Google Stadia 2023’te Kapatılacak, Tüm Satın Alma İşlemleri Geri Ödenecek


Bulut oyun hizmeti Google Stadia 18 Ocak’ta kapatıldı, arama devi Perşembe günkü blog yazısında söyledi. Google, Google Mağazası aracılığıyla satın alınan tüm Stadia donanımlarının yanı sıra Stadia mağazasından satın alınan tüm oyunlar ve eklenti içeriği için geri ödeme yapacaktır.

Teknoloji devi, tüm geri ödemelerin Ocak ortasına kadar tamamlanmasını hedefliyor.

Stadia kullanan kişiler, Perşembe gününden itibaren aktif bir Pro aboneliğiniz varsa Pro oyunlar da dahil olmak üzere oyun kitaplıklarına erişmeye devam edebilecek. Oyunculara gönderilen bir e-postada Google, oyunlar için yayıncı desteğinin değişebileceği ve oyun deneyiminizin kapanma süresi boyunca etkilenebileceği konusunda uyardı (bazı oyunların erkenden kaybolabileceğini veya özelliklerini kaybedebileceğini düşündürür).

Görünüşe göre Google, herkese açık blog gönderisinden önce pek çok geliştiriciye kapatma hakkında bilgi vermedi. Destiny 2’nin yapımcısı Bungie hakkında Perşembe günü tweet attı “bir eylem planı” ile geliyor duyurunun ardından. Assassin’s Creed geliştirici Ubisoft, oyunlarını Stadia’da satın alan oyunculara izin vermeyi planlıyor onları PC’ye getirmek için Cuma günü yaptığı açıklamada, Ubisoft Connect dijital dağıtım hizmeti aracılığıyla.

Google en az bir stüdyoyla görüştü (Luxor Evolved geliştiricisi Eski Kafatası) ani değişiklik sonucunda kaybedilen gelirin geri ödenmesi hakkında, Axios bildirdi Cuma.

Hareketi açıklayan Stadia başkan yardımcısı ve genel müdürü Phil Harrison, Google’ın Google Play dijital dağıtım hizmeti, bulut teknolojisi ve YouTube akışı aracılığıyla oyun oynamaya yaptığı yatırımlara dikkat çekti.

Blog yazısında, “Birkaç yıl önce, bir tüketici oyun hizmeti olan Stadia’yı da başlattık” dedi. “Ve Stadia’nın tüketiciler için oyun akışına yaklaşımı, güçlü bir teknoloji temeli üzerine inşa edilmiş olsa da, kullanıcılarda beklediğimiz ilgiyi göremedi, bu yüzden Stadia akış hizmetimizi sona erdirmeye başlamak için zor bir karar verdik.”

Blog gönderisinde, Stadia ekibindeki birçok çalışanın Google içinde başka rollere atanacağı belirtildi.

Bulut oyun hizmeti, Kasım 2019’da karışık bir resepsiyonla başlatıldı.


Now playing:
Watch this:

Playing Google Stadia for the first time7:03

“Stadia isn’t delivering new games [at the moment], sadece akış yoluyla oynamanın yeni bir yolunu sunmaya çalışıyor. CNET’ten Scott Stein o sırada, diğer sağlayıcılardan alabileceğiniz bir tane,” diye yazdı. “Google, YouTube’da döngü oluşturmanın ve gerçekten benzersiz, rekabetçi büyük ölçekli oyunlar geliştirmenin bir yolunu bulana kadar, Stadia henüz zaman ayırmaya değmez.”

biraz olmasına rağmen kütüphanesinde sağlam oyunlar, Stadia gelişemedi. Google kendi geliştirme stüdyosunu kapattı 2021’de oyun tutkusunun Stadia’dan uzaklaştığını ima etti.

Stadia’da da bolca vardı bulut oyun yarışmasıile birlikte Xbox, Oyun istasyonuNvidia ve Amazon hepsi alternatif sunuyor.

Harrison, teknolojinin YouTube, Google Play ve artırılmış gerçeklik projelerine uygulanabileceğini söyleyerek şirket için tam bir fiyasko olmadı.

Bu teknoloji, Google’ın endüstri ortaklarının kullanımına da sunulacak. Sony, kendi akış hizmetine 2015 yılında bir başlangıç ​​yaptı. OnLive’ın patentlerini satın almak — bir erken oyun akışı hizmeti — bir zamanlar umut vaat eden girişimin kapanmasından kısa bir süre önce.

Kaynak : https://www.cnet.com/tech/gaming/google-stadia-to-shut-down-in-2023-all-purchases-to-be-refunded/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın