Google, bu yıl Hindistan’daki Play Store’dan 2.000’den fazla kişisel kredi uygulamasını çektiğini söyledi – Teknolojik Haberler


Google, Hindistan’daki Play Store’dan 2.000’den fazla kişisel kredi uygulamasını çektiğini ve yerel merkez bankasının giderek daha fazla yağmacı uygulamaları çökerttiği bir zamanda politikasında bazı değişiklikler yapmaya çalıştığını söyledi.

Google Asya-Pasifik Kıdemli Direktörü ve Güven ve Güvenlik Başkanı Saikat Mitra, Perşembe günü Yeni Delhi’de düzenlenen bir etkinlikte, yukarıda belirtilen uygulamaların Hintli kullanıcıları hedef aldığını ve yerel kolluk kuvvetlerine danıştıktan sonra uygulamaları çektiğini söyledi.

Mitra, birkaç hafta içinde şirketin bu tür uygulamalara karşı daha geniş güvenlik önlemleri oluşturmak için politikasında bazı değişiklikler yapmayı planladığını söyledi.

Google ve diğer birçok firma, bazı durumlarda müşterilerden fahiş ücretler talep ettiği ve tahsilat çabalarında etik sınırları zorladığı tespit edilen Hindistan’daki yırtıcı kredi uygulamalarını çökertmek için yarışıyor. Yerel yetkililerin bildirdiğine göre, bazı firmalar borç verme işini Çinli şirketler için kara para aklamak için de kullanıyor.

Android üreticisi geçen yılın başlarında Hindistan’da yüzlerce bireysel kredi uygulamasını geri çekti ve kredi uygulamalarının müşterilere geri ödeme yapmak için en az 60 gün sağlamasını şart koştu.

Hindistan Merkez Bankası, kredi veren firmalardan ve fintech startup’larından gelen kötü davranışları ortadan kaldırmak için son çeyreklerde birkaç adım attı. Bu ayın başlarında yayınlanan bir kılavuzda, merkez bankası kredi veren firmaların müşteri verilerine erişimini kısıtlamaya ve uyguladıkları faiz konusunda daha fazla açıklama getirmeye çalıştı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/25/google-personal-loan-apps-play-store-india-update/

Yorum yapın