Google, Match’in antitröst davasına karşı dava açtı, Match’in hizmetlerini ücretsiz kullanmak istediğini söyledi – Teknolojik Haberler


Google, flört uygulaması üreticisi Match Group’un antitröst davasına, Match’in orijinal şikayetini Google Play’in dağıtım platformundan ve diğer araçlardan yararlanmak için “alaycı bir girişim” olarak nitelendiren ve Google’ın ücretlerinden kaçınmaya çalışan yeni bir mahkeme başvurusunda yanıt verdi.

İki teknoloji devi, Match’in bu Mayıs ayında Android uygulama ödemelerinde tekel gücü olduğu iddiasıyla Google’a dava açmasının ardından mahkemede savaşıyor.

Tinder, Match, OkCupid, Plenty of Fish, Hinge ve diğerleri dahil olmak üzere flört uygulamalarını işleten Match, Google’ın Google Play uygulama pazarı üzerinde çok fazla kontrole sahip olduğunu ve bu ekosistem üzerindeki hakimiyetini sürdürmek için rekabete aykırı taktikler kullandığını iddia ediyor. Uygulama oluşturucu, Epic Games ve Spotify ile birlikte Google’ın hizmet ücretlerinden muafiyet arayan birçok büyük yayıncıdan biridir. Epic Games ayrıca hem Apple hem de Google’a dava açıyor. Şirketler, Google’ın kendi ödeme altyapısını kullanmaya zorlanmak yerine büyük ölçüde kendi uygulama içi ödeme sistemlerini sunmak istiyor ve uygulamalarının Google Play Store ve App Store üzerinden dağıtılmasının getirdiği komisyonlardan kaçınmak istiyor.

Bu yılın başlarında Google ve Match, dava devam ederken nasıl devam edecekleri konusunda geçici bir uzlaşmaya vardı. Match, Google’ın alternatif ödemeler sunduğu için Google Play’deki flört uygulamalarını engellemeyeceğine veya engellemeyeceğine dair güvence verdiğini ve Match’in, hakim davanın sonucunu belirleyene kadar Google’ın ücretlerini ödemek yerine bir emanet hesabına 40 milyon dolara kadar bir kenara koyacağını söyledi.

Şimdi, Google, devam eden bu davada karşı davasını açtı; burada Match’in mahkemeyi yanıltıcı olduğunu ve Google’ın platformunda dağıtılan uygulamalara ödeme işlem ücretleri sağladığını söyleyerek yanıltıcı olduğunu iddia etti.

Google’a yazar:

Match Group, Google Play’in yalnızca ödeme işleme sağladığını iddia etse de, bu doğru değildir. Google Play, Match Group’un gelişmesine ve flört uygulamaları için kritik olan başarılı bir kullanıcı ağı oluşturmasına olanak tanıyan araçlar ve küresel bir dağıtım platformu sağlar. Match Group artık Google Play’in küresel dağıtım platformuna ve kullanıcılarına erişmeyi ve Google’ın platformdaki önemli yatırımlarından tamamen ücretsiz yararlanmayı hedefliyor.

Google, geliştiricilerin uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyan ücretsiz yazılım, test ve izleme araçları ve dijital ödeme altyapısı dahil olmak üzere Play Store ve geliştiricilere sağladığı araçlar aracılığıyla keşfedilebilirliği duyurmaya devam ediyor. Artı, Google, Match Group abonelikleri için aldığı %15’lik ücretinin, diğer büyük platformların ödediği miktarın “yarısı” olduğunu savunuyor – görünüşte Apple’a bir gönderme, ancak her iki platform da bir uygulamanın ikinci yılında komisyonları %30’dan %15’e düşürdüğü için yanıltıcı.

Yanıt ayrıca, yan yüklemeyi kısıtlayan iOS’tan farklı olarak, uygulamaları Android telefonlara yüklemenin başka yolları olduğuna da işaret ediyor.

Google ayrıca birkaç önemli darbeyi de ele alıyor – örneğin, Match Group’taki kıdemli bir Başkan Yardımcısının bir zamanlar Match’in Google Play’in faturalandırma sistemiyle ilgili asıl sorununun Google’ın araçlarını kullanarak “kullanıcıların aboneliklerini iptal edebilme kolaylığı” olduğunu kabul ettiğini belirterek.

Bu özel iddia, hükümet düzenleyicileri tarafından Match’e karşı açılan daha önceki bir davayı hatırlatıyor. 2019’da ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Match’i dolandırıcılık nedeniyle dava etti. Diğer şeylerin yanı sıra, şirketin tüketicilerin aboneliklerini iptal etmelerini zorlaştırdığını ve tüketicilerin, aslında ödemedikleri halde ücretleri durdurduklarını düşünmelerine yol açan hileler kullanacağını söyledi. (Bu davadaki iddiaların çoğu bu yılın başlarında görevden alındıancak, şikayetlerin kendisiyle ilgili bir karara karşı davanın hukuki durumuna dayalıdır.)

Google ayrıca yeni dosyalamasında FTC’nin davasına atıfta bulunarak Match yöneticilerinin iptal sürecinin “bulması zor, sıkıcı ve kafa karıştırıcı” olduğunu kabul ettiğini ekledi. Bir Match Group yöneticisinin alıntısı maalesef dosyalamada düzeltildi.

Google, Match Group’un sözleşmeyi ihlaliyle ilgili olarak jüri tarafından bir deneme ve parasal yardım talep ediyor. Ayrıca Match Group’u Google Play mağazasından kalıcı olarak yasaklayacak bir karar istiyor.

Dava, Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi, ABD Bölge Mahkemesi’nde devam ediyor. Dosyalama haberi ilk olarak Bloomberg.

Google yaptığı açıklamada, “Match Group bizimle bir sözleşme imzaladı ve bu dava Match’i sözleşmenin sonuna kadar tutmayı amaçlıyor – davamızı açmayı dört gözle bekliyoruz. Bu arada Match’in asılsız iddialarına karşı kendimizi savunmaya devam edeceğiz.”

Maç için de yorum istendi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/google-files-counterclaim-to-matchs-antitrust-lawsuit-says-match-wants-to-use-its-services-for-free/

Yorum yapın