Hack endüstrisi bir dönemin sonuyla karşı karşıya


Bu hala çok büyük ve zengin bir pazar, ancak İsrail siber firmalarının cepleri geniş ve istekli müşterilere son teknoloji gözetim araçları satarak öldürdüğü Latin Amerika, Afrika, Doğu Avrupa ve Asya’daki düzinelerce ulusu ortadan kaldırıyor. harcamak. Aynı zamanda NSO Group’un, Pegasus’u kötüye kullanan otoriter rejimlere güçlü hack araçları satarken yakalandığı için başını belaya soktuğu yer. NSO Grubu yöneticileri, kötüye kullanım nedeniyle sekiz Pegasus sözleşmesini feshettiklerini söylüyor.

Savunma bakanlığının lisans kısıtlamaları, birkaç küçük bilgisayar korsanı ve araştırmacı dükkanı için ölüm haberini verdi. Kamuoyunda düşük bir profil tutmayı başaran bir İsrail siber firması olan Nemesis, Nisan ayında kapatıldı. Milyar dolarlık teknoloji devi Verint’in bir yan ürünü olan Ace Labs, bu ayın başlarında dükkanını kapattı ve tüm araştırmacılarını işten çıkardı.

İsraillilerin eski müşterileri boş durmuyor. Yeni oyuncular ve eski rakipler, giderek daha fazla hükümetin talep ettiği hackleme kabiliyetini sağlamak için boşluğa adım atıyor.

Mobil güvenlik firması Lookout’un güvenlik istihbaratı araştırması direktörü Christoph Hebeisen, “Manzara değişiyor ve bir dereceye kadar çeşitleniyor” dedi.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/27/1054884/the-hacking-industry-faces-the-end-of-an-era/

Yorum yapın