Hakkında Çok Az Bildiğimiz Türlerin Çoğu Yok Olmaya Doğru Olabilir


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Sekiz milyar insana sahip olmanın etkisi yadsınamaz – iklim değişikliğinden her yerde bulunan mikroplastiklere kadar, Dünya çok farklı bir yer haline geliyor. Hatta bazı bilim adamları, insan faaliyetleri sonucunda altıncı bir kitlesel yok oluşa tanık olduğumuza inanıyorlar. Bunun ışığında, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir ekip, hakkında en az bilgi sahibi olduğumuz türlere yönelik riskleri incelemek için bilgisayar modelleri kullandı ve görünüşe göre, herhangi birinin beklediğinden daha fazla tehlikede olabilirler.

Çalışma, yukarıdaki Sequoia ince semender gibi “veri eksikliği” olarak adlandırılan türlere odaklandı. Bunlar sayıca az, gözlemlenmesi zor veya bilim tarafından yeterince anlaşılmayan yaratıklardır. Koruma dünyasında, bir türe yönelik riski belirlemek için verilere ihtiyacınız var. Doktora liderliğindeki araştırma. Öğrenci Jan Borgelt, Uluslararası Doğa Kırmızı Listesini Koruma Birliği gibi koruma önceliklerinin son derece yanlış olduğu sonucuna varıyor.

Norveç araştırması, coğrafi dağılım, iklim değişikliği etkilerine maruz kalma ve insan genişlemesi ile temas gibi çeşitli faktörleri hesaba katan bir makine öğrenme algoritması kullanarak veri eksikliği olan türlere yönelik gerçek riski değerlendirmeye çalıştı. Model, Kırmızı Listedeki (veri yeterli türler) 26.363 türün neslinin tükenme olasılığını yüksek derecede doğrulukla öngördü. Araştırmacılar, veri eksikliği olan 7.699 organizmanın bir alt kümesini bağladıklarında, çoğunun şok edici derecede zayıf beklentilere sahip olduğunu buldular. raporlar Yardımcısı.

İlk olarak 2003 yılında tanımlanan Omura balinası, veri eksikliği olan başka bir türdür.

Model, veri eksikliği olan türlerin yüzde 56’sının neslinin tükenme riski altında olduğunu tahmin ediyor. Bu, Kırmızı Liste tahmininin yüzde 28’inin iki katı. Amfibiler, yüzde 85’inin yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalma olasılığıyla gelecekte en kötü şansa sahip olabilir, ancak diğer yaşam türlerinin de başı belada. Analiz edilen memelilerin, böceklerin, deniz omurgasızlarının ve sürüngenlerin yarısından fazlası çalışma da yüksek risk altındadır. Orta Afrika, Güney Asya ve Madagaskar’ın izole bölgelerindeki küçük menzilli hayvanlar, en zayıf umutları olan hayvanlardır.

Ne yazık ki, bu hayvanlarla ilgili veri eksikliği, birçok çalışmanın onları dışlamasına neden oldu ve bu, koruma önerilerini önyargılı hale getirdi. Norveçli ekip, veri eksikliği olan türleri mümkün olduğunca planlama ve karar alma süreçlerine dahil etmeye çalışmamız gerektiğini söylüyor. Ayrıca diğer araştırmacıları bilgimizdeki boşlukları doldurmak için makine öğrenimini kullanmaya teşvik ederler.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/338623-majority-of-species-we-know-little-about-could-be-heading-towards-extinction

Yorum yapın