Google, ‘Gen Z tüketici ürünü’ üzerinde çalışan ekip de dahil olmak üzere üç Area 120 Ar-Ge projesini ayırıyor • Teknolojik Haberler


Geçen hafta, Google’ın şirket içi Ar-Ge grubu Area 120’nin, Google’ın daha geniş kapsamlı işgücü azaltmasından ciddi şekilde etkilendiğini ve Google’ın daha deneysel fikirlerinden bazıları üzerinde çalışan ekipleri etkilediğini öğrendik. Ancak, şimdi en az üç Alan 120 projesinin bu son kesintilerden kurtulduğunu ve bu yılın sonunda Google’ın diğer bölümlerine “mezun olmaya” devam edeceğini anlıyoruz. Bunlar şunları içerir: Yüksek sesleotomatikleştirilmiş ve daha az maliyetli video dublaj çözümü; adlı uygulama geliştiricileri için bir gizlilik platformu çekler; ve Liistgeçen yıl Google tarafından sessizce satın alınan bir tüketici uygulaması.

Çoğu Alan 120 projesi kendi bünyesinde geliştirildi ve bu da Liist’i nadir bir istisna haline getiriyor. Yükselen startup 1,1 milyon dolarlık tohum finansmanı Crunchbase’e göre, bir yerleri kaydetmek için sosyal imleme aracı TikTok ve Instagram gibi uygulamalar da dahil olmak üzere internette bulabilirsiniz. Google’ın 120. Bölgesi’nde ekibe yeni bir tüketici ürünü oluşturma görevi verilmişti.

Aloud ve Checks’in Google’ın organizasyonunun diğer bölümlerine kolayca uyum sağlayan bariz bir faydası olsa da, Liist, Alan 120’den sağ kurtulan üç kişi arasında belki de daha ilgi çekici olanıdır. Liist’in önünde kazanma, Google, TikTok ve Instagram’ın temel arama ve reklamcılık işletmelerine yönelik tehdidi hakkında konuşmuştu. Bir sektör etkinliğinde, Google’ın Bilgi ve Bilgi organizasyonunu yöneten Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Prabhakar Raghavan, bir görüşmeci söyledi arama devinin kendi araştırmasının, gençlerin artık yer aramalarına genellikle Google’da başlamadığını ortaya çıkardığı.

“Çalışmalarımızda, gençlerin yaklaşık %40’ı öğle yemeği için yer ararken Google Haritalar’a veya Arama’ya gitmiyor” dedi. “Tiktok veya Instagram’a gidiyorlar.”

Liist’in yer imi uygulaması yayındayken, seyahat ilhamı için yerleri kaydetme, arkadaşlarla dışarıda gece planlama, randevu gecesi mekanları listeleri oluşturma ve daha fazlasını içeren çeşitli kullanım durumlarını lanse etmişti. Kullanıcılar gitmek istedikleri yeri oylayabilir veya birlikte seyahat planlayabilirler. Uygulama ayrıca, kullanıcıların videolardan üçüncü taraflarca sağlanan deneyimlere (örneğin, tarifin gösterildiği bir videoyu izledikten sonra bir tarifi Whisk’in uygulamasına kaydetmesi gibi) geçmesine olanak tanıyan TikTok’un Jump platformuyla ilk entegre olanlar arasındaydı.

Ekip Google’a katıldığında Liist’in uygulaması kapatıldı, ancak kurucu ortak David Friedl’s LinkedIn ekibin Alan 120’de bir “Z Kuşağı tüketici ürünü” üzerinde çalıştığını belirtiyor. Başka ayrıntı verilmedi.

Teknolojik Haberler, Liist ve diğer Area 120 projeleri ile paylaşılan Area 120 ekibine gönderilen dahili bir e-postaya göre, artık Area 120 Yönetici Ortağı kapsamına girecek İlyas Roman, onlar ilerledikçe. E-posta, bu proje grubuna “Google Labs” adını veren 2021 yeniden düzenlemesinin bir parçası olarak Area 120’nin yanı sıra diğer AR ve VR projelerini devraldığını hatırlayabileceğiniz deneyimli Google çalışanı Clay Bavor tarafından kaleme alındı.

Roman ayrıca Google Labs Kıdemli Ürün Yönetimi Direktörü altında bir dizi “uygulamalı yapay zeka” ürününe de liderlik edecek. Josh Woodward.

Area 120 işten çıkarmaları, Google’ın 12.000 kişiyi veya küresel iş gücünün %6’sını etkileyen son kesintilerinin yalnızca küçük bir yüzdesi olsa da, Ar-Ge grubu yıllar içinde başarıya ulaşan ve Google’ın diğer bölümlerine açılan birçok yeniliğe öncülük etti.

Bunlar, Google Chrome ile entegre olan GameSnacks adlı, gelişmekte olan pazarlar için HTML5 oyun platformunu; nadir bir harici ürün olan teknik görüşme platformu Byteboard; Google Cloud’a çıkan Tables adlı bir AirTable rakibi; AI destekli bir konuşma reklamları platformu reklam dili, aynı zamanda Cloud’a da çıktı; sırasıyla Google Arama ve Alışveriş’ten çıkan video platformları Tangi ve Shoploop; ve web tabanlı seyahat uygulaması gezici kuşdiğerleri arasında Ticaret’ten çıktı.

Bununla birlikte, Google’ın artık Alan 120’yi önemli bir yatırım olarak görmediğine dair artan endişeler vardı. Geçen Eylül ayında şirket, Alan 120’nin geliştirilmekte olan on dört projesini yediye indirdi ve etkilenen çalışanlara Google’da yeni roller bulmaları gerektiğini söyledi. O sırada bir Google sözcüsü, grubun odağını “Google’ın yapay zekaya yaptığı derin yatırımı temel alan” ve “önemli kullanıcı sorunlarını çözme potansiyeline sahip” projelere kaydıracağını açıkladı.

Bavor’un Area 120 çalışanlarına gönderdiği yeni e-posta, benzer şekilde Google’ın deneylerinin, önceki yıllarda Area 120’nin bilinen diğer proje türlerine değil, Google ürünleri genelinde yapay zekanın etkilerine nasıl daha yoğun bir şekilde odaklandığını vurguluyor. Bavor’un yazdığı gibi:

Açıktır ki şirket olarak makroekonomik belirsizliklerle karşı karşıyayız. Aynı zamanda, yapay zekayı Google’ın pek çok temel ürününü yeniden tasarlamak için uygulama konusunda önümüzde çok büyük fırsatlar var. Arka planda bu bilgilerle, Alan 120’nin büyük bölümünü tasfiye etmek gibi zor bir karar verdim. Yaklaşık yedi yıldır, Alan 120, Google’da aşağıdan yukarıya inovasyon kaynağı oldu ve bundan, bu konuda birçok ders aldık. sıfırdan bire fırsatların peşinden koşmanın en iyi yolu. Ancak önümüzde eşi benzeri görülmemiş fırsatlar varken, üzerinde düşünülmüş ve odaklanmış bir yeni ürün geliştirme modeline geçmemiz gerekiyor.

Bu değişikliğin önemli ve rahatsız edici olduğunu biliyorum. Değişmeyen şey, özellikle uygulamalı yapay zekada önümüzde duran fırsatın boyutu. Alanlarımız genelinde, Labs’ın Google’daki en önemli ve potansiyel olarak etkili işlerden bazılarını yaptığına inanıyorum. Ve şimdi, şirket her zamankinden daha fazla, iyi uygulama yapmamızı istiyor. Bu anı bir ekip olarak yöneteceğimize ve 2023’te teslim edeceğimize olan güvenim tam.

E-posta, Google ve Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai’nin işten çıkarmalarla ilgili e-postasına ek olarak geliyor. Herkese açık olarak paylaşılan Google’ın “Anahtar Kelime” blogunda.

Google yorum yapmaktan kaçındı.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/25/google-spares-three-area-120-rd-projects-including-team-working-on-a-gen-z-consumer-product/

Yorum yapın