Hackaday Linkleri: 26 Haziran 2022


Tepelere yönelmek!! Hepimiz mahvolduk! En azından manşetlerden edinebileceğiniz izlenim bu. canavar Dünyaya bakan güneş lekesi bu hafta. AR3038’in yaptığı gibi birkaç gün içinde iki katına çıkan herhangi bir güneş lekesi bakmaya değer olsa da, burada Dünya’da sorunlara neden olma olasılığı oldukça düşüktür. Bu güneş lekesi sınıfının yönetebileceği en iyi şey, genellikle yalnızca kutuplarda radyo kesintilerine neden olan ve ISS mürettebatı için bir radyasyon sorunu oluşturabilen M sınıfı bir güneş patlamasıdır. Yani hayır, bu güneş lekesi muhtemelen hepimizi öldürmeyecek. Ama sonra tekrar, bu 2020’ler ve hemen hemen her şey mümkünmüş gibi görünüyor.

Kötü sonuçlardan bahsetmişken, zavallı Sonos müşterilerine ve şirketin garip “aksaklıkları” ile devam eden savaşlarına acıyın. Sebep ne olursa olsun, müşteriler hiç sipariş etmedikleri Sonos ürünlerinin sevkiyatlarını alıyorlar. en az bir müşteri 15.000$’ın üzerinde ürün gönderiyor. Müşteri, beş Sonos ürünü sipariş ettiğini bildirdi, ancak şirket, dairelerini mallarla doldurarak siparişi altı kez doldurmayı uygun gördü. Sonos, bunu düzeltmek için pek bir şey yapmıyor gibi görünüyor; müşteriye malları iade etmesi için ücretsiz kargo etiketleri sunarken, paketleri bir UPS mağazasına götürmeleri bekleniyordu. Ve sonra para var – Sonos, sipariş edilmeyen tüm mallar için müşteriden ücret aldı ve hepsi iade edilene kadar geri ödeme yapmıyor.

Kablo hattınızda yukarı ve aşağı giden sinyallerin tam olarak nasıl göründüğünü merak ettiyseniz, kontrol etmek isteyeceksiniz. bu video Çift A Laboratuvarları. Bir RTL-SDR dongle ve bazı spektrum analizör yazılımları kullanarak kablodaki RF sinyallerini araştırdılar ve bazı etkileyici sonuçlar elde ettiler. Videonun ilk 11 dakikası donanım ve yazılımın kurulumuna ayrılmıştır, ancak başlangıçta geniş bant ağ mimarisi hakkında bazı ilginç şeyler vardır. Taramalar ilginç — 6 MHz karesel genlik modülasyonu (QAM) dijital kanallarını açıkça görebilirsiniz. Bunların hemen hemen FM yayın bandında başladığını öğrenince şaşırdık – yaklaşık 108 MHz. Bir noktada modüle edilmemiş iki analog TV taşıyıcısı ve 41 adet 6-MHz QAM kanalına sıkışmış 400’den fazla sanal kanalın olması gibi, spektrumda saklanan birkaç küçük sürpriz vardı. Gerçekten geniş bant.

İlgili bir notta, bu hafta bir RF tasarım serisi YouTube’da oldukça kapsamlı görünüyor. Filtreler ve empedans uyumundan RF osilatörlerine ve amfilerine kadar temel bilgileri kapsar. Her video 15 ila 30 ish dakika uzunluğunda, oldukça sindirilebilir ve prodüksiyon kalitesi iyi. Karanlık Sanatlar konusunda hızlanmanız gerekiyorsa kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Ve son olarak, yukarıdakilerin hiçbiri sizi gıdıklamıyorsa veya gerçekten rahatlamaya ihtiyacınız varsa, yarım saatinizi bir analog çizicinin işini yapmasını izlemeye ayırmak isteyebilirsiniz. Kısa süre önce klasik Hewlett Packard 7035B XY kayıt cihazını tamir eden arkadaşımız CuriousMarc’tan geliyor, 1960’ların güzel bir tasarımı ve bazı ilginç özellikleri var. Bunların başında, girişteki DC ofseti ile başa çıkmak için fotokoperlerin kullanılması gelir. Marc hepsini orijinalinde açıklıyor sökmek ve onarım videolar, bize (neredeyse) hiç bitmeyen bir Lissajous deseninde kalemin yavaş Kartezyen dansından başka bir şey bırakmadı. Çok rahatlatıcı.Kaynak : https://hackaday.com/2022/06/26/hackaday-links-june-26-2022/

Yorum yapın