Gorgias’ın değeri, e-ticaret müşteri desteği için 30 Milyon $ C Serisi ile 710 Milyon $’a yükseldi – Teknolojik Haberler


Gorgiase-ticaret şirketleri için müşteri hizmetleri araçları geliştiren şirket, değerlemesini 710 milyon dolara çıkaran bir turda yeni C Serisi sermayede 30 milyon dolar topladı.

Transpose Platform ve Shopify turu yönetti ve SaaStr’den önceki yatırımcılar Jason Lemkin, Sapphire Ventures, CRV ve Alven’den Rajeev Dham katıldı.

Bugüne kadar toplam fonu 72.4 milyon dolar olan şirketin profilini çıkaralı birkaç yıl oldu. 2020’nin sonlarında şirket, 305 milyon dolarlık bir değerlemeyle B Serisi finansmanda 25 milyon dolar topladı. Gorgias’ın kurucu ortağı ve CEO’su Romain Lapeyre, Teknolojik Haberler’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, şirketin bu turdan önce 680 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi.

B Serisi zamanında, alışveriş yapanların çevrimiçi mağazalarla iletişim kurmak için kullandığı tüm kanalları her şirket için tek bir özet akışında toplayan teknolojisiyle 4.500’den fazla mağazayı destekliyordu. Bu şekilde destek biletleri, canlı sohbet, e-posta, telefon, SMS, mesajlaşma uygulamaları ve sosyal medya dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yönetilebilir.

Bugün altı yaşındaki şirket, Shopify, BigCommerce ve Adobe Commerce aracılığıyla ürün satan Princess Polly, Steve Madden, Olipop ve Marine Layer dahil olmak üzere 10.000’den fazla çevrimiçi mağazayla çalışıyor.

Ayrıca San Francisco, Paris, Toronto, New York City, Sidney, Belgrad ve Charlotte’daki ofislerinde 245 çalışana ulaştı.

Lapeyre, geçen yıl boyunca markaların Facebook ve Google gibi kanallarda reklam maliyetlerinin arttığını, bazı durumlarda ise önceki oranlarının beş katına çıktığını ve “bu da o başucu kitabını inceltiyor” dedi.

“Sürekli tedarik zinciri sorunları ve yüksek hammadde maliyetleri ve doğrudan tüketiciye yönelik markalar, her iki uçta da marj daralmasını hissediyor” diye ekledi.

Bunun yerine, bu tür bir ortamda başarılı olmak için “DTC markalarının müşteri deneyimini geliştirerek mevcut müşterilerinden daha fazla para kazanması gerektiğine” inanıyor. Gorgias, bunun nasıl yapılacağına dair içgörüler sunar. DTC büyüme başucu kitabı Lapeyre’nin tahminlerine göre, e-ticaret müşterileri için %44 daha fazla gelir sağlayabilir.

Lapeyre, bu arada Gorgias’ın B Serisinden bu yana boyutunu iki katından fazla artırdığını söyledi. 10.000 çevrimiçi mağazaya ve 245 çalışana ek olarak, iki kat daha fazla müşterisi var ve yıllık yinelenen geliri ve değerlemesi de iki katından fazla arttı.

“Çalıştığımız ortam biraz değişti” diye ekledi. “B Serisine kadar büyümemizi hızlandırmaya yardımcı olan 2020 e-ticaret patlaması azaldı, ancak çevrimiçi mağazaların müşteri deneyimini yükseltmek için hiç bu kadar önemli bir zaman olmamıştı. Daha düşük marjlar ve daha yüksek satın alma maliyetleri, işletmelerin mevcut müşterilerinden daha fazla gelir elde etmesini gerektiriyor ve müşteri deneyimi bu çabanın merkezinde yer alıyor.”

Tüm bu büyümeye rağmen şirket, bu yeni ekonomik ortamda nakit yakma oranını izliyor. Lapeyre, şirketin başlangıçtaki hedeflerinin “sürdürülebilir bir şekilde işe almak ve büyümek” olduğunu söyledi. Ancak, “pazara açılma tarafında işe alımları yavaşlattı, maliyetleri nerede düşürebileceğimizi değerlendirdi ve ekipten elimizdeki parayı nasıl kullandığımız konusunda akıllı olmasını istedi.”

Aslında, Gorgias bu kadar erken yeni risk sermayesi toplamayı planlamıyordu, ancak Lapeyre, Transpose Platform ve Shopify ile çalışma fırsatına atladığını söyledi.

Şirket, yeni finansmanı, müşterilere anında yanıtlar sağlayarak gelen tekrarlayan destek biletlerinin üçte birini saptırabilen Otomasyon Eklentisi özelliğinin gelişimini hızlandırmak için kullanacak. Ayrıca, yakında çıkacak olan ve çevrimiçi müşteri hizmetleri aracılığıyla daha fazla gelir elde edebilecek müşterileri belirleyecek olan Gelir Eklentisi adı verilen yeni bir özelliğe de sahiptir.

Lapeyre, “Hem otomasyon hem de bilet önceliklendirmesi, satın almaya hazır müşterileri daha iyi tanımlayarak ve proaktif destek yoluyla dönüşüm oranlarını artırarak – mevcut yardım masası pazarında bir yenilik olarak – satıcı gelir hedeflerini daha da ileriye taşıyacak.” “Bu, amacı tespit etmek ve uygun şekilde otomatik etiketlemek için şirketin tescilli algoritmalarını eğitmek için kullanılan Gorgias platformu tarafından işlenen e-ticarete özel destek biletlerinin hacmi sayesinde mümkün oluyor.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/15/gorgias-valuation-710m-series-c-e-commerce-customer-support/

Yorum yapın