Grubhub’ın ücretsiz öğle yemeği promosyonu, NYC restoranları için gerçek bir ‘Cehennem Mutfağı’ yaratıyor – Teknolojik Haberler


Grubhub sundu ücretsiz öğle yemeği dün New York’taki herkese. Ne yanlış gidebilir?

New Yorklular, 11:00 ile 14:00 saatleri arasında öğle yemeğinde 15 $ indirim almak için Grubhub promosyon kodunu kullanabilir. Doğal olarak, restoranlar beklenmedik bir sipariş tufanıyla doldu. Buna göre BuzzfeedHarlem’deki bir Meksika restoranında çalışan bir işçi, şirket içi teslimat sürücüsü aşırı yüklendiğinden, siparişleri Uber aracılığıyla elden teslim etti. Greenberg’s Bagels’in Brooklyn’deki bir çalışanı da Buzzfeed’e bir saat içinde 50 sipariş aldıklarını, oysa Grubhub’dan günde yaklaşık 10 sipariş aldıklarını söyledi.

New York City genelinde Grubhub, yaklaşık 6.000 sipariş Dakikada. Bir saat içinde, bazı kullanıcılar promosyon kodunun artık çalışmadığını veya restoranların daha fazla sipariş almamak için kendilerini kapalı olarak işaretlediğini tweetledi. Sonuç olarak, birçok sipariş ertelendi ve/veya iptal edildi, ancak restoran çalışanları ve teslimat sürücüleri en olumsuz şekilde etkilendi ve siparişleri imkansız bir oranda yerine getirmek için mücadele etti.

Grubhub, bu promosyonu bir öncekinden sonra modellediğini, ancak bu sefer müşterilerin promosyon kodunu altı kat daha fazla kullandığını ve beklenmedik bir şekilde yüksek talebe neden olduğunu söyledi.

Grubhub, Teknolojik Haberler’a yaptığı açıklamada, “İşletmelerin dünkü promosyona hazırlanmalarına yardımcı olmak için, ağımızdaki tüm restoranlara, e-posta ve platform içi çok sayıda iletişim biçimini içeren önceden bildirimde bulunduk” dedi. “Bu hazırlıkla bile kimse talebin seviyesini tahmin edemezdi ve ne yazık ki bu bazı restoranlarda gerginliğe neden oldu. Şüphesiz bundan gelecekte sorunları optimize etmemize ve azaltmamıza yardımcı olabilecek pek çok şey öğreneceğiz.”

Açıkçası, birçok restoran çalışanı notu alamadı – ve öyle olsa bile, bir vardiyaya fazladan bir sürücü eklemek gibi proaktif önlemler almak, bir restoranı bu kadar dramatik bir talep artışını karşılayacak şekilde hazırlamazdı.

Bu, bir Grubhub promosyonunun yanlışlıkla restoranlara çubuğun kısa ucuna hizmet ettiği ilk sefer değil.

Mart ayında DC Başsavcısı Karl Racine, Grubhub’ı “Bölge sakinlerini yanıltmak ve kendi kârını artırmak için yerel restoranlardan yararlanmak” nedeniyle dava etti. Davanın atıfta bulunduğu bir olay, Grubhub’ın erken pandemi döneminde durdurulan “Destek için Akşam Yemeği” promosyonuydu. Mart 2020’nin sonlarında başlatılan Grubhub, restoranlara 30 doların üzerindeki siparişlerde 10 dolarlık kupon sunma fırsatı sundu, ancak restoranın bu ücretsiz yemek için faturayı ödemesi gerekiyordu. Tüketici tarafında, Grubhub müşterileri “restoranları desteklerken tasarruf etmeye” teşvik etti. [they] seviyorum”, ancak promosyonları aslında restoranları daha düşük kar marjları için baskı yaparak daha fazla zorluyor.

Dünkü promosyon için Grubhub, restoranların değil müşterilerin 15 dolarlık kuponunu ödedi. Şirket yerine getirdiğini söylüyor 400.000 öğle yemeği siparişikişi başı 15 dolardan, büyük ölçüde berbat olan şey için şirkete 6.000.000 dolar zarar verecekti.

Grubhub ayrıca yanlış reklam için inceleme ve yasal sorunlarla karşı karşıya kaldı. restoranları kendi uygulamasında listeleme işletmenin rızası olmadan. Bu, bir tüketicinin Grubhub’da olduğunu bile bilmeyen bir restoran için Grubhub siparişi verebileceği anlamına gelir, bu da işletmenin bilmeden Grubhub’a bir ücret ödeyebileceği anlamına gelir. Veya bir Grubhub kuryesi geldiğinde, restoran bu paket siparişi hazırlamalarının beklendiğini bile bilmiyor olabilir.

Pandemi sırasında teslimat siparişlerindeki artışa rağmen, yemek dağıtım uygulamaları hala mücadele etti kar çevirmek için. Ancak dünkü gibi müşteri kazanımı promosyonları, müşterileri Grubhub’a geri dönmeye teşvik etmeyecektir.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/grubhub-free-lunch-nyc-promo/

Yorum yapın