GPU madencileri hilesi: Kullanılmış grafik kartlarında boyalı belleğe dikkat edin


PSA: Renksiz bellek yongaları, muhtemelen eski maden kartları olmak üzere yoğun şekilde kullanılan grafik kartlarını gösteren yaygın bir işarettir. Son kanıtlar, bazı bayilerin hafızayı boyayarak müşterileri aldatmaya çalıştığını gösteriyor. Boya, kullanılmış GPU’ları inceleyenler için nispeten kolay bir şekilde çıkıyor.

İki Brezilyalı YouTube kanalı, kripto madencilerinin kullanılmış grafik kartlarını olduğundan daha az kullanılmış gibi göstererek satmaya çalıştıklarına dair işaretler ortaya çıkardı. Şaşırtıcı yeni bir taktik, GDDR belleğindeki yıpranma belirtilerini gizlemektir.

Bir GPU, kripto para madenciliği gibi uzun süreler boyunca ağır yük altında kaldığında, ısı, bellek yongalarına sarı bir ton verebilir. Iskandar Souza (altta) ve yakın zamanda TecLab gönderildi çiplerde boya varmış gibi görünen kartları analiz eden videolar. Boyayı sıyırmak renk değişikliğini ortaya çıkardı. Souza’nın raporu, yeni bir GPU’yu gizlenmiş aşınma ve yıpranmaya sahip bir GPU ile karşılaştırıyor.

Son birkaç yıl, grafik kartı pazarında bu tür şemalara zemin hazırladı. Madenciler, geçen yıl kripto kışı ve Ethereum Birleşmesi sonrasında kârlılığını kaybeden kulelerinden GPU’ları boşaltmaya çalışıyor. Madencilik düşüşü son aylarda fiyatları iyileştirmiş olsa da, birçok kart hala MSRP’lerine ulaşmakta zorlanıyor.

Bu ortamda, kullanılmış GPU’larla ilgili anlaşmalar muhtemelen birçok potansiyel müşteri için hala caziptir. Bu alıcılar, muhtemelen çoğundan daha fazla yıpranmış olan kripto madenlerinden gelen kartlardan kaçınmak istiyor.

Yoğun kullanım ve onarım çabaları, Souza’nın videosunun da gösterdiği gibi, GPU’ların diğer parçalarında da izler bırakıyor. Örneğin, kartın merkezi işlemcisinin etrafındaki renk solması ve çizikler, satıcının kartı çözmeye çalıştığını gösterebilir. Eksik vidalar, birinin madencilik kullanım izlerini örtmek için bir grafik kartı açtığını düşündürebilir.

Geçen yıl, bir madencinin GPU’ları bir rafı basınçlı yıkayıcıyla patlatarak yeniden satışa hazırlamaya çalıştığını gösteren bir video yayınlamıştık — son derece tavsiye edilmeyen bir yöntem. Arıtılmamış su yalnızca grafik kartı bileşenlerine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda basınçlı yıkayıcının gücü de zarar verebilir.

Bununla birlikte, tüm yenilenmiş GPU’lar kötü değildir. Alıcıların, Newegg ve Amazon gibi büyük sitelerdeki üçüncü taraf satıcılardan satın alırken dikkatli olmaları gerekir. Yenileme almanın en güvenli yolu, muhtemelen doğrudan PNY ve EVGA (yukarıdaki resim) gibi yönetim kurulu ortaklarının mağazalarından almaktır.Kaynak : https://www.techspot.com/news/97387-gpu-miners-trickery-watch-out-painted-memory-used.html

Yorum yapın