Göz ve El İzleme Teknolojilerindeki Gelişmeler XR’yi Nasıl Zenginleştirecek –


Genişletilmiş gerçekliğin bir 300 milyar dolarlık pazar 2024’e kadar ve hem büyüklük hem de karmaşıklık açısından büyüyor. Bunun çoğu, el ve göz izleme yeteneklerindeki gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Magic Leap 1, Microsoft’un HoloLens2’si ve hatta Meta’s Quest 2 gibi cihazlarda el izleme, her zamankinden daha sürükleyici bir dijital deneyim sağlıyor. Göz ve el izleme teknolojilerindeki gelişmeler XR’yi zenginleştirecek.

Göz ve El İzleme için Gelişen XR Teknolojileri

Artık yeni kulaklıklar çıkıyor (örn. Tobil SDK’sı) göz izlemeyi doğrudan cihaza dahil eden. Bu, geliştiricilere, uygulamalar için bir girdi olarak göz hareketini kullanarak kullanıcıyla bağlantı kurmanın tamamen yeni bir yolunu sunar.

Eğitim Uygulamalarında Daha İyi Analitik

XR teknoloji kulaklıkları, idari ekip dikkati ölçebildiği ve katılımı izleyebildiği için özellikle tıbbi, eğitimsel veya işle ilgili amaçlara yönelik eğitim uygulamalarında daha iyi analitiklere olanak tanır.

Daha da ileri giderek HP, Reverb G2 Omnicept Sürümü göz hareketini ve kalp atış hızı, kas hareketleri, yüz ifadeleri ve göz bebeği büyüklüğündeki değişiklikler gibi bir dizi başka göstergeyi izleyebilir.

Sanal Gerçeklikte Kullanıcı Deneyimleri İçin Daha Fazla Bilgi

Bu ilerlemeler, sanal gerçeklikteki kullanıcı deneyimlerine daha da fazla içgörü kazandıracak. Ayrıca, gerçek zamanlı olarak bir kullanıcının hissetme veya tepki verme biçimine göre ayarlanan uygulamalara izin verecekler.

Kısacası: Metaverse geliyor ve çok sayıda sensör içeriyor.

XR’yi Daha Erişilebilir Hale Getirmek

Güvenlik gibi yüksek riskli durumlar için kapsamlı eğitim uygulamaları geliştirdikten sonra, ek duyusal ölçümlerin deneyimi nasıl bir adım daha ileri götürebileceğini kolayca görebiliyorum ve hem kursiyer hem de eğitmene değerli bilgiler sağlıyor.

Kısa bir süre önce, kullanıcıları meditasyon yoluyla yönlendiren özel bir müşteri için bir uygulama geliştirdik. Kullanıcının deneyimi denetleyiciler yerine bakışlarıyla kontrol etmesine izin vererek, hastalar için daha fazla kolaylık kronik ağrı, hastalık veya sakatlık ile uğraşıyor olabilir.

Kendinizi gerçek dünyada ifade edememeniz dijital dünyaya yansımamalı.

Erişilebilirliği artırarak, sağlık sorunları ve fiziksel yetenekleri ne olursa olsun, daha önemli sayıda insanın yaşam kalitelerini iyileştirmek için VR kullanmasına yardımcı olabiliriz.

Sürükleyici Bir VR Dünyasını Nasıl Yaratırız?

Sürükleyici bir dünya yaratmak, yalnızca gözlerinizi kullanarak katılabileceğiniz daha sürükleyici bir VR dünyası yaratmak kadar basittir.

Erişilebilirlik yalnızca engellilere yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda deneyimi herkes için daha iyi hale getirir.

Günlük Yaşamda XR

XR, fiziksel yetenekten bağımsız olarak herkese yepyeni bir deneyimler dünyası açar.

Sürükleyici Bir Deneyimle Hayatınızı Zenginleştirin

Her yaştan ve yetenekten insan, yaşamlarını fayda, rahatlık veya eğlence (veya üçünün zorlayıcı bir kombinasyonu) sağlayan sürükleyici deneyimlerle zenginleştirebilir.

Günlük hayatımızda, yaş ve fiziksel yetenek sınırlarını aşan deneyimler göreceğiz. Sonuç olarak, daha fazla kullanıcı bu sürükleyici deneyimlerle hayatlarını zenginleştirebilir. Ve bu deneyimler daha fazla erişilebilirlik sağladığından, her kullanıcı için özel uygulamalar oluşturmak üzere tepkilerimize ve biyolojik geri bildirimimize göre şekillenecek.

İşyerinde XR

Değişiklikleri gerçek zamanlı olarak yaparak, geniş bir kullanıcı yelpazesinde daha rahat ve kullanışlı olan yeni bir VR deneyimleri çağı yaratabiliriz. İşyerinde ortaya çıktığını zaten görmemizin üç yolu var:

1. Kapsamlı Eğitimi Etkinleştirin

Bir ofis ortamında (hatta uzaktan), çalışanların çok az riskle veya sıfır riskle becerilerini uygulamalarına ve rollerine daha iyi hazırlanmalarına olanak tanıyan VR uygulamalarının kullanımının arttığını göreceğiz.

Kapsamlı eğitim, çalışanların güvenini ve çıktısını, hızını ve verimliliğini artırırken zorlu beceriler sağlar.

Bu tür bir eğitim, kanun yaptırımı, elektrik tamiri ve inşaat gibi potansiyel olarak tehlikeli alanlarda çalışanlar için inanılmaz derecede etkili olacaktır.

Örneğin, sürükleyici modüller bu profesyonellerin sahada karşılaşabilecekleri karmaşık durumlar hakkında kendi kendine rehberli eğitim için kullanılabilir. VR’da pratik yapmak, onları gerçek dünya riski olmadan gerçek dünya durumlarına sokar ve tepkilerini daha az baskı ile geliştirmelerini sağlar.

2. Daha Fazla Veri Sağlayın

Artırılmış gerçeklik deneyimlerini işyerine dahil etmek, çalışanlara işlerini bilgilendirmeleri ve şirket için daha iyi sonuçlar üretmeleri için daha fazla veri ve bilgi verebilir. Bunları sanal çalışmada basit geçici önlemler olarak kullanmak yerine, prototip oluşturma gibi iş süreçleri için daha verimli bir yol haline gelebilirler.

denilen bir platform Sim-Lab bu güçlü işlevi etkinleştirir. Kullanıcılar, bu esnek sanal platformda araçlardan montaj ekipmanlarına kadar her şeyin prototipini yapabilir. Ek olarak, tıbbi ayarlar, hastaların veriler aracılığıyla izlenen ilerleme ile kendi hızlarında ilerlemelerine olanak tanıyan daha dinamik bakım planları için XR’den yararlanabilir.

3. İzleme Teknolojileri ile Güçlü Ekip Kültürü Oluşturun

Zor becerilerden çok daha fazlasıdır; XR ayrıca liderlik, işbirliği ve hatta cinsel tacizle ilgili zorunlu kurslar için yumuşak beceriler eğitimi sağlar. Bunu zaten aşağıdaki gibi platformlarda görüyoruz Meta’nın Horizon Çalışma Odalarıhepiniz birlikte odadaymışsınız gibi hissettiren sanal toplantılar ve sunumlar sağlar.

Bu amaçla, XR aşağıdakiler için çözüm olabilir: en şirket kültürünün erozyonu Bu, pandemi uzaktaki işyerini popüler hale getirdiğinde meydana geldi.

İşbirliği, beyin fırtınası ve üretkenlik için kullanılabilecek sürükleyici bir alan sağlar.

Göz ve El Takip Teknolojileriyle Gerçekliğinizi Genişletin

XR’nin net faydaları vardır ve bunlar, veri toplayan ve yaptığımız her şeye gerçek zamanlı olarak tepki veren bir dizi sensör aracılığıyla elde edilecektir.

Doğada her yüz ifadesinin, bakışın ve hareketin bir anlamı vardır ve bu bağlamsal etkileşimlerin sanal dünyaya dönüşmesi doğaldır.

Göz izleme, el izleme ve diğer vücut izleme teknolojileri gelişmeye devam ettikçe, tüm XR uygulamalarında kullanıcı deneyimi de artacaktır.

XR’nin toplumumuzda yaygınlaşması uzun sürmeyecek ve sanal dünyaya parmaklarınızı sokmak için şu andan daha iyi bir zaman olamaz.

Resim Kredisi: Yazar Tarafından Sağlanmıştır; Sıçramayı kaldır; Teşekkürler!

Şanslı Lance Gobindram

Şanslı Lance Gobindram

Cemtrex Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Lucky Lance Gobindram, sırasıyla CemtrexLabs ve CemtrexXR, en iyi Metaverse/AR/VR Ajansı ve Amerika’da Clutch’ta 1 Nolu Shopify Ajansı’nın genel müdürüdür. GM’e yükselmeden önce, Lucky her iki Cemtrex girişiminde de satış ve pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısıydı.Kaynak : https://readwrite.com/how-advances-in-eye-and-hand-tracking-technologies-will-enrich-xr/

Yorum yapın