Grace, Apple’ın Ekran Süresi API’si ile oluşturulmuş iOS cihazları için gizlilik odaklı ebeveyn denetimlerini piyasaya sürüyor – Teknolojik Haberler


adı verilen yeni bir girişim Lütuf ebeveynlerin çocuklarının iOS cihazlarda ekran başında geçirdikleri süreyi ve uygulama kullanımını izlemesini ve yönetmesini kolaylaştırmak için başlatılıyor. Apple yerleşik ebeveyn denetimleri sunsa da, birçok ebeveyn, Apple’ın araçlarının ayarlarında gezinmek yerine uygulama tabanlı bir çözümü tercih eder. Ayrıca Grace, çocukların ekran başında geçirdiği sürelere göre daha fazla kişiselleştirme sunar. Apple’ın kontrolleri ile ebeveynler, okul saatleri, aile akşam yemeği zamanı, ev ödevi zamanı ve daha fazlası gibi uygulama kullanımının sınırlandırılması gereken diğer zamanları ayarlayabilmenin aksine, örneğin yalnızca “Kapalı Kalma Süresi” için başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını yapılandırabilir.

Grace, geçen yıl Apple’ın Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda tanıtılan Apple’ın Screen Time API’si ile oluşturulan ilk gelenlerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor. Yeni API, geliştiricilerin işlevlerini genişletmek için Apple’ın yerleşik araçlarıyla çalışan bir arabirim oluşturmalarına olanak tanır.

Grace’i kullanmak için ebeveynler uygulamayı hem kendi cihazlarına hem de çocuklarının iPhone’larına veya iPad’lerine yükler. Daha sonra, günlük ekran süresi sınırları, uygulama süresi sınırları, uygulama içi satın alma sınırlamaları gibi şeyler dahil olmak üzere çeşitli ekran süresi kontrollerini sezgisel bir arayüzde uzaktan yapılandırabilir ve diğer şeylerin yanı sıra zaman kaybettiren uygulamaları engelleyebilir. Yararlı bir şekilde, çocukların cihazlarını nasıl ve ne zaman kullanmaları gerektiğine dair bir ailenin kendi kurallarını daha iyi yansıtan ekran başında zaman çizelgeleri de oluşturabilirler.

Resim Kredisi: Lütuf

Örneğin, TikTok ve Snapchat’i hem yatmadan hem de okul saatlerinde engellemek istiyorsanız, bugün bunu yalnızca Apple’ın kendi araçlarını kullanarak yapmanın bir yolu yok. Bunun yerine, Apple’ın Ekran Süresi kontrolleri, ebeveynlerin zamana dayalı uygulama sınırları veya “Kapalı Kalma Süresi” – çocukların yalnızca ebeveyn onaylı uygulamaları kullanabileceği ve anne veya baba gibi izin verdiğiniz kişilerle telefon görüşmeleri ve metinler aracılığıyla iletişim kurabileceği bir zaman belirlemesine izin verir. . Uygulamada, bu, ebeveynlerin Kapalı Kalma Süresini yatmadan başlayacak ve çocukların cihazlarında geç saatlere kadar kalmalarını sınırlamak için gece boyunca uzanacak şekilde yapılandırdıkları anlamına gelir veya yalnızca okul günlerinde etkinleştirmeyi seçebilirler. Her iki durumda da, bu çözüm ailenin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamıyor.

Bu arada Grace, ebeveynlerin çocukları için yalnızca bir Kesinti Süresi programı değil, tüm farklı program türlerini oluşturmasına olanak tanır. Bu, ebeveynlerin çeşitli zamanlarda farklı uygulama türleri için ekran süresini sınırlayabileceği anlamına gelir. Okulda çocukların eğitim uygulamalarına ve web tarayıcısına erişmesine izin verilebilir ancak eğlence uygulamalarına, sosyal medyaya veya oyunlara izin verilmeyebilir. Aile yemeği sırasında tüm dikkat dağıtıcı şeyler kapatılabilir. Ebeveynler ayrıca uyku vakti rutinleri, ekransız hafta sonları, tatiller veya seçtikleri başka herhangi bir şey gibi kendi aile kurallarıyla ilgili diğer ekran zaman çizelgelerini yapılandırmak isteyebilirler.

Resim Kredisi: Lütuf

Grace’in bir başka yararı da, 50.000’den fazla yetişkin, kumar, silah, alkol ve uyuşturucuyla ilgili web sitesini otomatik olarak engellemek yerine yerleşik filtrelerle gelişmiş web sitesi engelleme sunmasıdır ve bu liste düzenli olarak güncellenir. Apple’ın kendi Ekran Süresi araçları yalnızca yetişkinlere yönelik siteleri engellemeye odaklanır.

Grace ayrıca, Ekran Süresi ayarlarını tamamen devre dışı bırakmak zorunda kalmadan ebeveynlerin kısıtlamaları duraklatmasına (“Duraklat”) veya tüm uygulamaları engellemesine (“Telefonu kilitle”) izin veren hızlı işlem düğmeleri de ekler. Apple’ın Ekran Süresini kullanan herhangi bir ebeveyn, buradaki faydayı anlayacaktır. Çoğu zaman, aileler olağan kuralların duraklatıldığı bir konumdadır – örneğin çocuğun bir pijama partisine geç saatlere kadar kalması, okul tatili olması, evde hasta olması veya bazı programlardan fazladan ekran süresi kazanması gibi. diğer şeylerin yanı sıra bir tür ödenek sistemi. Ancak diğer zamanlarda, ebeveynler cihazlarına erişimi sınırlayarak bir çocuğu topraklamak isteyebilirler – ancak bu, aynı zamanda acil bir durumda iletişim kurmanın bir yolu olduğundan, telefonu ellerinden almak zorunda kalmak istemezler. Ancak onları tüm uygulamalardan kilitlemek ceza işlevi görecektir.

Resim Kredisi: Lütuf

Grace’in uygulaması kurucu ortaklar tarafından oluşturuldu, Liana Khanova (Ürün ve Tasarım) ve Salavat Khanov (Yazılım Geliştirme), her ikisi de yeni projelerine ilgili deneyimi getiren. Khanova daha önce, AR kullanan etkileşimli çocuk kitaplarıyla etkileşim kurmalarını sağlayarak çocukların telefon bağımlılığını azaltmaya odaklanan girişiminde çalıştı. Khanov, reklam engelleyici ve gizlilik aracı 1Blocker üzerinde çalışmıştı. Yeni uygulamalarının ön yüklemeli ve tamamen bağımsız olduğunu belirtiyorlar.

Ekip, Apple’ın yerleşik ekran süresi araçlarıyla daha da rekabetçi olmalarını sağlamak için API’yi güncelleyeceğini umuyor. API’nin bugün kullanıcılara ne kadar zamanlarının kaldığını ve ne kadar zaman kullandıklarını gösterme yeteneğinden yoksun olduğunu söylediler. Ayrıca, arama alanına sahip Apple’ın sunduğu gibi geliştirilmiş bir uygulama seçicinin mevcut olduğunu görmek isterler. Ve API’nin, Apple’ın kendi araçlarının yapabileceği gibi, iletişim sınırlarını belirleme yeteneğini de içermesini istiyorlar.

Khanova, Grace’in neden MDM çözümlerini kullanan mevcut uygulamalara göre daha iyi bir seçenek olduğuna ilişkin olarak, “Tüm bu sınırlamalara rağmen, yine de bu çözümün ebeveyn denetimleri için MDM tabanlı uygulamalara kıyasla daha iyi olduğunu düşünüyorum” dedi. üçüncü taraf ekran süresi araçları tarafından kullanılan erişim. “[MDM apps’] sunucular saldırıya uğrayabilir ve çocuğunuzun telefon numarası, ziyaret ettiği siteler, arama istekleri, yüklü uygulamalar vb. gibi hassas veriler sızdırılabilir. Saldırgan ayrıca cihazı uzaktan silebilir” dedi. Ayrıca Khanova, “bu şirketler bir ton veri toplayabilir ve reklamcılara satabilir” diye uyardı.

Resim Kredisi: Lütuf

iOS için ekran süresi yönetimi araçlarının karmaşık bir geçmişi vardır.

2018’de iOS 12’nin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Apple, kendi yerleşik ekran süresi izleme araçlarını ve kontrollerini kullanıma sundu. Ancak teknoloji devi, daha sonra, kendi ekran zaman sistemlerini uygulayan üçüncü taraf uygulamalara, bu uygulamaların bunu kullanıcı gizliliğini riske atacak şekilde yaptığını söyleyerek yaygın bir baskı başlattı. Daha önceki uygulamalar, VPN’ler veya mobil cihaz yönetimi (MDM) teknolojileri kullanmak gibi, kullanıcıların ebeveyn denetimlerine yönelik ihtiyaçlarını çözmek için yaratıcı çözümler bulmuşlardı; ikincisi, tüketiciye yönelik uygulamalar için değil, kurumsal kullanım için tasarlanmıştı. MDM tabanlı araçlar, bir cihazın konumuna erişebilir, uygulama kullanımını kontrol edebilir ve çeşitli izinler ayarlayabilir; bunların tümü, çalışan cihazlarını kilitleme açısından anlamlıdır. Ancak Apple, aynı araçların çocukların mahremiyeti için bir risk olduğunu savundu. Doğru olsa da, bu işletmelerin API gibi daha güvenli bir çözüme geçmelerine izin vermek yerine, kendi birinci taraf çözümü mevcut olduğu anda faaliyete devam etmelerini derhal engellemek için haksız davrandı.

Apple, aynı ekran süresi uygulamalarına ve sonraki güncellemelerine yıllarca yeşil ışık yaktı ve geliştiricilerin daha sonra Apple’ın politika değişiklikleri tarafından yok edilen işletmeler kurmalarına izin verdi. Apple CEO’su Tim Cook, Temmuz 2020’de yapılan ve yöneticinin kararı tüketici gizliliğiyle ilgili olarak tekrar savunduğu bir antitröst Kongre oturumu sırasında bu karar hakkında sorgulandı.

Apple’ın çözümü, geliştiricilerin Apple’ın mevcut özelliklerini güvenli ve MDM’siz bir şekilde geliştirmelerine olanak tanıyan bir Screen Time API’sinin 2021’de piyasaya sürülmesiydi. Muhtemelen, tanıtılması gereken türden bir teknolojiydi. yanında yıllar sonra değil, politikanın uygulanması.

Ancak artık kullanıma sunulduğuna göre, Grace gibi uygulamalar çok fazla kaldırma tehdidi olmadan ortaya çıkabilir.

Buna ek olarak, Apple Worldwide Developer Konferansı’nda şirket, Grace’in çizelgeler çizmek ve Apple’ın kendi Screen Time sistemine benzer bir aktivite göster. Ekran süresini ve kısıtlamaları yalnızca ebeveyn-çocuk ilişkisi içinde değil, kendiniz için de yönetmek artık mümkün – Grace’in bu sonbaharda daha sonra benimsemeyi hedeflediği başka bir özellik.

Grace ayrıca daha sonra çocukların ne kadar ekran başında kaldığını görmek için Kilit Ekranı widget’larını, hızlı eylemler için yeni uygulama kısayollarını ve Mac desteğini kullanıma sunacak.

Grace şu anda ücretsiz olarak indirilebiliyor ve gelişmiş özellikler 19.99$/yıllık abonelikle sunuluyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/grace-debuts-privacy-focused-parental-controls-for-ios-devices-built-with-apples-screen-time-api/

Yorum yapın