Günümüzün VR ekosistemindeki meta veri deposu entegrasyonu eksikliğinin neden ele alınması gerekiyor?


Transform 2022’ye katılamadınız mı? İsteğe bağlı kitaplığımızdaki tüm zirve oturumlarına şimdi göz atın! Buraya bak.


Küresel teknoloji ortamının son birkaç yılda son derece geliştiği gerçeği inkar edilemez. Özellikle kripto para sektörü – özellikle gelişen ‘metaverse’ ekosisteminin altında yatan konsept – çok fazla ilgi gördü. Bu, yalnızca 2020 ile 2021 arasında, dijital varlık endüstrisinin toplam kapitalizasyonunun kısa bir süre de olsa 1 trilyon dolardan 3 trilyon dolara çıkması gerçeğiyle kanıtlanıyor.

Daha fazla ilerlemeden önce, meta verinin ne olduğunu düşündüğümü açıklamak en iyisi olacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, daldırma faktörünü tamamen yeni bir seviyeye yükselterek dijital bir alanda gerçek hayatı taklit etmeyi amaçlayan İnternet’in 3D versiyonudur – nihai deneyimi temsil eden Sanal Gerçeklik (VR). Teknoloji, son yıllarda o kadar çok çekiş kazandı ki, muhafazakar tahminler, küresel metaverse pazarının bir seviyeye ulaştığını gösteriyor. kümülatif değerleme 2022 ile 2030 yılları arasında %50,74’lük bir bileşik yıllık büyüme oranında (CAGR) büyüyerek, 2030 yılına kadar yaklaşık 1,6 trilyon $’a ulaşacak.

Bununla birlikte, VR dünyasının şu anda uzmanların bu yeni gelişen pazarın büyümesinin anahtarı olduğuna inandığı meta verinin birkaç unsurundan yoksun olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, günümüzde çoğu VR merkezli oyun bir blok zinciri çerçevesi olmadan gelir; kötü tasarlanmış bir ekonomik düzene sahip; somut teşviklerden yoksun; ya da kalitesiz oyun mekaniğine sahip olun. Sonuç olarak, küçük, sınırlı kullanıcı tabanlarına sahiptirler; bu, zayıf grafik sorunları, yükseltilebilirlik eksikliği ve düşük ölçeklenebilirlik sorunlarıyla birleşen bir sorundur.

VR endüstrisinin bir makyaj ihtiyacı var

VR teknolojisinin bir bütün olarak sahip olduğu devrimci potansiyeli inkar etmek mümkün olmasa da, benimseme biraz cansız oldu. Bunun nedeni, şu anda VR ekosisteminde mevcut olan içeriğin büyük çoğunluğunun faaliyet kapsamının sınırlı olmasıdır. VR içeriği yıllar içinde somut bir şekilde gelişmedi. Bu noktaya kadar, birçok oyuncu sürekli olarak favori oyunlarının VR uyarlamalarını arıyor ve bu, sayısız grafik ve donanım kısıtlaması nedeniyle gerçekleşmedi.

Bununla birlikte, birçok proje, devrim niteliğindeki oyunların ve filmlerin en iyi yönlerini benzersiz oyun mekaniği, algoritmik çözümler ve gerçekçi bir VR çerçevesi içine yerleştirilmiş fikirlerle birleştirerek bu bilmeceyi çözmeye yardımcı oluyor. Kısacası, bu projeler, birinci sınıf oyun başlıklarına eşdeğer düzeyde eşi görülmemiş, yeni bir sanal dünya tasarlamak için tasarlandı – bunların tümü, blok zincirinin ve takas edilemez jetonlar (NFT’ler) gibi kripto teknolojisinin önemli yönlerini karıştırırken. , yerel kripto para birimleri ve merkezi olmayan bir varlık piyasası.

Son olarak, blok zinciri üzerine inşa edilmesi sayesinde, bu projelerde bulunan varlıklar doğrudan kullanıcıları tarafından oluşturulabilir ve blok zincirine NFT olarak kaydedilebilir. Basitçe söylemek gerekirse, oyunculara bir düğmeye dokunarak oyun içi varlıkları (öğeler, karakterler veya jetonlar) oluşturma, oluşturma ve güvenli bir şekilde ticaret yapma yeteneği verilir.

Mevcut sorunlar yüz yüze çözülüyor

Günümüzün VR oyunlarının önemli bir dezavantajı, özgür dünya genişlikleri söz konusu olduğunda oldukça sınırlı olmalarıdır. Yine, bu, teknolojinin yazılım ve donanım sınırlamalarının doğrudan bir yansımasıdır. Günümüzün yükselen projelerinin çoğu, kullanıcıların herkesin kesinlikle her şeyi yaratabileceği bir ortamda çalışmasına izin veriyor. Nihai hedef, meta veri deposunun her yönünün tamamen merkezi olmadığı ve doğrudan kullanıcılarına ait olduğu, en önde gelen blok zinciri oyun başlıklarından bazılarına benzer bir ekosistem oluşturmaktır.

Sadece bu değil, blok zinciri ve VR kullanan gelecek projeler, geliştiricileri ve yaratıcıları çevrimiçi olmadığında bile kullanılabilecek oyun içi etkinliklerin oluşturulmasına izin veren geleceğe hazır ‘algoritmik veri’ sistemleriyle doludur. Esasen, bu oyunlar VR’nin tüm gücünden yararlanır ve onları meta veri deposunun çeşitli temel yönleriyle besler, böylece kullanıcıların istedikleri gibi yapmakta özgür oldukları paralel bir evrenin yaratılmasına izin verir.

Gelecek tamamen merkezi olmayan olacak

Dünyanın her yerindeki insanlar merkezi olmayan teknolojilere yönelmeye devam ettikçe, gelişen metaverse’nin sadece büyümeye devam etmesi mantıklıdır. Aslında, VR ve meta verinin kullanımı eğitim, sağlık, üretim, iş eğitimi, iletişim ve perakende gibi kullanılmayan ufuklara doğru genişledikçe, araştırmacılar meta verinin 3 trilyon dolar katkıda bulunabilir (2.8 trilyon €) önümüzdeki on yıl içinde küresel GSYİH’ya.

Analistler ayrıca, VR özellikli cihazlar ve akıllı telefonlar ile birlikte kullanıldığında, metaverse’in benzeri görülmemiş alemlere ulaşabileceğine inanıyor. Bu teknolojiler katkıda bulunmak için durmak 2033 yılına kadar Avrupa ve Asya ekonomilerine sırasıyla 440 milyar dolar ve 1,04 trilyon dolar sermaye.

Bu nedenle, hızla gelişen bu alanın geleceğinin nasıl oynamaya devam ettiğini görmek ilginç olacak.

Adam Bém, şirketin kurucu ortağıdır. Victoria VRproje yönetimi, stratejik planlama ve blok zinciri teknolojisinde beş yılı aşkın deneyime sahip bir blok zinciri uzmanı ve VR yayıcısı.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel bilgileri, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bize katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını OkuyunKaynak : https://venturebeat.com/2022/08/07/why-the-lack-of-metaverse-integration-in-todays-vr-ecosystem-needs-to-be-addressed/

Yorum yapın