Güneş Panellerim Elektrik Kesintisinde Çalışır mı?


Sakin bir akşam ve oturma odasında oturuyorsunuz, tam bir günün ardından, birdenbire ışıklar söndüğünde. Şalteri açarsın ve şansın kalmaz, sonra caddeye bakarsın ve bloğun aşağısındaki tüm ışıkların da söndüğünü görürsün. Bu bir elektrik kesintisi ve şebeke geri gelene kadar mahallenizdeki herkes elektriksiz kalacak.

Evinize güç sağlayan güneş panellerinin sizi bu sorundan muaf tutacağını düşünebilirsiniz. Sonuçta, elektriğinizi almak için tamamen şebekeye bağımlı değilsiniz; hepsi güneş panellerinize çarpan güneş ışığından geliyor. Ancak bir elektrik kesintisi sırasında kurduğunuz güneş sistemine bağlı olarak ne olursa olsun karanlıkta kalabilirsiniz.

Güneş panelleri elektrik kesintisinde çalışır mı?

Çoğu güneş paneli elektrik kesintisinde çalışmaz. Bunun nedeni artık güneş ışığını elektriğe dönüştürememeleri değil, çoğu güneş sisteminin çalışma şeklidir.

Güneş enerjisi sistemlerinin çoğu şebekeye bağlı sistemlerdir, yani hala standart elektrik şebekesine bağlılar. Bu, güneş paneli kullanıcılarının, güneş panelleri talebi karşılamaya yetecek kadar üretememesi durumunda, güneş paneli kullanıcılarının elektrik şirketlerinden hala elektrik alabilmeleri ve böylece fazla güneş enerjisini kamu hizmeti şirketine satabilmeleridir.

Çoğu güneş enerjisi sistemi, bir güneş invertörü aracılığıyla şebekeye bağlanır. Bu, evinizin ürettiği ve kullandığı enerji miktarını ölçen ve takip eden bir sayaçtır. Çoğu güneş enerjisi inverteri sizi şebekeye bağlar, bu nedenle elektrik kesintisi sırasında şebeke kapanırsa, güneş panelleriniz de üretip evinize elektrik sağlamayı durdurur.

Bu kısmen, bozuk elektrik hatlarının güneş panellerinden elektrik taşımadığını bilmesi gereken onarım çalışanlarının güvenliği içindir.

Elektrik kesintisi sırasında güneş panellerinin çalıştığından nasıl emin olunur?

Elektrik şebekesinin durumuna bağlı olmayan ve kesinti anında dahi çalışmaya devam eden güneş enerjisi sistemleri vardır.

Karanlık bir gökyüzünün önünde siluetlenmiş bir ufuk çizgisi.

Güneş panelleri ve pil yedekleri, yalnızca belirli ekipmanlarla olsa da, bir elektrik kesintisine yardımcı olabilir.

Lucas Knappe/EyeEm/Getty Image

İlk seçenek, sizi elektrik şebekesine bağlamak için bir güneş invertörü gerektirmeyen, şebekeden bağımsız bir sistemdir. Şebekeden bağımsız sistemler, kısmen, şebekeye bağlı güneş sistemlerinin sunduğu bazı benzersiz ödeme planlarına katılamadıkları için genellikle daha pahalıdır. ağ ölçümü gibi: kullanılan ek elektriğin maliyetini karşılamak için güneş enerjisinin elektrik şirketine geri satılması.

Şebekeden bağımsız sistemlerin de önemli bir dezavantajı vardır: Güneş panelleriniz arızalanırsa veya yeterli enerji üretmekte zorlanıyorsa yedekleme planı yoktur. Şebeke üstü sistemler, gerektiğinde elektrik şebekesinden enerji alır. Bu, güneş panelleriniz yarattığınız talebi karşılamak için yeterli enerji üretemezse, elektriğinizi geleneksel yoldan elde ettiğiniz anlamına gelir. Şebekeden bağımsız sistemlerde bu seçenek yoktur. Yani ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar elektrik üretemezlerse karanlıkta kalacaksınız.

Devamını oku: CNET’in 2022 için en iyi güneş enerjisi şirketleri

Elektrik kesintisi sırasında gücünüzü açık tutmak için ikinci seçenek güneş pili sistemleri, gün içinde güneş panelleriniz tarafından üretilen elektriğin bir kısmını depolamanıza ve en çok ihtiyaç duyduğunuz bir zamanda dağıtmanıza olanak tanır. Güneş panelleri, güneşin tepede olduğu gün ortasında çok fazla enerji üretirken, akşamları yoğun saatlerde daha az enerji üretir. A güneş pili bu gücü saklamanıza izin verir ve daha sonra, ister yoğun saatlerde ihtiyaçlarınızı karşılamak için, ister elektrikler kesildiğinde tamamen devralmak için kullanın.

Bir pil sistemi, elektrik kesintisi anında evinizi şebekeden ayırarak bunu yapar. Buna “ada” denir..” Birkaç bağımsız invertör bunu pilsiz de yapabilir.

Güneş pili sistemleri pahalı olabilir, bu yüzden birçok insan onu kullanmamayı tercih ediyor. Tamamen şebekeden bağımsız sisteme çok benzer şekilde, güneş pilleri maliyet düşürücüdür ve şebekeye bağlı sistemlerin sağladığı ön maliyeti azaltmaya yardımcı olan aynı fiyatlandırma planlarından faydalanmaz. Ancak, ihtiyacınız olduğunda gücünüzü açık tutacak bir güvenlik önlemidir.

Güneş panelleri, enerji bağımsızlığı için harika bir seçenektir ve sizi genellikle şebekeden gelen elektriği üretmek için kullanılan fosil yakıtlara bağımlı olmaktan kurtarır. Ancak evinizin güneş panellerinin ışıklarınızı açık tutacağını düşünmeyin. bir karartma sırasında bile. Bunun gerçekleşmesi için doğru sisteme yatırım yapmanız gerekecek ve kendinizi şebekeden tamamen çıkarmak için önemli bir mali yük taşıyabilir.Kaynak : https://www.cnet.com/news/will-my-solar-panels-work-in-a-blackout/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın