Google, Bu 400 Cihazın Chromebook’lara Dönüştürülebileceğini Söyledi


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Nathana Rebouças/Unsplash)
Dokuz yaşındaki MacBook’unuzun yeni işletim sistemi güncellemelerini alamaması, artık kullanışlı olmadığı anlamına gelmez. Google’ın yerel olmayan cihazlar için hafif Chromebook arayüzü olan ChromeOS Flex’i yükleyerek ömrünü uzatabilirsiniz.

İçinde Blog yazısı Dün yayınlanan Google, ChromeOS Flex’in herkese açık hale geldiğini duyurdu. Google, projeye 2021’in başlarında, çok çeşitli donanımlara (ör. Mac’ler ve Google olmayan PC’ler) yüklenebilecek basit bir işletim sistemine duyulan ihtiyacı fark ettiğinde başladı. ChromeOS Flex, geçtiğimiz Şubat ayında erken erişim beta dönemine girdi; beş ay sonra, işletim sistemi 400’den fazla cihazı ücretsiz olarak çalıştırmaya hazır.

Google, ChromeOS Flex’i “PC’ler ve Mac’ler için bulut öncelikli, yönetimi kolay ve hızlı bir işletim sistemi” olarak özetliyor. İşletim sistemini çevik tutmada önemli bir faktör olan bloatware içermez ve hızlı bir şekilde açılacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca bir USB sürücüsüne indirilebilir ve güvenliği ihlal edilmiş cihazlara hızlı bir şekilde kurulabilir; görünüşe göre Nordic Choice Hotels’i ve 2.000 bilgisayarını bir fidye yazılımı saldırısının ardından kurtaran da buydu.

ChromeOS Flex’in masaüstü yükleme sonrası kurulumu. (Resim: Google)

ChromeOS Flex’in ayrıca diğer ana arayüzlerden yüzde 19 daha az güç tükettiği iddia ediliyor ve bu da teknoloji devinin yeni işletim sistemi için sahip olduğu başka bir önemli hedefe yol açıyor: sürdürülebilirlik. Google, Nordic Choice Hotels’in işletim sistemine geçerek “önümüzdeki sekiz yılda 1,5 milyon kiloya kadar CO2 tasarrufu sağlayacağını, bu da 2000 dönümlük olgun ormanın kurtarabileceğine eşdeğer” olduğunu iddia ediyor. En önemlisi, ChromeOS Flex, kurumsal operasyonları üstlenebilen çevik bir işletim sistemi sunarak eski donanımları çöp alanlarından kurtarmak amacıyla tasarlandı. Eski bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar yerel işletim sistemi tarafından tıkanmış olsa da, ChromeOS Flex gibi hafif bir seçenek cihazın ömrünü uzatabilir ve böylece e-atığı azaltabilir (ve cihaz sahibinin bütçesini zorlayabilir).

Cihaz sahiplerinin ChromeOS Flex’in kendileri için iyi bir seçenek olup olmadığını anlamalarına yardımcı olmak için Google, yüzlerce uyumlu (ve çok uyumlu olmayan) cihazlar. Acer, HP, LG ve Toshiba cihazları ChromeOS Flex yüklüyken gayet iyi çalışma eğilimindeyken, birkaç Dell ve Apple cihazı küçük hıçkırıklara eğilimlidir. Google’ın listesinde görünmeyen cihazlar, gereksinimleri karşıladıkları sürece teknik olarak ChromeOS Flex’i almaya devam edebilirler. minimum Gereksinimlerancak belirli hayati özellikleri—aygıtın dokunmatik yüzeyi, klavyesi, USB bağlantı noktaları ve ses/video çıkışları gibi—çalışacağı garanti edilmeyebilir.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/337954-google-says-these-400-devices-can-be-turned-into-chromebooks

Yorum yapın