Google Yüklenicileri İşe Alım Şirketini Sistemik Ücret Hırsızlığıyla Suçladı


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Kai Wenzel/Unsplash)
Google müteahhitlerini çalıştıran ve yöneten bir şirket, daha önce üzerinde anlaşmaya varılan ücretleri sessizce kesmekle suçlanıyor ve bu da etkilenen her işçi için binlerce dolarlık ücret kaybına neden oluyor.

BT personel firması Artech için çalışan bir grup müteahhit, sistemik ücret hırsızlığı iddialarıyla öne çıktı. binaen The Verge’e. Artech, çalışanları, ölçekli destek sözleşmelerini yöneten üçüncü bir kuruluş olan Accenture’ın Flex programı aracılığıyla işe alan Google da dahil olmak üzere bir dizi teknoloji şirketine yükleniciler sağlıyor. Bu, etkilenen müteahhitlerin günlük işlerini yürüttükleri şirketten iki kez uzaklaştırılmasına neden olur – bu, saatlik ücretlerin büyük ölçüde düşmesine neden olan bir düzenlemedir.

Çok sayıda iddiaya dayanarak, Artech’in müteahhitlerin beklenen gelirinin üçte birini kestiği bildiriliyor. Bir müteahhit saatte 30.08 dolardan sözleşme imzalarken (Artech’in Google’a söylediği saatlik ücret), aslında saatte sadece 20 dolar alıyordu. Bu, altı aylık çalışma boyunca 10.000 dolardan fazla ücret kaybına neden oldu. Diğer üç Google yüklenicisi, The Verge’e benzer kayıplar yaşadıklarını ve aynı sorunla uğraşan daha fazla yüklenici tanıdıklarını söyledi. Grubun pek çok üyesi, ancak meslektaşları maaş çeklerini Artech’in iş emirleriyle karşılaştırmalarını önerdiğinde, düşük maaş aldıklarını fark etmeye başladı. Tutarsızlıkları fark eden diğerleri, deneyimlerini başkalarıyla tartışmaya başlayana kadar, noktaları birleştirmelerine izin verene kadar, bunların tek seferlik idari hatalar olduğuna inandılar.

(Fotoğraf: Cess Idul/Unsplash)

“Hataların” tekrar eden doğası ve her bir müteakip soruşturmanın çözümünün zamanlaması giderek daha fazla şüpheli olarak algılanıyor. Bir müteahhit The Verge’e bu sorunların hiçbir zaman Artech’in kendisi tarafından belirlenmediğini, bunun yerine işçilerin fark edip rapor etme sorumluluğunda olduğunu söyledi: “Soruşturmayı başlatıp davayı açmazsanız hiçbir şey olmaz.” Ve Verge’e işçilerin sistemik eksik ödeme iddialarını reddettiğini söyledikten hemen sonra, Artech daha önce bahsedilen yükleniciye borçlu olunan kayıp ücretleri geri ödedi.

Teknoloji şirketleri, özellikle bu roller yüksek talep gördüğünde veya nispeten kısa bir zaman dilimi içinde diğer ülkelere dış kaynak sağlanabileceğinde, genellikle destek rolleri için yüklenicileri işe alır. Bu tartışmalı bir uygulamadır; birçok sözleşmeli işçi, ücretli izin veya sübvansiyonlu sigorta gibi aynı programa sahip maaşlı bir rolün tipik avantajları olmadan haftada 40 saat veya daha fazla çalışır. Bu Google müteahhitlerinin de belirttiği gibi, bu çok katmanlı istihdam biçimi, bordro hataları veya manipülasyonu için bolca fırsat sunuyor.

Tabii ki bu, Google müteahhitlerine ilk kez düşük ödeme yapılmadı. İki yıl önce bir grup Google Asistan geçici sözleşmeli çalışanı meydana çıkarmak Google tarafından fazladan ücret ödemeden fazla mesai yapmaya zorlandıklarını söyledi.

Artech, The Verge’e, şimdiye kadarki ayrıntılar gizli olsa da, işçilerin en son şikayetiyle ilgili bir iç soruşturma yürüttüğünü söyledi.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/internet/336765-google-contractors-accuse-recruiting-company-of-systemic-wage-theft

Yorum yapın