Google V8 API, WebAssembly ile eşzamansız web arasında köprü kuruyor


Google’ın V8 JavaScript/WebAssembly motorunun geliştiricileri, JavaScript Promise Integration (JSPI) API’sini sunarak, harici işlevselliğe erişimin eşzamanlı olduğunu varsayan WebAssembly uygulamalarının eşzamansız ortamlarda sorunsuz şekilde çalışmasına olanak tanır.

Geliştiriciler, şu anda deneysel bir aşamada olan JSPI’nin henüz üretim uygulamalarında kullanılmaması gerektiğini söyledi. Sonunda, büyük tarayıcılarda uygulama için bir standart haline geleceğini söylediler.

bir tanıtıldı 19 Ocak’ta V8 blog gönderisi, JSPI, senkronize WebAssembly uygulamaları ile senkronize olmayan web API’leri arasında köprü oluşturur. Bu, senkronize bir API çağrısı yaptığında uygulamanın askıya alınması ve senkronize olmayan G/Ç işlemi sona erdiğinde devam ettirilmesiyle yapılır. Ve JSPI bunu uygulamanın kendisinde çok az değişiklikle yapar.

Web’deki birçok modern API, işlevselliği bir işlemin başlatılmasına ve çözülmesine bölerek eşzamansız olarak çalışır. JSPI, eşzamansız bir API çağrısından döndürülen JavaScript Sözünü keserek WebAssembly uygulamasının ana mantığını askıya alır ve WebAssembly uygulamasına girmek için kullanılan dışa aktarmadan bir Söz döndürür. Eşzamansız API tamamlandığında, API çağrısının sonuçlarını işleyebilmesi için WebAssembly uygulaması devam ettirilir.

Geliştiriciler, Promises ile çalışmak, özellikle WebAssembly ile zordur, çünkü Promises’ın WebAssembly’de doğrudan manipüle edilmesi mümkün değildir, dedi geliştiriciler. JSPI, geliştiricilerin eşzamanlı API’ler kullanarak WebAssembly uygulamaları oluşturmasına ve yine de web’in eşzamansız ekosistemine katılmasına olanak tanır.

JSPI, Intel ve ARM64 mimarileri üzerinde geliştirilmektedir. Linux, Windows, macOS ve ChromeOS için kullanılabilir. Geliştiriciler, Chrome’da chrome://flags adresine gidip “Experimental WebAssembly JavaScript Promise Integration (JSPI)” ifadesini arayarak ve kutuyu işaretleyerek JSPI’yi yerel olarak test edebilir. Chrome Canary kanalının kullanılması önerilir. JSPI henüz son kullanıcılar için etkinleştirilemez.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3686098/google-v8-api-bridges-webassembly-and-asynchronous-web.html#tk.rss_all

Yorum yapın