Hava Filtresi DRM’si? Hacker, NFC Etiketini Kullanmaktan Vazgeçti


[Flamingo-tech]Xiaomi hava temizleyicisinin temiz bir güvenlik özelliği var: Bir filtrenin değiştirilmesi gerektiğinde çalışmayı reddediyor. Tabii ki, “temiz” ile “sinir bozucu” demek istiyoruz. Özellikle de arıtıcı, bir filtrenin olması gerekenden çok daha erken bir zamanda işe yaramaz olduğuna karar verdiğinde. Ortamınız nispeten temiz mi ve filtrenin hala bacakları var mı? Gerçek filtrenin ömrünü uzatmak için ikincil bir ön filtre mi kullanıyorsunuz? Zorlu! Süre doldu. Bu sadece verimsiz değil, aynı zamanda israftır.

Her Xiaomi filtresi, benzersiz bir kimliğe sahip bir NTAG213 NFC etiketi içerir ve iletişim için benzersiz bir şifre kullanır, ancak bu şifrenin nasıl oluşturulduğu (ve dolayısıyla yenilerinin nasıl oluşturulacağı) bilinmiyordu. Bu, arıtıcı tarafından tanınan uyumlu etiketlerin oluşturulamayacağı anlamına geliyordu. Şimdiye kadar, yani. [Flamingo-tech] paylaştı Xiaomi’nin filtre ve arıtıcı arasındaki iletişim için şifreyi nasıl ürettiğinin keşfi.

Arıtıcının bir filtreyi yeni olarak tanıması için artık küçük bir NFC etiketi yeterlidir.

[Flamingo-tech] uzun süredir Xiaomi arıtıcılarını farklı davranmaları için kandırmanın bir savunucusu olmuştur. Geçmişte bu, DRM sürecini ele geçirmek için bir modchip kurmak anlamına geliyordu. Bu, etiket yazıcıları gibi şeylerde saçma DRM’yi aşmanın klasik bir yöntemidir ve bulaşık makineleriancak bu durumda, tersine mühendislik çabaları işe yaradı.

Tüm doğru kurallara göre oynayan basit NFC çıkartmaları oluşturmak artık mümkün. NFC etiketine göre bir filtrenin süresi doldu, ancak açıkçası hala iyi mi? Sadece NFC etiketini soyun ve yeni bir tane yapıştırın ve temizleyici söz konusu olduğunda, bu yeni bir filtre!

Tersine mühendislik yolculuğuyla ilgileniyorsanız, bir GitHub deposu tüm verilerle. Uyumlu NFC çıkartmaları satın almak isteyenler için, [Flamingo-tech] Biraz var satılık.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/08/13/air-filter-drm-hacker-opts-out-with-nfc-sticker/

Yorum yapın