Google’ın Flutter’ı yeni grafik yetenekleri, WebAssembly ve RISC-V desteği sunuyor • Teknolojik Haberler


çarpıntıGoogle’ın mobil, web ve masaüstü için çok platformlu uygulamalar oluşturmaya yönelik açık kaynaklı çerçevesi, İleriye Çırpın Nairobi, Kenya’da bugün olay. Adından da anlaşılacağı gibi ekip, çerçevenin gelecek vaat eden özelliklerini sergilemek için etkinliği kullanıyor – bunların çoğu geliştirme döngülerinin henüz çok başında. Buradaki ana vurgular, büyük ölçüde iyileştirilmiş grafik performansı, Flutter kodunu mevcut web ve mobil uygulamalara daha kolay yerleştirme yeteneği ve Web Assembly ve RISC-V gibi yeni mimariler için destektir. Neredeyse tüm bu yetenekler hala kanarya dallarında ve deney işaretlerinin arkasında duruyor, ancak Google’ın önümüzdeki aylarda bu projeyi nereye götürmeyi planladığını gösteriyor ve etrafındaki genel açık kaynak ekosisteminin bazı ücretsiz çalışmaların nerelerde yararlı olabileceğini anlamasına yardımcı oluyor ( Flutter’a katkıda bulunanların yaklaşık %40’ı Google dışındandır).

Tim SneathGoogle’ın Flutter ve Dart programlama dili için ürün ve UX direktörü, ekibin tamamen yeniden yazmaya karar verdiğini söyledi Çark, Flutter’ın oluşturma çalışma zamanı. Bu yeni sürüm, önceki motorun bazı mevcut aksaklıklarını düzeltmeyi ve aynı zamanda performansı büyük ölçüde iyileştirmeyi amaçlarken, çalışırken yeniden yükleme ve diğer temel Flutter özellikleri için destek sunmaya devam ediyor. “Bu çok farklı bir deneyim. Sadece çok ipeksi pürüzsüz, ”dedi. “Aslında, genel amaçlı bir oluşturucudan yararlanmak yerine Flutter için özel olarak hazırlanmış bir grafik işleme motoru oluşturabiliyoruz.”

Bu performansı etkinleştirmek için, motor artık önceden derlenmiş gölgelendiriciler içeriyor ve gölgelendirici derlemesi sırasında önceki motorun çerçeve düşüşlerini önlüyor. Artık, bir dizi yeni efekt sağlayan özel gölgelendiriciler ve piksel gölgelendiriciler için destek var – bu da geliştiricilerin Flutter’ın üzerine bir dizi yeni deneyim oluşturmasına olanak tanıyacak. Tüm bunların altında, Android ve iOS’un düşük seviyeli Vulkan ve Metal 3D grafik API’leri bulunur. Ekip şu anda buradaki çalışmalarını mobil cihazlara odaklıyor, ancak bu yeni grafik özelliklerinin birçoğunun zaten macOS ve Windows’ta da çalışması gerekiyor. Sneath, “Flutter için genel modelimiz, onu pikselleri boyayabileceğiniz her yere götürmektir” dedi.

Flutter’ı her yere götürmekten bahsetmişken, ekibin önizlemesini yaptığı bir diğer yeni özellik de öğe yerleştirme. Web geliştiricileri için bu, standart bir

öğesi kullanarak Flutter içeriğini kolayca gömmek için bunu kullanabilecekleri anlamına gelir. Flutter ve Dart ile bir uygulamanın tamamı yazılabilirken, birçok geliştirici bu yeni kodu farklı bir dilde yazılmış olabilecek mevcut uygulamalara entegre etmek isteyebilir.

Ekip ayrıca, daha iyi JavaScript ve Dart birlikte çalışabilirliği sağlayan yeni bir paketin yanı sıra Flutter’ın Android ve iOS’ta sistem API’lerini daha kolay çağırmasını sağlayacak yeni araçlar üzerinde çalışıyor. Daha önce bu yeteneğe zaten sahipti, ancak bunun işe yaraması, geliştiriciler için birçok standart kod yazmayı gerektirdi.

İleriye dönük olarak ekip, Flutter’ı WebAssembly’a derlemek için ilk çabalarını da başlatıyor. Bu ikili biçim hakkındaki heyecanın hızla artması ve hem tarayıcı desteğinin hem de sunucu tarafı araçlarının olgunlaşmasıyla birlikte, Flutter ekibinin de bu teknolojiyle ilgilenmesi şaşırtıcı olmayabilir. Sneath, bunun çoğunlukla Flutter’dan ek performans almakla ilgili olduğunu açıkladı. “Dart, çok sıkı bir şekilde derlenmiş JavaScript koduna aktarılıyor, ancak yine de JavaScript kodu olduğu için yüklenecek ve yorumlanacak – ve bizim için WebAssembly, yükleme için biraz zaman kazandıracak, megabaytların boyutunu ve sayısını azaltacak gibi görünüyor. tel üzerinden aktarılır. Bu ilginç görünüyor,” dedi. “WebAssembly’nin potansiyeli – hem web’de hem de ötesinde – bu yeni tür taşınabilir ortak dil haline gelmektir. WebAssembly’de başka dillerdeki başka kodları da alıp kullanabileceğimiz fikrini seviyorum.”

RISC-V tabanlı ClockworkPi DevTerm Kiti

RISC-V tabanlı ClockworkPi DevTerm Kiti.

Sektörde ilgi görmeye başlayan açık standart telifsiz çip mimarisi olan RISC-V’ye gelince, Sneath henüz çok erken olduğunu belirtti (yine de RISC-V tabanlı çiplerle oynamaktan gerçekten keyif aldığını söylemesine rağmen). ClockworkPi DevTerm Kiti) ancak bu mimariyi desteklemenin Flutter için özellikle gömülü alanda yeni platformlar açabileceğine inanıyor. Google’ın Android ekibi de bu mimariye yatırım yaptığından, özellikle bu mimariyi hedefleyen geliştiricilerin sayısı kesinlikle oldukça düşük olsa da, Google’ın burada ne yaptığına kesinlikle göz atmaya değer.

Son olarak, Flutter ekibi ayrıca, ekibin geçen yıl Google’ın I/O geliştirici konferansında oyun geliştiricileri için başlattığı benzer bir girişimin başarısına dayanan, haber yayıncıları için ilginç yeni bir araç setini kullanıma sunuyor. Bu araç seti, yeni yayıncıların kimlik doğrulama desteği, reklam entegrasyonları, bildirimler ve daha fazlasını içeren yeni merkezli bir mobil uygulamayı hızlı bir şekilde oluşturmasına olanak sağlamalıdır – üstelik bu öğeleri sıfırdan tasarlamak zorunda kalmadan.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/25/googles-flutter-showcases-new-graphics-capabilities-webassembly-and-risc-v-support/

Yorum yapın