Google’daki işten çıkarmalar kurumsal bulut hizmetlerini nasıl etkileyebilir?


Google ana şirketi Alphabet’te 6 milyar dolarlık hisseye sahip bir yatırımcı, şimdiden 12.000 kişiyi işten çıkarmış olmasına rağmen şirkette daha fazla işten çıkarma çağrısı yapıyor.

Londra merkezli TCI Capital Fund Management’ın yönetici ortağı, Alphabet’in genel müdürü Sundar Pichai’ye yazarak binlerce kişiyi daha işten çıkarmasını ve kalan çalışanlarının tazminatlarını düşürmesini istedi.

Alphabet, 20 Ocak 2023’te yaptığı açıklamada, kurumsal bulut bilgi işlem bölümü de dahil olmak üzere şirket genelindeki personeli etkileyecek bir hareketin iş gücünü şimdiden %6 oranında azaltmayı planladığını söyledi.

Bu, TCI’ın yönetici ortağı Christopher Hohn’un Alphabet’e yazdığı ikinci yazı. onun içinde Kasım ayında Pichai’ye ilk mektup şirketten, şirketin Diğer Bahisler bölümündeki artan çalışan sayısı, çalışan tazminatı ve işletme kayıplarını düzeltmek için agresif adımlar atmasını istedi.

Onun ikinci harfAlphabet’in işten çıkarmaları açıkladığı gün yazılan , şirketin iş gücünü 2021’in sonunda istihdam ettiği 150.000’e indirerek maliyet tabanını daha da düşürmesi gerektiğini savundu. Son işten çıkarmalardan önce 187.000 personeli vardı.

Bununla birlikte, Alphabet’te daha fazla işten çıkarma olasılığı, şirketin daha karlı ve hızlı büyüyen işlerinden biri olan Google Cloud gibi hizmetleri etkileyebileceği endişelerine yol açtı. Ekim 2022’de Google Cloud, yıllık %38 büyüyerek 6,9 milyar ABD dolarına ulaşırken, Alphabet’in genel gelir artışı %6’ya geriledi.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3686061/how-layoffs-at-google-could-affect-enterprise-cloud-services.html#tk.rss_all

Yorum yapın