Google, Play Store kazançlarıyla ilgili bir davayı çözmek için geliştiricilere 90 milyon dolar tazminat ödeyecek – Teknolojik Haberler


Google söz konusu Perşembe günü, Google’ı uygulama dağıtım gücünü kötüye kullanmakla ve Play Store üzerinden yapılan uygulama satın alma ve uygulama içi satın alma işlemleri için %30’luk haksız ücret talep etmekle suçlayan ABD’li geliştiricilere dava açmak için 90 milyon dolar ödeyecek.

Şirket, 2016 ve 2021 yılları arasında Google Play Store kazançları aracılığıyla her yıl 2 milyon dolardan az kazanan ABD’li geliştiricilerin tazminat almaya hak kazanacağını kaydetti.

“Google Play üzerinden gelir elde eden ABD’li geliştiricilerin büyük çoğunluğu, isterlerse bu fondan para almaya hak kazanacak. Mahkeme anlaşmayı onaylarsa, hak kazanan geliştiriciler bilgilendirilecek ve fondan bir dağıtım almalarına izin verilecek” dedi. bir blog yazısı.

Davacıları temsil eden hukuk firması Hagens Berman Sobol Shapiro LLP, şunları söyledi: geliştiriciler minimum 250 $ tazminat alma hakkına sahipti – bazı yerleşim yerleri 200.000 doların üzerine çıkıyor. Firma, 48.000’den fazla ABD’li geliştiricinin Google tarafından ödeme almaya uygun olduğunu kaydetti.

Davacılar, başlangıçta 2020’de Google’a açılan dava Kaliforniya’da, şirketin bir dizi rekabete aykırı sözleşme, diğer Android yazılım uygulamalarındaki hakimiyetinin stratejik suistimalleri, tüketici bilgi ve bilgi eksiklikleri ve cihaz kullanıcılarının yetiştirilmesi ve sömürülmesi yoluyla Android uygulama dağıtım alanında bir tekel elde ettiğini iddia etti. kötü amaçlı yazılım korkusu.” Vaka belgesi ayrıca, Google’ın uygulama satışı veya uygulama içi satın alma işlemlerinde geliştiriciler için varsayılan %30 Play Store vergisine sahip olduğu gerçeğine de değindi.

Google, %30 Play Store vergisiyle ilgili eleştirileri ele almak için 2021’de bir geliştirici tarafından her yıl kazanılan ilk 1 milyon dolarlık kesintiyi %15’e indirdi. Daha sonra, abonelik tabanlı uygulamalar için Play Store ücretlerini %15’e ve e-kitaplar veya müzik dağıtımı gibi belirli kategorilerdeki medya uygulamaları için %10’a kadar düşürdü. Hasar uzmanı Dr. Michael Williams tarafından yapılan bir tahmine göre, bu ücret indirimi geliştiricileri kurtarabilir 2025 yılına kadar 109 milyon dolardan fazla hizmet bedeli.

Mountain View merkezli şirket, 90 milyon dolarlık ödeme fonunun yanı sıra, geliştiricilerin kullanıcılarla promosyon e-postaları gibi uygulama dışı yollarla iletişime geçebileceğini açıkça belirtmek için Geliştirici Dağıtım Sözleşmesi belgesini revize ettiğini söyledi – Apple’ın yaptığı bir değişikliğe benzer şekilde geçen yıl – bu bilgiyi uygulamada aldılarsa. Firma, küçük girişimler ve bağımsız geliştiriciler tarafından yapılan uygulamaları vurgulamak için Play Store’da “Indie Apps Corner” adlı yeni bir bölüm sunacağını söyledi. Ayrıca firma, uygulama kaldırma ve hesap sonlandırma gibi ayrıntılarla birlikte yıllık Google Play şeffaflık raporları yayınlayacak.

Şu anda Google ve Apple, geliştiricileri kendi uygulama mağazaları aracılığıyla dağıtılan uygulamalarda uygulama içi satın alma işlemleri için kendi ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamaktadır. Ancak farklı coğrafyalarda bu şirketler aleyhine açılan birçok dava ve mevzuat nedeniyle bu durum değişebilir. Geçen yıl Google, Güney Kore’deki geliştiricilerin üçüncü taraf ödeme seçeneklerini kullanmasına izin vermeyi kabul etti – ülke, hizmet ücretlerini %4 oranında düşürürken dijital ödeme sistemleri konusunda yeni bir yasa çıkardıktan sonra.

Son birkaç ay içinde Google, uygulamaları için alternatif ödeme sistemleri kullanma konusunda Spotify ve Match Group ile farklı anlaşmalar yaptı. Arama devi, ilkiyle bir anlaşmayı duyururken, “diğer seçili ülkelerde kullanıcı tercihli faturalandırmayı keşfedeceğiz” dedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/01/google-will-reimburse-developers-90-million-to-settle-a-lawsuit-over-play-store-earnings/

Yorum yapın