Google, Kişisel Bilgileri Arama Sonuçlarından Kaldırmayı Kolaylaştırıyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Google arama sonuçlarında kişisel bilgilerinizi bulmak korkutucu ve kafa karıştırıcı bir deneyim olabilir. Bilginin oraya nasıl ulaştığını merak etmenin ötesinde, işler tuhaflaşmasın diye bilgiyi mümkün olan en kısa sürede nasıl kaldıracağınızı bulmakta sıkışıp kaldınız. Google, bu ikilemin ikinci bölümünü çok daha kolay hale getirmenin bir yolunu sunuyor.

Arama motorunun yeni “Sizinle ilgili sonuçlar” menü öğesinin tek bir amacı vardır: kişisel bilgilerin kaldırılmasını hızlı ve kolay hale getirmek. İlk olarak Mayıs ayında I/O 2022’de duyurulan ancak daha bu hafta kullanıma sunulan ekleme, Google’ın kullanıcıların kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerini (PII) korumalarına yardımcı olma çabasında bir başka çentik oluşturuyor.

Menü öğesi, önce Android kullanıcılarını vurarak yavaş yavaş yayılıyor gibi görünüyor. Arama deneyiminiz güncellendiyse, bir arama sonucunun yanındaki üç noktalı menü düğmesine tıklamak, “Sonucu kaldır” adlı yeni bir seçeneği ortaya çıkaracaktır. Bu seçeneği belirlemek, sonuçta ne tür PII’nin ifşa edildiğini Google’a bildirme sürecinde size yol gösterecektir. Ayrıca, kaldırma isteklerinizi takip edebileceğiniz ve arama sonuçlarında kendi PII’nizi bulma hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz “Sizinle ilgili sonuçların kontrolünü elinize alın” adlı yeni bir sayfa da bulunmaktadır.

Google’ın yeni kaldırma sihirbazı, bir sonuç en az bir tür iletişim bilgisi içerdiğinde, şirketin yayından kaldırma talebini daha hızlı inceleyebileceğini belirtir. Geçmişte birkaç teknoloji şirketinin güven ve güvenlik ekiplerinde çalışmış olarak, küçük bir rapor sapan ekibinin “Sizinle ilgili sonuçlar” bölümüne ayrılacağını tahmin ediyorum – veya en azından bu tür raporların sıranın en üstüne çarpılacaktır. Ancak Google, sonuçları herkese açık tutacağı bazı durumlar olduğu konusunda uyardı. Yeni web sayfasında, “Kaldırma talepleri aldığımızda, örneğin haber makalelerinde geniş çapta yararlı olan diğer bilgilerin kullanılabilirliğini sınırlamadığımızdan emin olmak için web sayfasındaki tüm içeriği değerlendireceğimizi unutmamak önemlidir.” .

Bir istek onaylansa ve PII içeren bir sonuç kaldırılsa bile, bu, bilgilerinizin web’den silindiği anlamına gelmez. Google tavsiye eder ev sahibi siteye gitmek ve bunu yaparken rahat olduğunuzda doğrudan orada bir yayından kaldırma talebinde bulunmak.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/internet/339781-google-is-making-it-easier-to-remove-personal-info-from-search-results

Yorum yapın