Görev gücü, 2,6 milyar dolarlık finansmanla yeni federal yapay zeka araştırma birimi öneriyor • Teknolojik Haberler


Hükümetin Ulusal Yapay Zeka Araştırma Kaynağından alınan nihai rapor, alanın ABD’li bilim adamlarına erişilebilirliğini ve yeteneklerini geliştirmek için yeni, milyarlarca dolarlık bir araştırma kuruluşu öneriyor. Belge, “erişim uçurumunun üstesinden gelmeyi, daha fazla beyin gücünün ve daha çeşitli bakış açılarının ve deneyimlerin faydalarını toplamayı amaçlayan ulusal bir siber altyapı için bir yol haritası ve uygulama planı” sunuyor.

NAIRR raporu (PDF) Uzun zaman oldu: Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi başkanlığındaki görev gücünün 2020’de kurulmasından bu yana. O zamanlar çok sayıda küçük rapor ve kapsamlı bir “AI haklar beyannamesi için plan” hazırlayarak boş durmadılar. burada okuyabileceğiniz.

Tamamı sayfalarca uzun ama yönetici özeti şu noktaya geliyor:

AI’nın olumlu ve dönüştürücü potansiyelini gerçekleştirmek için, Amerika’nın tüm yaratıcılığını toplumsal zorlukları ele alan, tüm Amerikalılar için çalışan ve demokratik değerlerimizi destekleyen bir şekilde ilerletmek için kullanmak zorunludur.

Yine de yapay zekanın mevcut sınırlarındaki ilerleme, genellikle büyük miktarda hesaplama gücü ve veriye erişime bağlıdır. Günümüzde bu tür bir erişim, genellikle iyi kaynaklara sahip kuruluşlardakilerle sınırlıdır. Bu büyük ve büyüyen kaynak bölünmesi, AI araştırma ekosistemimizi sınırlama ve olumsuz yönde eğme potansiyeline sahiptir.

Bu raporda açıklandığı gibi, hesaplama kaynaklarını, verileri, test ortamlarını, algoritmaları, yazılımları, hizmetleri, ağları ve uzmanlığı bir araya getiren, geniş çapta erişilebilir bir yapay zeka araştırma siber altyapısı, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yapay zeka araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) ortamını demokratikleştirmeye yardımcı olacaktır. herkesin yararına.

Bu amaçla, “hesaplama ve veri kaynakları, test yatakları, yazılım ve test araçları ile entegre bir portal aracılığıyla kullanıcı destek hizmetlerinin birleşik bir karışımını” kullanıma sunacak yeni bir bağımsız araştırma kuruluşu (uygun kurum ve departmanların yönetimi altında) önerirler. ”

tavsiye ediyorlar bu olumsuzluk en azından başlangıçta kendi veri merkezlerini kurmayı içerir; bu maliyetli ve potansiyel olarak ölçeklendirmesi zor olabilir, bunun yerine mevcut kaynakları projeye atayabilen ortaklarla çalışmaktır. (Bu, özel şirketler veya Ulusal Laboratuarlar olabilir, tahmin edilir.)

“İşletim birimi”, yani araştırma kuruluşu, “başlangıçtan itibaren uygun teknik kontrolleri, politikaları ve yönetişim mekanizmalarını entegre ederek mahremiyet, sivil haklar ve sivil özgürlükler konularını ele almada proaktif olmalıdır.”

Görsel Kaynakları: NAİRR

Kongre’nin, yeni organizasyonu, toplam 2.25 milyar $’a ulaşan yeteneklerini geliştirmek için altı yıllık bir süre boyunca her iki yılda bir yaklaşık 750 milyon $’a (NAİRR’nin önerdiği) uygun şekilde finanse etmesi gerekecektir. O zaman devam eden operasyonları için yılda yaklaşık 60-70 milyon dolara ihtiyaç duyacaktır. Bu, Ulusal Bilim Vakfı veya diğer mevcut programlardan geçmesi muhtemel olan ilgili hibeleri veya bu tür programları içermez.

Her şeyin nasıl yürütüleceğine dair çok daha fazla ayrıntı tam raporda yer alıyor, ancak ayrıntılar elbette nihayetinde para ve diğer kaynaklar tahsis edilene kadar beklemek zorunda kalacak.

Nihai raporun girişinde ekip, “NAİRR’yi, Federal Hükümet genelinde yapay zeka inovasyonunu geliştirme ve güvenilir yapay zekayı ilerletme çabalarını artıracak temel bir yatırım olarak görüyoruz” diye yazıyor. “Araştırma, deney yapma ve yenilik, bir Ulus olarak ilerlememizin ayrılmaz bir parçasıdır ve Amerika’nın benzersiz olasılık vaadini yerine getirmek ve dünya sahnesinde liderliğimizi sağlamak için her posta kodundan ve her geçmişten insanı dahil etmemiz zorunludur.”Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/task-force-proposes-new-federal-ai-research-outfit-with-2-6b-in-funding/

Yorum yapın