Google’ın çalışan değerlendirme sistemindeki değişiklikler işten çıkarma korkularını artırıyor


Birkaç büyük teknoloji şirketinin son birkaç ay içinde makroekonomik ters rüzgarlar nedeniyle işten çıkarmaları duyurmasının ardından, bu haftaki haberlerde şirketin en az 10.000 kişiyi işten çıkaracağı öngörüldüğü için Google artık ilgi odağı haline geldi.

Tahminler, bir bildiri Bu yılın başlarında başlatılan Google İncelemeler ve Geliştirme (GRAD) programı kapsamında yöneticilere, eski performans inceleme sürecindeki %2’ye kıyasla, çalışanların en az %6’sına düşük performans puanı atamalarının söylendiğini söyleyen Bilgi’den .

Bazı sektör gözlemcileri, düşük performans gösterenler olarak sıralanan çalışan sayısını artırmak için bildirilen hareketin, bu çalışanların işten çıkarılacağının habercisi olduğunu tahmin ediyor.

Eylül çeyreği sonunda Google’ın toplam tam zamanlı çalışan sayısı, bir önceki yıla göre %24,5 artışla 186.779’a ulaştı. Google’ın mevcut çalışan sayısının yüzde altısı yaklaşık 11.000 kişi olacaktır.

Google işten çıkarmaları duyurmadı ve Bilgi raporunun ayrıntıları hakkında yorum yapmayı reddetti. Ancak şirket, GRAD’ın çalışanların gelişimine yardımcı olmak için başlatıldığını iddia ediyor.

“Bu yılın başlarında, yıl boyunca çalışan gelişimine, koçluğuna, öğrenimine ve kariyer ilerlemesine yardımcı olmak için Google İncelemeleri ve Geliştirme’yi (GRAD) kullanıma sunduk. Google’dan yapılan açıklamaya göre yeni sistem, net beklentiler oluşturmaya ve çalışanlara düzenli geri bildirim sağlamaya yardımcı oluyor.

Telif hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3681109/changes-to-googles-employee-appraisal-system-stir-layoff-fears.html#tk.rss_all

Yorum yapın