Google’ın Gradient’i, Birleşik Krallık çalışanlarının emeklilik sandıklarını birleştirmelerine ve yönetmelerine yardımcı olmak için Penny’yi destekliyor – Teknolojik Haberler


Hemen hemen her tahmine göre emekli maaşları iyi bir şeydir. İngiltere hükümetinden beri otomatik kayıt tanıtıldı 2012’de ulusal işgücüne geri dönerek, işverenleri varsayılan olarak bir işyeri emeklilik planı sağlamaya zorladı (örn.

Ancak bu politika değişikliği, ülke çapında milyonlarca insanın artık farklı sağlayıcılarla birden fazla farklı emeklilik fonuna sahip olduğu anlamına geliyor. Ortalama bir işçinin sadece birkaç yıl aynı işte kaldığı göz önüne alındığında, yeni bir işverene geçtiğinde, yeni bir emeklilik fonu otomatik olarak başlar – büyük olasılıkla öncekinden tamamen farklı bir sağlayıcı ile – bu devasa parçalanmış emeklilik maaşını yaratır. .

Dışarıdaki daha organize çalışanlardan bazıları, kariyerleri geliştikçe kendi emekli maaşlarını hiç şüphesiz “birleştirecek”, ancak çoğu için gerçekten yapmak istedikleri tek şey yeni işlerine odaklanmak olduğunda bu çok büyük bir idari baş ağrısıdır. Bu, İngiltere’de yeni başlayan fintech girişiminin bir sorunudur. Kuruş kullanıcıların emeklilik fonlarını tek bir çatı altında otomatik olarak birleştiren yapay zeka destekli bir platformla çözmeye çalışıyor.

Penny’nin kurucu ortağı ve CEO’su Josh Stott Teknolojik Haberler’a “Ortalama, çalışkan bir kişi, bırakın eski işverenlerinin emeklilik sağlayıcıları olarak kimi kullandığı bir yana, emeklilik sağlayıcısının kim olduğu hakkında hiçbir fikri bile yok” dedi. “Oldukça hızlı, net değerinizin çoğu çeşitli emeklilik sağlayıcılarına dağılmış durumda. Emeklilik sunucularının umursadığını düşünüyor musunuz? Yoksa eski emekli maaşınızdan ücret almaya devam etmekten mutlu olduklarını mı düşünüyorsunuz?”

2019’da Bristol’de kurulan Penny, şimdi Birleşik Krallık’ta yerleşik çalışanları olan bir ilk uzaktan girişim şirketidir. 50 milyon sterlinden (60 milyon dolar) fazla olan emeklilik fonları.

Penny, büyümesinin bir sonraki aşamasını finanse etmek için bugün, Monzo’nun kurucusu Tom Blomfield ve Payhawk da dahil olmak üzere fintech dünyasındaki birkaç önemli ismin katılımıyla Google’ın Gradient Ventures’ından 4 milyon £ (4.8 milyon $) tohum finansmanı topladığını duyurdu. kurucu ortağı ve CEO Hristo Borisov.

Fon, Penny’ye 25 milyon £ (30 milyon $) değerinde.

Penny CEO’su Josh Stott (ortada), kurucu ortaklar Ben Stokes (solda) ve Nate Stott tarafından kuşatıldı

Nasıl çalışır

Penny mobil uygulaması aracılığıyla, Android ve iOSkullanıcılara adları, cep telefonu numaraları, doğum tarihleri, adresleri, ulusal sigorta numaraları ve önceki işleri gibi birkaç soru sorulur ve gerisini Penny halleder.

Penny’nin, çoğu insanın muhtemelen eski emekli maaşlarıyla ilgili, politika numaraları gibi herhangi bir bilgiye sahip olmadığı gerçeğini hesaba kattığını belirtmekte fayda var – ve bu, bu alandaki daha yerleşik görevliler üzerinde öne sürdüğü önemli farklılaştırıcılardan biridir. olarak PansiyonArı (Hangi geçen yıl halka açık bir şirket oldu). Penny onlar için acı veren bacak işlerinin çoğunu yapmaya çalışır.

Stott, “Kitlesel pazardaki bireye hizmet etmek için, müşterilerin zaten bildikleri bilgileri kullanarak onlar için emeklilik bilgilerini bulmamız gerektiğini biliyorduk,” dedi. “Penny’nin bir müşteri için emeklilik bilgilerini otomatik olarak bulma yeteneği, düşük değerli ama çok sayıda müşteriyi bünyemize katmamızı sağladı.”

Bunu yapmak için Penny, çoğu tozlu PDF formatında yer alan, bazıları kamuya açık, bazıları özel olmak üzere sayısız emeklilik veri kaynağından yararlanmak için eski moda yapay zekaya güveniyor. Bu dijital belgeler genellikle, farklı biçimlendirme ve dile bağlı kalan farklı kişi ve kuruluşlar tarafından hazırlanan eksik veya uzun süredir güncel olmayan bilgiler içerir ve her şeyi büyük ölçüde tutarsız hale getirir. İşte bu yüzden Penny, kullanıcıların eski emeklilik ayrıntılarını bulma sürecini otomatikleştirmek için doğal dil işlemeyi (NLP) kullanır – bunu başka herhangi bir yolla yapmak çok zaman alır.

Stott, “Müşterilerimiz için doğru verileri tespit etmek ve çıkarmak ve emeklilik politikaları hakkında bilgi sağlamak için NLP’den yararlanıyoruz” dedi. “NLP olmasaydı, emekli maaşlarını bulmak için ihtiyaç duyduğumuz veri miktarını işleyemezdik.”

Penny, emekli maaşlarını konsolide etmekle çok ilgili olsa da, uygulamanın ilginç bir tuhaflığı, her emekli maaşını tek bir varlık yerine ayrı ayrı görüntülemeye devam etmesidir. Bunun için iyi bir neden olduğu ortaya çıktı – her şey son kullanıcıların düşünmek emekli maaşları hakkında.

Stott, “Kullanıcı testinde, insanların emekli maaşlarını isimsiz emeklilik planlarından ziyade işlerine sezgisel olarak bağladıklarını gördük” dedi. “Birden fazla emekli maaşını tek bir rakam olarak gösterdiğimizde, aslında birçok müşteri için olumsuz bir deneyim yarattı. Bu nedenle, Penny emekli maaşlarını yeni bir emeklilik fonunda birleştirse de, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için bunları fon içinde ayrı kaplar halinde tutuyoruz.”

kuruş uygulaması

güzel bir kuruş

Elbette bunların hiçbiri bedavaya gelmiyor, ancak o zaman emeklilik fonlarını yönetmek asla bedava çabalamak. Tüm emeklilik şirketleri, fonları yönetmek için bir ücret alır ve bu ücretler, bir kişinin sahip olduğu daha ayrı emekli maaşlarını açıkça katlar. Penny emekli maaşlarını (HSBC tarafından yönetilen) kendi planında birleştirdiğinde, bu çeşitli ücretler durur ve müşteriler bunun yerine emekli maaşının değerinin %0,75’i kadar yıllık tek bir ücret öderler.

Öngörülebilir gelecek için, Penny tamamen İngiltere pazarına odaklanmaya devam ediyor; dünyanın en büyük ikinci emeklilik piyasasını temsil ediyor ABD’den sonra Ayrıca, el değmemiş emeklilik serveti İngiltere’de 2018’de neredeyse 300 milyar sterlin olarak sabitlendi (bunların hepsi unutulmuş emeklilik potları değil – bazı insanlar sadece yatırımlarının tahakkuk etmesine izin vermek istiyor). Ama bazı ABD eyaletleri, Kaliforniya gibiPenny’nin erişimini yeni bölgelere genişletmesi için kapıyı açabilecek otomatik katılım emeklilik düzenlemelerini de benimsemeye başlıyor.

Stott, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde Kaliforniya’da piyasaya sürmeyi planlıyoruz, ancak şu anda kendi iç pazarımıza odaklanıyoruz” dedi.

Yakın vadede, Penny, doğrudan emeklilik potlarından hisse senedi ticareti ve nihayetinde kripto da dahil olmak üzere uygulamaya daha fazla özellik eklemeyi planlıyor.

Bütün bunlar bizi bugünün haberlerinin ana yönüne götürüyor, karşı karşıya Google’ın Penny’ye 4 milyon sterlinlik bir yatırıma öncülük eden risk sermayesi kollarından biri. Peki tüm bunlar tam olarak nasıl oldu? Fintech dünyasından önde gelen bir şahsiyetin Penny’ye rastladığı ve bunu haber bültenlerinde yazdığı, ardından Gradient’ten biri tarafından alınıp daha sonra Stott’a ulaşan bir kişi olduğu ortaya çıktı.

Stott, “İyi anlaştık, ürünü ve hedeflerimizi anladılar” dedi. “O andan itibaren, onları aylık yatırımcı güncellemelerime ekledim – bu onlara Penny’de neler olup bittiğini gerçekten bilmelerini sağlamanın en basit yolu gibi görünüyordu. Bir tohum turu toplamak için pazara gitmeden önce Gradient bize yaklaştı ve liderlik etmemizi istedi.

AI, beş yıl önce fonun açılışında olduğu gibi Gradient Ventures için artık tek odak noktası olmasa da, Penny’yi olumlu bir şekilde konumlandıracak olan yatırım felsefesinde hala önemli bir rol oynuyor. Ancak hemen her yatırımda olduğu gibi, en önemli faktör adreslenebilir pazarın büyüklüğüdür.

Gradient Ventures’ın genel ortağı Darian Shirazi yaptığı açıklamada, “Gradient’te, büyük pazarlarda harika ekipleri ve ürünleri finanse ediyoruz.” Dedi. “Emeklilik piyasası dünya çapında trilyonlarca dolar ve bu fonlara erişim, tüm tasarruf sahipleri ve özellikle emekliler için hantal.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/googles-gradient-backs-penny-to-help-uk-workers-merge-and-manage-their-pension-pots/

Yorum yapın