Gözetim Kurulu’nun yıllık raporu, Meta’nın tavsiyelerine ne sıklıkla uyduğunu takip ediyor – Teknolojik Haberler


Facebook ve Instagram’ın içerik denetleme kararlarını inceleyen danışma grubu, ilk yıllık rapor Çarşamba, faaliyetteki ilk yılını kapatıyor.

Gözetim Kurulu, görünüşe göre 2021’de Facebook ve Instagram kullanıcılarından bir milyonun üzerinde itiraz aldı. Bu taleplerin çoğu, kuruldan nefret söylemi, şiddet ve zorbalığa karşı kuralları çiğnediği için kaldırılan Meta uygulamalarındaki içeriği iptal etmesini istedi. Kurul, “önemli” olarak nitelendirdiği 20 davaya ilişkin kararlar ve açıklamalar yayınladı. Grubun incelediği vakaların yüzde 70’inde Meta’nın ilk kararını bozdu.

Kurul raporda, “Meta’nın aldığı içerik denetleme kararlarına bir şekilde itiraz etmenin bir yolu için Facebook ve Instagram kullanıcıları arasında açıkça muazzam bir bastırılmış talep vardı” diye yazıyor kurul raporda.

Gözetim Kurulu’nun bugüne kadarki en göze çarpan kararı, ABD Capitol’deki ayaklanmayı teşvik ettikten sonra Facebook’tan kaldırılan eski Başkan Donald Trump’ın göreve iade edilmesi meselesi. Kurul bu karara Meta’dan eski başkanı platformdan atmak için kullandığı kuralları açıklamasını isteyerek yanıt verdi. Kurul, o sırada “Bu cezayı uygularken Facebook açık ve yayınlanmış bir prosedür izlemedi” diye yazdı ve Facebook’un Trump’a verilen gibi “süresiz” askıya almalar için bir kuralı olmadığını da ekledi.

Kurul, gelecekteki politika uygulamaları için bir tür emsal teşkil eden kararlarının ötesinde, şirketin içerik denetiminin belirli yönleri ve uygulamaya koyması gereken kurallar hakkında nasıl düşünmesi gerektiği konusunda Meta’ya daha genel önerilerde bulunur.

Daha az yüksek profilli durumlarda, yönetim kurulu Meta’nın Facebook ve Instagram’ın doxing’e karşı kurallarını sıkılaştırmasını tavsiye etti, şirketin COVID-19 ile ilgili kuralları ne kadar iyi uyguladığına dair şeffaf bir rapor yayınlamasını istedi ve hükümetler için gerçekleri kontrol etmeye öncelik vermesini istedi. resmi kanallar aracılığıyla sağlıkla ilgili yanlış bilgileri paylaşan

Gözetim Kurulu, ilk yılında 86 politika önerisinde bulundu. Meta, platformun nefret söylemi kurallarını ihlal ettiklerinde kullanıcılara daha fazla bilgi vermek ve yapay zekanın mı yoksa insan denetiminin bir yaptırım kararına yol açıp açmadığı ve diğerlerini doğrudan görmezden gelip gelmediği konusunda bilgilendirmek de dahil olmak üzere, yönetim kurulunun daha iyi şeffaflık için birkaç önerisini uyguladı. Bu sonuçlar, grubun etkisinin gerçekte ne kadar etkili olduğuna ve Meta’nın tavsiyelerini ne sıklıkta uyguladığına veya bunları ne sıklıkla görmezden geldiğine ışık tutan yıllık raporda izleniyor.

Gözetim Kurulu, dünyanın her yerinden içerik denetleme vakalarını inceler, zaman zaman Meta’nın kendisinin denetleme kararlarına entegre edemediği, otomatik olsun ya da olmasın dilsel ve kültürel nüansları sıralar. Facebook ihbarcısı Frances Haugen, şirketin İngilizce konuşulmayan pazarlarda sosyal platformlarını izleme yeteneği hakkında defalarca alarm verdi. Rapora göre, Gözetim Kurulu’nun kararlarının yarısı, bazıları Latin Amerika ve Afrika da dahil olmak üzere Küresel Güney’deki ülkelerle ilgiliydi.

Başlangıçta, kurul yalnızca kullanıcıların içeriğin Instagram ve Facebook’a geri yüklenmesini talep ettiği davaları inceledi, ancak grup, içeriğin birkaç ay içinde kaldırılmasını talep eden davaları dikkate alarak genişledi. Yine de, Gözetim Kurulu’nun karar verme alanı bunlarla sınırlıdır. İnsanların Instagram ve Facebook’ta kullandığı diğer pek çok özellik değil, bireysel gönderilerle ilgili sorular.

Kurul, Meta’ya yalnızca bireysel gönderileri değil, platformları genelinde hesapları ve grupları etkileyen ılımlılık konusunda tavsiyelerde bulunma yetkisinin kapsamını genişletmek istediğini yazıyor. Gözetim Kurulu şu anda yarı bağımsız danışma grubunun gerçekte neler yapabileceği konusunda son sözü söyleyen şirketle “diyalog halinde”.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/oversight-board-report-facebook-instagram-meta/

Yorum yapın