Hayalet mutfaklar, teslimat botlarının sırtında üniversite kampüslerine giriyor – Teknolojik Haberler


Üniversiteler, işgücü eksikliklerini gidermek ve yeni işletmeler keşfetmek için robotlara yöneliyor

nispeten kontrollü üniversite kampüslerinin ortamları uzun süredir otonom teknoloji için ideal test alanları olarak hizmet ediyor ve özellikle kaldırım teslim robotları için etkili olduklarını kanıtlıyor.

Üniversite kampüslerine otonom teslimatı tanıtmak için son hamlede, geçen haftanın başlarında, yiyecek dağıtım platformu Grubhub ve kaldırım dağıtım robotu girişimi Cartken paylaşılan planlar bu sonbaharda Ohio Eyalet Üniversitesi’ne 50 gıda dağıtım robotu getirmek. 15 bottan oluşan bahar dönemi pilotlarının genişletilmesiyle, plan, okul yılı sonuna kadar OSU çevresinde yaklaşık 100 Cartken robotunun teslim edilmesidir.

Kapalı, coğrafi sınırlamalı bir ortam, şirketlerin daha az uç durum ve yoğun kavşaklar gibi zor senaryolar olduğu için daha yüksek düzeyde özerkliği test etmesine olanak tanır. Ve kampüslerde tipik olarak, teslimat robotlarının küçük tekerlekleri için mükemmel olan düzgün bir şekilde döşenmiş kaldırımlar bulunur.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki daha fazla üniversite yavaş yavaş bu tür robotlara ev sahipliği yapmaya başladıkça, botların aç öğrencileri yatıştırmak veya yeniliği memnuniyetle karşılama isteklerini teşvik etmek için yalnızca yeni bir özellik olmadığını görüyorlar. Üniversiteler artık hem işgücü eksikliklerini gidermek hem de popüler olarak “hayalet mutfaklar” olarak adlandırılan yalnızca teslimatlı mutfaklar gibi yeni iş fırsatlarını keşfetmek için botlara güveniyor.

“Düşünürseniz, bugünün dünyasındaki hemen hemen her mutfak hayalet bir mutfak çünkü artık her restoran teslimat yapıyor.” Zia Ahmed, kıdemli müdür, yemek hizmetleri, OSU

“Üniversiteler, bir üretim tesisinden birden fazla restoran işletmek ve bunu robotiklere bağlamak kavramıyla evlenme fırsatını görmeye başlıyor. Grubhub’ın kampüs iş geliştirme direktörü Benjamin Anderson Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, kampüste operasyonel veya lojistik açıdan faydalı olan merkezi bir nokta seçmelerine ve ardından yalnızca robotlar aracılığıyla teslim edilebilecek bir dizi sanal restoran oluşturmalarına olanak tanıyor.

Arazinin düzeni

Üniversiteler, otonom dağıtım robotlarına yabancı değil, ancak yeni başlayanlar artık kampüs kaldırımlarındaki varlıklarını istikrarlı bir şekilde artırıyor.

Grubhub sadece yeni planlarıyla önceki çalışmalarını genişletiyor – şirket daha önce Rus internet şirketi Yandex’in otonom gezicilerini dağıtmak için OSU ve Arizona Eyalet Üniversitesi ile birlikte çalıştı. İlgili kişiler, öğrenciler arasında popüler olduklarını söyledi, ancak Grubhub, savaşın lekesinden korkan birçok Batılı şirket gibi, bu ortaklıktan çekildi Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde.

Ancak bu, Cartken’in üniversite teslimine ilk adımıdır. Bu yılın başlarında girişim, Japonya’daki belirli alışveriş merkezlerine teslimat sağlamak için Mitsubishi ile ortaklık kurdu ve Miami şehir merkezindeki hayalet mutfaklardan teslimat yapmak için REEF Technology ile birlikte çalışıyor.

Muhtemelen uzayda lider olan daha büyük rakip Starship Technologies, yıllardır kampüslere robotlar yerleştiriyor. Şirket, Aralık ayında 42 milyon dolar toplayan girişimin ABD genelinde 30 kolejde faaliyet gösterdiğini ve önümüzdeki aylarda daha fazla ortaklık ilan edeceğini söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/ghost-kitchens-ride-into-college-campuses-on-the-backs-of-delivery-bots/

Yorum yapın