Google Play Store, uygulama izinlerini geliştirici tarafından bildirilen bilgilerle değiştirir


Bu yılın başlarında, Google Play Store, geliştiricilerin uygulamalarının topladığı bilgileri ifşa etmesine dayanan yeni bir veri gizliliği bölümü başlattı. Ama belirttiği gibi Esper kıdemli editör Mishaal Rahman (aracılığıyla Ars Teknik), bu, Google’ın artık her uygulamadan otomatik olarak topladığı doğrulanmış bir izin listesi görüntülemeyeceği ve geliştiricilere kullanıcılara neyi ifşa etmeyi seçtikleri (veya seçmedikleri) konusunda tam kontrol vermeyeceği anlamına gelebilir.

Google geçen yıl yeni veri gizliliği bölümünü ilk kez duyurduğunda, şirket, sisteminin geliştiriciler tarafından sağlanan bilgilere dayanacağını açıkça belirtmişti. üzerinde Destek sayfasıGoogle, geliştiricilerin uygulamaları için bir veri gizliliği formu doldurmaları için 20 Temmuz’a kadar süreleri olduğunu ve geliştiricilerin “yalnız” olarak uygulamaları için “tam ve doğru beyanlar” yapması gerektiğini belirtti.

“Google Play, uygulamaları tüm politika gereksinimlerine göre inceler; ancak geliştiriciler adına kullanıcı verilerini nasıl işledikleri konusunda bir tespit yapamıyoruz,” diye açıklıyor Google. “Veri güvenliği formunu doldurmak için gereken tüm bilgilere yalnızca siz sahipsiniz.” Google, geliştiricilerin bildirdiği bilgilerle uygulamanın kendisi arasında herhangi bir tutarsızlık bulursa “uygun işlemi” yapacağını söylüyor.

Apple App Store’un gizlilik “beslenme” etiketleri için benzer bir politikası olduğunu ve ayrıca geliştiricilerin şunları yapmasını gerektirdiğini belirtmekte fayda var. “kendi bildirdiği özetleri” gönderin uygulamalarının gizlilik uygulamaları hakkında. Tıpkı Google’ın şu anda yaptığı gibi, Apple da geliştiricilere, uygulamalarının topladığı veriler hakkında doğru bilgiler sağlama konusunda güveniyor. Washington Postalamak bulunanlar genellikle “yanıltıcı veya tamamen yanlıştır”.

Google, otomatik olarak oluşturulan uygulama izinlerini veri gizliliği bölümüyle değiştirmek için herhangi bir plan belirtmese de, görünüşe göre Google bunu sessizce değiştirmiş. Twitter’daki bir ileti dizisinde Rahman, bir uygulama listesini eski “İzinler” bölümüyle ve yalnızca “Veri güvenliği” olan bir uygulama listesini karşılaştıran ekran görüntüleri gösteriyor. Aynı şeyi, TikTok’un Google Play Store’unun arşivlenmiş bir sürümünü karşılaştırdıktan sonra fark ettim. 2021’den itibaren listeleme biriyle bu şu anda mevcut.

Rahman’ın belirttiği gibi, Google, uygulama izinlerini Play Store’da saklıyor, ancak ön uçtan görünmüyor. Bir uygulamayı indirmeden önce hala izinleri gösteren Aurora adlı açık kaynaklı Play Store alternatifini indirmenizi önerir.

Bununla birlikte, Google’ın her iki uygulama iznini de görüntülemesinin çok daha mantıklı olacağını söyledi. ve veri gizliliği bölümü. Bu şekilde kullanıcılar, geliştirici tarafından bildirilen izinlerin Google’ın bulgularıyla tutarlı olduğunu doğrulamak için her ikisini de karşılaştırabilir. Sınır şirketin uygulama izinleri bölümünü eski haline getirmeyi planlayıp planlamadığını öğrenmek için Google’a ulaştı, ancak hemen geri dönmedi.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/7/17/23259385/google-play-store-developers-accurate-app-data-collection-information-safety

Yorum yapın