Google, Hindistan’daki küçük perakendecilere işletme sermayesi sağlayan bir girişim olan Progcap’ı destekliyor – Teknolojik Haberler


Firmalar Salı günü yaptığı açıklamada, Google’ın küçük ve orta ölçekli işletmelere işletme sermayesi sağlayan Hintli bir girişim olan Progcap’a yatırım yaptığını ve son yıllarda Facebook ve Amazon’un dikkatini çeken bir kategoriye yeni bir adım attığını söyledi.

Yatırım, Progcap’ın artırdığı 40 milyon dolarlık yeni finansmanın bir parçası. Creation Investments ve Tiger Global, beş yaşındaki girişimin C Serisi finansman turunu yönetti ve geçen yıl Eylül ayından bu yana değerlemesini neredeyse üç katına çıkarak 600 milyon dolara çıkardı. Progcap, mevcut destekçi Sequoia Hindistan ve Güneydoğu Asya’nın da tura katıldığını söyledi.

Yeni yatırım, girişimin ilk dilimini Eylül ayında kapattığı C Serisini 70 milyon dolara genişletiyor. Yeni fonla, Delhi merkezli girişimin tüm zamanların zammı 100 milyon doları aştı.

progcap yüzlerce Hint şehri ve kasabasında bulunan 700.000’den fazla küçük perakendeciye hizmet vermektedir. Başlangıç, perakendecilere 10.000 ila 12.500 $ arasında değişen bir döner kredi limiti vererek onlara yeni envanterler satın almak ve işlerini büyütmek için çok ihtiyaç duyulan sermayeyi sağlıyor.

Daha önce yazdığımız gibi, Hindistan’daki önemli sayıda perakendeci işletme sermayesine erişimle mücadele ediyor. Startup’ın kurucu ortağı Pallavi Shrivastava, Teknolojik Haberler ile yaptığı röportajda, “İşletme sermayesi finansman pazarındaki boşluk yaklaşık %98” dedi. “Piyasa tamamen örgütlenmemiş ve yeterince ele alınmamış durumda.”

Kredibilitelerini belirlemek için kendi sigortacılık teknolojisini ve perakendecilerin finansmanına erişimi kullanan girişim, perakendecilere hesap özetlerini, faturalarını kontrol etmeleri, çevrimiçi ödemeler yapmaları ve ödemeleri takip etmeleri için araçlar da sağlıyor.

Progcap, “tedarik zinciri boyunca sermaye hareketini dijitalleştiren, otomatikleştiren ve kolaylaştıran tam kapsamlı perakendeci odaklı bir dijital banka” olmayı hedefliyor.

Progcap, son dört yılda çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren perakendecilere yaklaşık 1 milyar dolar ödediğini ve bu rakamın şu anda bu yıl ödeme yolunda olduğunu söylüyor. Başlangıç, Progcap’ın hizmet verdiği perakendecilerin yıllık yaklaşık 125.000 $ nakit akışına sahip olduğunu söyledi.

Progcap’ın diğer kurucu ortağı Shrivastava ve Himanshu Chandra, “Mevcut yatırımcılarımızın Progcap’a olan inançlarını derinleştirmeye devam etmesinden ve Google’ın bu yolculukta bize katılmasından dolayı çok mutluyuz” dedi.

“Progcap, müşterilerinin tüm işlemleri için temel işletim motoru haline geliyor ve onlara işlerini daha verimli hale getiren kredi ve teknoloji çözümleri sunuyor.”

Halihazırda bu küçük işletmelerin çoğuna hizmet veren Google, bu perakendecilere finansmanlarında yardımcı olmaya ilgi gösteren en son firmadır. Facebook, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredi almasına yardımcı olmak için geçen yıl Hindistan’da bir program başlattı.

Sosyal dev, CDC Group destekli Indifi ile yıllık %17-%20 arasında önceden belirlenmiş bir faiz oranıyla 500.000 Hindistan rupisi (6.720 $) ile 50.00.000 (67.200 $) arasında değişen küçük bilet kredileri vermek için çalışıyor ve vermeyecek. Teknolojik Haberler’a, işletmelerin herhangi bir teminat veya katılım ücreti sağlamasını gerektirdiğini söyledi.

Creation Investments’ın ortağı Tyler Day yaptığı açıklamada, “Ürün tekliflerini genişletirken ve Hindistan’daki son kilometre perakendecilerine daha fazla hizmet ederken Progcap ekibinin arkasına bir kez daha yatırım yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/google-invests-progcap-india-working-capital-small-retailers/

Yorum yapın