Hackaday Ödülü 2022: Dünyayı Kurtarmak, Her Seferde Bir Brew


Tamam, belki [satanistik] proje başlığı ile aşırıya kaçıyor “Kahveyi Kurtar, Dünyayı Kurtar” ancak aksi halde çalışan bir kahve makinesini kırık ekranını hackleyerek çöp sahasından uzak tutmak yine de değerli bir uğraştır. Meyve suyu akmalı!

Bozuk ekran, SSD1305Z’nin neredeyse uyumlu bir modül olduğu bir SSD1303 denetleyici OLED modülü kullandı. Hemen hemen. Bir aksaklık, ekranın varsayılan olarak ters yönde doldurulmasıdır. Kılavuzları incelerken, ayarlanacak bir ekran yönü biti var ve bir mantık analizörü ile iletişimi takip ederek, her ekran yenilemede yanlış şekilde ayarlanıyor. Keşke bunu transit halindeyken biraz çevirebilseydi. Ortadaki adam zamanı!

Oyuna kesinlikle bir mikrodenetleyici koymuş olsak da, [satanistik] eski moda gider. İki IC mantık çözümü, kod için tel ticareti yaparak tamamen aynı şeyi yapabilir. Dönüştürücü kartının son yinelemesi buna uygun olarak sadedir, ancak bu tek bir iş yapar.

Bu yüzden, bir serseri ekrana sahip bir Nivona kahve makineniz veya belki bir Agilent U1273A multimetreniz veya bulunması zor bir SSD1303 denetleyicisine ihtiyaç duyan başka bir ekipmanınız varsa, artık hazır bir çözümünüz var. Ama eğer değilse ve kendinizi bulamadığınız bir ekran ararken bulursanız, bunun size örnek olmasına izin verin – biraz (eğlenceli) bir çabayla onu geri alabilirsiniz.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/08/05/hackaday-prize-2022-saving-the-world-one-brew-at-a-time/

Yorum yapın