Google Cloud’un yeni sürdürülebilirlik platformu, kurumsal iklim hedeflerini gerçeğe dönüştürmeyi hedefliyor – Teknolojik Haberler


Çoğu yöneticiye gezegende doğru olanı yapmak isteyip istemediklerini sorarsanız, bunun tam olarak ne içerdiğini bilmeseler bile, büyük ihtimalle evet diyeceklerdir. Bazı şirketler, “yeşil yıkama” olarak bilinen bir süreçte niyetlerini abartabilir, ancak daha onurlu amaçlara sahip şirketler, enerji kullanımları ve kendileri için belirledikleri hedeflere ulaşıp ulaşmadıklarıyla ilgili verileri anlamalarına yardımcı olacak araçlara ihtiyaç duyar.

Bu hafta ilk Sürdürülebilirlik ZirvesiGoogle Cloud, bazıları mevcut araçlar üzerine inşa edilen, bazıları yeni, kurumsal şirketler ve hükümetlerin hedefler belirlemesi, herkese açık ve dahili verilerle karşılaştırması ve bunların nasıl yapıldığını görselleştirmesi ve anlaması için bir tür sürdürülebilirlik platformu oluşturmak üzere tasarlanmış bir dizi çözüm sundu. sürdürülebilirlik hedefleri söz konusu olduğunda yapıyoruz.

Google Cloud’da CTO’nun ofisinde sürdürülebilirlikten sorumlu teknik direktör olan Jenn Bennett, sürdürülebilirliğin çok büyük bir sorun olduğunu, şirketin müşterilere mevcut durumlarını anlamalarına ve ilk önce bazı acil sorunları çözmelerine yardımcı olacak araçlar sağlamak istediğini söylüyor. Google’ın dahili olarak yaptığı çalışma.

“Google’da olup bitenlerin çoğuna bakarsam, bir bütün olarak sürdürülebilirlik gibi bir şey görebilirsiniz. Yemeğinizi içerebilir. Kafeteryalarınızda. Veri merkezlerinizdeki enerjinizdir. Bu sizin tedarik zinciriniz ve tüm Kapsam 3 emisyonlarıve yine de tüm bunlar aslında karmaşık bir ekosistem olarak birbirine bağlanır” dedi.

Google, yeni bir sürümü de dahil olmak üzere yardımcı olacak bir dizi araç duyuruyor. Google Earth Motoru daha önce yalnızca bilim adamları ve STK’lar tarafından kullanılabilen bir araç olan kurumsal müşterilere yöneliktir. Kurumsal sürüm, şirketinizin hammadde kullanımının belirli bir alan üzerindeki etkisini ve gezegen genelinde nasıl kademeli olarak yayıldığını gösterebilen üst düzey görselleştirmeler oluşturma hedefiyle şirketlere karmaşık verilere erişim sağlar.

Google’ın jeo-uzamsal girişimlerini yöneten Rebecca Moore, uydulardan gelen bu verilerden yararlanma yeteneğinin şirketlere çevresel etkileri hakkında gerçek zamanlı bilgiler verebileceğini söylüyor. Moore, “İlk olarak 2010 yılında bilim insanlarına ve STK’lara sunduğumuz Google Earth Engine, dünyanın halka açık en büyük Dünya gözlem veri kataloglarından biri ile gezegen ölçeğinde çevresel izlemenin ön saflarında yer alıyor” dedi.

“Yüzlerce uydudan ve sürekli olarak Earth Engine’e aktarılan diğer kaynaklardan gelen verileri birleştiriyor. Bu veriler daha sonra, bu ham verilerin dünyanın durumu hakkında zamanında, doğru, yüksek çözünürlüklü, kararla ilgili içgörülere dönüştürülmesini sağlayan devasa jeo-uzamsal bulut bilgi işlem kaynaklarıyla birleştirilir. Bu, ormanları, suyu, ekosistemleri, tarımı ve bunların hepsinin zaman içinde nasıl değiştiğini içerebilir.”

Google Earth motorunu kullanan bu gif, 1984'ten 2017'ye kadar on yıllar boyunca yüzey suyu seviyesi değişimini gösterir.

Google Earth motorunu kullanan bu görüntü, yüzey suyu seviyesinin onlarca yıl içinde nasıl değiştiğini göstermektedir. Resim Kredisi: Google Bulut

Moore, bunun gibi veriye dayalı araçları Google BigQuery ve Google Haritalar platformuyla bir araya getirdiğinizde, bu güçlü araç karışımını elde ettiğinize dikkat çekiyor. “Google Cloud’un gücü ve Google Earth Engine’in zekasıyla, sürdürülebilir iş uygulamaları oluştururken aynı zamanda doğal kaynakların sorumlu yönetimi konusunda şirketlere yardımcı oluyoruz” dedi.

Washington eyaletindeki Columbia ve Snake Rivers yakınlarındaki mevsimlik tarımsal zirveleri gösteren Uydudan türetilmiş bir Earth Engine görüntüsü.  Yuvarlak tarlalar farklı aylarda olgunlaşan mısır ve soyadır.

Washington eyaletindeki Columbia ve Snake Rivers yakınlarındaki mevsimlik tarımsal zirveleri gösteren uydudan türetilmiş bir Earth Engine görüntüsü. Yuvarlak tarlalar farklı aylarda olgunlaşan mısır ve soyadır. Resim Kredisi: Google Bulut

Şirket ayrıca, 2030 yılına kadar tamamen karbon enerjisinden arınmış olmak – karbon nötr değil, ancak karbon enerjisinden arınmış olmak için cüretkar bir hedef ilan etti; bu, özellikle alt ürün kullanımıyla uğraşmaya başladığınızda zor bir görevdir.

Bu hedefleri izlemek için dahili olarak kullandıkları araçlardan biri, 7/24 karbonsuz enerji içgörü programışirketin bu haftadan itibaren bir pilot programda müşterilerin kullanımına sunacağı.

Google’da enerji geliştirme başkanı Maud Texier, eğer şirket böyle bir hedefe ulaşmaya çalışan tek şirket olsaydı, bunun pek bir anlamı olmayacağını söylüyor, bu yüzden bu süreçte içgörülerini ve öğrendiklerini başkalarıyla paylaşmaya karar verdiler. Google Cloud müşterisi olsanız da olmasanız da büyük şirketin çalışmalarından yararlanabilmeniz umuduyla.

“7/24, faaliyet gösterdikleri şebekelere ilgi duyan kuruluşların hareketini ateşlemekle ilgilidir. Daha büyük resmin amacı, elektrik kullanımını herkes için ve sonsuza kadar karbondan arındırmaktır. Dolayısıyla son 10 yılda ve ortaklarımızla birlikte, işinizi karbonsuz bir enerji geleceğine doğru nasıl ilerleteceğiniz konusunda içgörüler ve bilgiler topladık,” dedi Texier.

Bennett, henüz orada olmadıklarını bildiğini ve bu kadar iddialı bir hedef belirleme nedeninin bir parçası olduğunu söylüyor, ancak 7/24 program, benzer hedeflere ulaşmaya çalışan diğer kuruluşlara yardımcı olmak için bilgi paylaşmakla ilgili. “2030’da gerçekten önemli olduğunu düşündüğüm şey, meselenin cesur bir misyon belirlemek ve bir grup gerçekten akıllı mühendisin yaratıcı ve yenilikçi çözümler bulmaya çalışmasını sağlamakla ilgili olmasıdır. [climate change] sorunlar” dedi.

Google Cloud için küresel sürdürülebilirlik genel müdürü Justin Keeble, şirketin müşterilerin Google Cloud’daki karbon kullanımlarını anlamalarına yardımcı olmak için geçen yıl Carbon Sense Suite’i tanıttığını söylüyor. Bu şimdi her ikisini de içeriyor Kapsam Bir ve Kapsam Üç emisyonlar ve önümüzdeki haftalarda Kapsam İki eklenecektir. Müşteriler ayrıca Google Cloud kullanımlarını daha düşük karbon emisyonlu veri merkezleriyle sınırlayan “Düşük Karbon Modu”nu da seçebilecekler.

Şirket ayrıca Google dışı ürünlerdeki karbon emisyonlarını ölçmeyi de kolaylaştırıyor. “Adanmış bir IAM’yi kullanıma sunmaktan da heyecan duyuyoruz (entegre erişim modeli) karbon ayak izi için rol. Bu, Google Cloud dışındaki kullanıcıların emisyon verilerine kolayca erişmelerini ve bunları izleme veya ifşaatlarda kullanmalarını sağlayacak,” diye açıkladı Keeble.

Bennett, henüz yeni başladıklarını ve buradaki nihai hedefin, ortakların, ister Deloitte veya Accenture gibi profesyonel hizmet firmaları, ister sistem entegratörleri, hatta bağımsız şirketler olsun, ortakların en üst düzeyde çözümler oluşturmasına olanak verebilecek bir temel sürdürülebilirlik hizmetleri seti oluşturmak olduğunu söylüyor. bu platformun.

“İş ortaklarımızın kurumların benimsemesini kolaylaştırabilecek ISV çözümleri oluşturabilecekleri bir pazaryeri başlattık. [sustainability initiatives] daha hızlı, ama yine de bu temele sahip [Google Cloud] altındaki platform, ”dedi Bennett.

Birlikte yapılan duyurular geniş bir dizi girişimi temsil ediyor, ancak nihai hedef, Google Cloud’un öğrendiklerini paylaşabileceği ve şirketlerin kendi verilerini ve iklim girişimlerini anlamaları ve bunlara göre hareket etmeleri için bir araç seti sağlarken bir sürdürülebilirlik platformu olmaktır.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/google-clouds-new-sustainability-platform-aims-to-bring-enterprise-climate-goals-down-to-earth/

Yorum yapın