Hackaday Ödülü 2022: Multispektral Akıllı Telefon Kamerası, Tabloların İç Sırlarını Ortaya Çıkardı


Çok spektral görüntüleme veya sıradan görünür ışık dışındaki dalga boylarını kullanan fotoğrafçılık, sanatta dünya gözleminden sahtecilik tespitine kadar çeşitli uygulamalara sahiptir. Örneğin, farklı tarihsel dönemlerde kullanılan iki pigment olan titanyum beyazı ve kurşun beyazı, görünür ışıkta aynı görünür ancak UV aralığında farklı imzalara sahiptir. Benzer şekilde, kullanılan pigmentler IR’ye karşı şeffafsa, IR görüntüleme bir resmin iç katmanlarını ortaya çıkarabilir.

Böyle bir niş kullanım için ekipman doğal olarak oldukça pahalıdır, bu nedenle [Sean Billups] Karar vermek eski model bir akıllı telefonu el tipi multispektral bir kameraya dönüştürünBu, bankayı bozmadan sanat eserlerini analiz etmesine yardımcı olabilir. Akıllı telefonun kamerasını, farklı spektral aralıkları yakalamasını sağlayan bir filtre tekerleği eki ile birlikte kullanır. [Sean] bir Google Pixel 3a kullanmayı tercih etti, çünkü hem ucuz hem de iyi bir görüntü sensörü ve kamera yazılımına sahip olduğu için. Ancak kamerayı IR ve UV görüntülemeyi etkinleştirecek şekilde değiştirmek biraz zor oldu.

Görüntü sensörleri doğal olarak IR ve UV’ye duyarlıdır, bu nedenle kameralar tipik olarak görünür ışık dışındaki her şeyi engelleyen bir filtre içerir. Bu filtreyi Pixel’in kamerasından kaldırmak için [Sean] yapıştırıcıyı yumuşatmak için kamera modülünü ısıtmak, merceği dikkatlice çıkarmak, ardından filtreye bir parça plastik yapıştırmak ve yapıştırıcı kuruduktan sonra dışarı çekmek zorunda kaldı. Bu işlemi mükemmelleştirmek biraz deneme yanılma gerektirdi, ancak kamera ve filtre arasında net bir ayrım yapmayı başardıktan sonra, lensi yeniden takmak, telefonu monte etmek ve filtre tekerleğini arkasına takmaktan ibaretti.

3D baskılı filtre çarkı, çeşitli IR, UV ve polarize ışık görüntüleme modlarını etkinleştirebilen dört farklı filtre için yuvalara sahiptir. Aşağıda gömülü videoda [Sean] IR reflektografi modunun bir yağlı boya tablodaki eksik çizimi ortaya çıkarmaya nasıl yardımcı olabileceğini gösterir. Sistem genişletilebilir olarak tasarlanmıştır ve [Sean] zaten IR ve UV LED’ler, büyüteç lensler ve hatta spektrometreler gibi ek sensörler gibi özellikler eklemeye çalışıyordu.

Daha önce bir avuç multispektral görüntüleme projesi gördük; bu drone monte sistem 2015 Hackaday Ödülü için bir yarışmacıydı ve bu proje UV görüntülemede mükemmel bir astar içeriyor.Kaynak : https://hackaday.com/2022/06/23/hackaday-prize-2022-multispectral-smartphone-camera-reveals-paintings-inner-secrets/

Yorum yapın