Google, kampanya e-postalarını otomatik spam tespitinden muaf tutmayı durduracakYorum Yap

Google, siyasi kampanyaların e-posta spam filtrelerinden kaçmasına izin veren bir pilot programı sonlandırmayı planlıyor; bu, teknoloji devinin çevrimiçi bağış toplama konusunda GOP ile mücadelesindeki son tur.

Google’ın avukatları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şirketin programı uzatmak yerine Ocak ayı sonunda sona erdireceğini söyledi. ABD Kaliforniya Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesinde görülen dosyada, Google’ı “RNC’nin siyasi bağlantısı ve görüşleri nedeniyle e-posta mesajlarını kısıtlamakla” suçlayan Cumhuriyetçi Ulusal Komite tarafından yapılan şikayetin mahkemeden reddedilmesi istendi.

Google, önergesinde “RNC yanlış” dedi. “Gmail’in istenmeyen e-posta filtreleme politikaları, siyasi bağlantıları olsun ya da olmasın, tüm gönderenlerden gelen e-postalar için eşit şekilde geçerlidir.”

Geçen Ekim ayında dosyalanan RNC şikayeti, Google’ın pilot programının GOP’un şirketin spam filtrelerine yönelik eleştirisini yatıştırmakta başarısız olduğunu açıkça ortaya koydu. Bu eleştiri, geçen yaz partinin hayal kırıklığı yaratan çevrimiçi bağış toplama performansının ortasında arttı.

GOP milletvekilleri ve kampanya grupları Gmail teknolojisini suçladı. alıntı yaptılar ders çalışma North Carolina Eyalet Üniversitesi’ndeki bilgisayar bilimi araştırmacıları tarafından yayınlanan bu rapor, Gmail’in sağ eğilimli aday e-postalarının yüzde 77’sini, sol eğilimli aday e-postalarının ise yüzde 10’unu spam’e gönderdiğini iddia etti. Google, çalışmanın kusurlu olduğunu ve e-postaların sıklığı ve kullanıcıların bunlara yanıt verme şekli gibi diğer faktörlerin, otomatik filtrelerinin çalışma şeklini belirlediğini ileri sürdü.

Google, GOP’un saldırılarını reddederken yine de onlara boyun eğdi. Şirket, Federal Seçim Komisyonu’ndan, federal düzenleyiciye kayıtlı tüm kampanyalara ve siyasi komitelere açık olan pilot programa yeşil ışık yakmasını istedi. Şirket, o sırada bir deneme çalışmasının Ocak 2023’e kadar süreceğini tahmin ediyordu.

Binlerce kamuya açık yorum, tüketici savunucularının ve diğer kişilerin Gmail kullanıcılarını spam ile boğacağını söylediği programa karşı tavsiyede bulunması için FEC’e yalvardı. Bir avukat ve Get to the Inbox adlı bir e-posta sertifika hizmetinin kurucusu olan Anne P. Mitchell, Google’ın “partizan hoşnutsuzluğunu yatıştırmak için … kullanıcılarının gelen kutularına kapıları açtığını” yazdı.

GOP, spam nedeniyle Google’a savaş açtı

FEC, girişimin önünü açmak için komisyondaki üç Cumhuriyetçiye bir Demokratın katılmasıyla Ağustos ayında onay verdi. Google sözcüsü José Castañeda, nihayetinde her iki tarafın 100’den fazla komitesinin programa kaydolduğunu söyledi.

Google’ın Kaliforniya’daki federal davayı reddetme önergesinde vurguladığı gibi, RNC onlardan biri değildi.

Dosyada, “İronik bir şekilde, RNC, 2022 ara seçimlerine giden ve e-postalarının aksi takdirde geçerli olabilecek istenmeyen posta algılama biçimlerinden kaçınmasına izin verecek bir pilot programa katılabilirdi.” “Politik olarak bağlantılı diğer birçok kuruluş, FEC tarafından onaylanan bu programa katılmayı seçti. RNC bunu yapmamayı seçti. Bunun yerine, şimdi hem mantıksız hem de kendi Şikayetinde iddia edilen gerçeklere aykırı bir siyasi önyargı teorisine dayanarak Google’ı suçlamaya çalışıyor.”

Geçen sonbaharda programın tanıtımı sırasında, GOP grupları bunun ara sınavlardan çok önce geldiğini ve kampanyalar için açıklanamayan riskler oluşturduğunu savundu.

Federal davaya ek olarak, RNC ve diğer GOP kampanya grupları, Gmail spam filtrelerinin GOP bağış toplama e-postalarını Demokratlara yasaklanmış bir ayni katkı anlamına gelecek şekilde orantısız bir şekilde işaretlediğini savunarak FEC’e şikayette bulundu. Düzenleyici, bu ay Google’a, şirketin kampanya finansmanı yasasını ihlal ettiğine inanmak için hiçbir neden bulamadığını bildirdi.

Google’ın Pazartesi günkü başvurusu, şirketin spam teknolojisine karşı katı bir savunma oluşturdu. Bu savunma, dolaylı olarak, kısa ömürlü pilot programını sona erdirmek için bir argüman olarak hizmet etti.

Dosyalamada, “Aslında, etkili spam filtreleme, Gmail’in önemli bir özelliği ve Gmail’in bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biri” belirtildi.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/politics/2023/01/24/google-email-spam-republicans/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın