Gözden Geçirme: Visual Studio Code, Java için parlıyor


Java IDE’leri için seçimlerinizin Eclipse, NetBeans veya IntelliJ IDEA olduğu bir zaman vardı. Bu biraz değişti. Diğer yeniliklerin yanı sıra, Visual Studio Code artık Java kodunu bir dizi Java’ya özgü uzantı aracılığıyla düzenleme, çalıştırma ve hata ayıklama için iyi bir desteğe sahiptir.

Visual Studio Code, masaüstünüzde ve web’de çalışan ve Windows, macOS, Linux ve Raspberry Pi OS için kullanılabilen ücretsiz, hafif ancak güçlü bir kaynak kodu düzenleyicisidir. JavaScript, TypeScript ve Node.js için yerleşik destekle birlikte gelir ve diğer programlama dilleri (Java, C++, C#, Python, PHP ve Go gibi), çalışma zamanları (.NET gibi) için zengin bir uzantı ekosistemine sahiptir. ve Unity), ortamlar (Docker ve Kubernetes gibi) ve bulutlar (Amazon Web Services, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform gibi).

Hafif olma ve hızlı başlama fikrinin yanı sıra, Visual Studio Code değişkenler, yöntemler ve içe aktarılan modüller için IntelliSense kod tamamlama özelliğine sahiptir; grafik hata ayıklama; linting, çoklu imleç düzenleme, parametre ipuçları ve diğer güçlü düzenleme özellikleri; şık kod gezintisi ve yeniden düzenleme; ve Git desteği de dahil olmak üzere yerleşik kaynak kodu denetimi. Bunların çoğu Visual Studio teknolojisinden uyarlanmıştır.

Visual Studio Code uzantıları, bir düzenleyici veya IDE ile otomatik tamamlama, tanıma git, tüm referansları bul, vb. gibi dil özellikleri sağlayan bir dil sunucusu arasında kullanılan protokolü tanımlayan Dil Sunucusu Protokolünü kullanabilir. dile özgü akıllıları sağlayın ve süreçler arası iletişimi sağlayan bir protokol üzerinden geliştirme araçlarıyla iletişim kurun.

Ek olarak, uzantılar, bir geliştirme aracı (örn. IDE veya düzenleyici) ile bir hata ayıklayıcı arasında kullanılan soyut protokolü tanımlayan Hata Ayıklama Bağdaştırıcı Protokolü’nü (DAP) kullanabilir. Hata Ayıklama Bağdaştırıcı Protokolü, Hata Ayıklama Bağdaştırıcıları aracılığıyla farklı hata ayıklayıcılarla iletişim kurabilen bir geliştirme aracı için genel bir hata ayıklayıcının uygulanmasını mümkün kılar.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3662814/review-visual-studio-code-shines-for-java.html#tk.rss_all

Yorum yapın