desteği ve resmi bir birinci taraf ekran kalemi (birlikte veya ayrı bir satın alma olarak) ile piyasaya sürülen çeşitli tabletler gördük, bu nedenle Nvidia’nın yaratıcılık ve üretkenlik kalabalığına hitap etmek için bu desteği sunması mantıklı. .

İlişkili: Satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı tabletler

Orijinali 7 inçlik bir ekrana sahip olan gelecekteki Shield tabletin ekran boyutunu da merak ediyoruz. İnce çerçevelerin mevcut çağı, Nvidia’nın aynı boyut için daha büyük bir ekran paketlemeyi göze alabileceği anlamına geliyor. Şirketin hem oyun hem de genel olarak daha akıcı bir deneyim için kesinlikle yüksek yenileme hızı desteği sunması gerekecek. Bu destek aynı zamanda 120 fps’de zirveye çıkan Geforce Now’a da yansıyacaktır.

Geforce Now’dan bahsetmişken, Nvidia’nın yeniden başlatılan Shield Tablet sahiplerine bu konuda daha kaliteli bir deneyim sunmasının belki de akıllıca bir hareket olacağını düşünüyoruz. Örneğin şirket, birinci sınıf ışın izleme, 4K HDR ve 120 fps oyun seçenekleri sunan RTX 3080 katmanına bir yıllık erişim sunabilir.

Bir tutam ücretsiz Geforce Now ile birlikte güçlü medya odaklı donanım, güçlü bir kombinasyon olacaktır.

Gelecekteki bir Shield Tablet için bir diğer gereklilik, sürdürülebilir performans seviyelerini sağlamak için yeterli soğutmadır. Sonuçta, zaman içinde performansa baktığımızda Snapdragon 8 Gen 1 ve Exynos 2200 gibi yonga setlerinin büyük ölçüde bocaladığını gördük. Tablet form faktörü kendi başına yardımcı olabilir, ancak Nvidia ideal olarak Red Magic 7 serisi gibi oyun telefonlarının ayak izlerini takip etmeli ve uzun oyun oturumlarında mümkün olan en iyi performans için bir soğutma fanı sunmalıdır.

Son olarak, Nvidia’nın ayrı bir kontrolör mü, ayrılabilir kontrollere sahip bir Switch tarzı form faktörü mü yoksa entegre kontrollere sahip bir Steam Deck form faktörü mü sunacağını ele alması gerekecek. Şirketin, yalnızca tableti yalnız isteyenler için maliyetleri düşük tutmak için ayrı bir denetleyici sunacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle, orijinal cihazda gördüğümüz gibi, tableti destekleyebilen bir folyo kılıfı dahil etmek mantıklı bir fikir gibi görünüyor. Sonra tekrar, cihaz için Razer Kishi tarzı bir teleskopik kontrol cihazı veya kontrollere Switch tarzı bir yaklaşım görmeyi çok isteriz.

Herhangi bir yeniden başlatma için iyi bir zaman

Parçalar çoğunlukla yeni bir Nvidia Shield Tablet için bir araya geldi, pazar yeniden listeleri kucakladı, Google daha büyük ekranlar için daha iyi Android yazılımı yapmaya ve Play Store’da daha fazla büyük isim oyununa odaklandı (daha fazla denetleyici destekli başlıklara ek olarak) ).

Yeni bir Shield Tablet görmek ister misiniz?

6 oy

Nvidia’nın kendi güçlü yönleri, yeni bir tablet için durumu da destekliyor, çünkü firmanın Shield TV cihazları çok önemli uzun vadeli destek, birinci sınıf multimedya yetenekleri ve oyun akışına ve seçkin bir kitaplık kitaplığına erişime sahip. Şirketin DLSS grafik teknolojisine bir göz atın ve çok benzersiz bir tablet teklifine bakıyor olabiliriz.

İşlemci seçimi gibi grafik şirketinin üstesinden gelmesi gereken birkaç engel daha var. Ancak yeni bir Nvidia Shield Tablet lehine olan argümanlar, kesinlikle ona karşı olan argümanlardan daha ağır basıyor.Kaynak : https://www.androidauthority.com/new-nvidia-shield-tablet-2022-3175120/

Yorum yapın