Güneş Işığı Hormonal Değişiklikler Yoluyla Erkekleri Acıktırabilir, Çalışma Önerileri


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Vincent Keiman/Unsplash)
Süpermarkette sosisli sandviç indirimleri ve pişmiş ızgara kokusu arasında, yılın bu zamanı çoğumuzu acıktırıyor. Ancak yeni bir araştırma, karın guruldamaya başladığında, yazın klasik özelliklerinden daha fazlasının rol oynadığını gösteriyor. Özellikle erkekler için güneş, temel hormonal akışlar yoluyla açlığı tetikleyebilir.

bir çalışma yayınlanan Pazartesi, Nature Metabolism’de bu garip çelişkiyi incelemeye çalışıyor. Tel Aviv Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, erkeklerin yaz aylarında yiyecek alımını artırdığını fark ettiklerinde ayrı bir beslenme araştırması yürütüyordu. Çevresel ipuçlarının oyunda olabileceğinden şüphelenen araştırmacılar, yaklaşık 3.000 karma cinsiyetli gönüllüden oluşan bir gruptan katılımcıları günde 25 dakika doğrudan güneş ışığına maruz bıraktılar. Erkekler iştah artırıcı hormon ghrelin’de bir artış yaşarken, kadınlarda görülmedi.

Ghrelin bağırsakta bulunur ve metabolik homeostazın ayrılmaz bir parçasıdır. Beyne açlık sinyalleri göndermekten sorumludur, böylece kişinin beslenme arayışına girmesini sağlar. Ghrelin üretimi, gün ortası güneş ışığının geldiği UVB radyasyonuna maruz kalan cilt hücrelerindeki DNA hasarı tarafından da tetiklenir. Araştırmacılar, artan güneşe maruz kalmanın erkeklerin günde 300’e kadar daha fazla kalori tüketmesine neden olduğunu buldu. Bu arada östrojen, kadınların iştahını sabit tutan ghrelinin iştah artışından sorumlu biyolojik etkileşimleri “engelliyor” gibi görünüyordu.

(Fotoğraf: Mareşal Quast/Unsplash)

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki ekip, bu sonuçları farelerde çoğaltmayı başardı. UVB radyasyonuna maruz kalan erkekler gıda alımını arttırırken, aynı maruziyete maruz kalan dişiler yapmadı. Tahmin edildiği gibi, erkeklerin kanında, maruziyetten sonra, maruziyet öncesi olduğundan daha yüksek ghrelin seviyeleri vardı.

Ghrelin’in açlık üzerinde bir etkisi olabileceğini bilmek, herhangi bir acil tıbbi tezahürü ortaya çıkarmayabilir. Ancak kişinin iştahını düzenlemenin ötesinde, ghrelinin bir takım fizyolojik faydaları vardır. Hormon, kalp krizinden sonra iyileşmenin anahtarı olan iltihabı, kan basıncını ve kalp kası bozulmasını azaltmaya yardımcı olur. Araştırma makalesine göre Ghrelin ayrıca “metabolik sendrom hastalarında ve tip II diyabetli hayvan modellerinde insülin duyarlılığını artırır”. Yazarlar, artan ghrelin içeren tedavilerin, erkek kemoterapi hastaları ve hastalığa bağlı iştah kaybı yaşayan diğerleri için faydalı olabileceğini öne sürüyorlar. Ghrelin, TSSB vakaları da dahil olmak üzere, kişinin stres ve kaygı algısı üzerinde bile bir etkiye sahip olabilir.

Araştırmacılar, aşırı UV maruziyetinin başta cilt kanseri olmak üzere riskleri olduğunu kabul ediyor. Çalışmanın yazarları, “Ancak güneş ışınlarından kaçınmak insan sağlığını da olumsuz etkiliyor” diye yazıyor. “Ghrelin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan, kalp kası israfını durdurduğundan ve arter basıncını düşürdüğünden, ghrelin güneş ışığına maruz kalma ile kardiyovasküler hastalıkların azalması arasındaki mekanik bağlantı olabilir.”

Not: Verimlilik adına, “erkekler” terimi, doğumda bedenleri erkek atanmış olanları ifade etmek için kullanılır.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/337892-sunlight-might-make-men-hungrier-through-hormonal-changes-study-suggests

Yorum yapın