Google, 500 milyon Euro’luk antitröst haber lisansı cezasına karşı itirazı düşürdü – Teknolojik Haberler


Google, yerel haber yayıncılarını telif hakkıyla korunan içeriği görüntüledikleri için ücretlendirmeye ilişkin müzakerelerde yaptığı büyük ihlaller nedeniyle geçen yaz kendisine uygulanan yarım milyar avroluk antitröst para cezasına karşı Fransa’daki temyiz başvurusunu sessizce geri çekti.

Avrupa Birliği kurallarında, 2019’da kabul edilen ve kısa bir süre sonra Fransız yasalarına aktarılan dijital telif haklarıyla ilgili büyük bir reform, haber içeriği snippet’lerinin yeniden kullanımını kapsayan yeni bir hak yarattı.

Google, Fransa’daki yasa değişikliğine, önce haber toplayıcı gibi ürünlerde bu tür snippet’leri göstermeyi durdurarak ödemeden kaçınmaya çalışarak yanıt verdi. Ancak ülkenin antitröst gözlemcisi 2020’de devreye girdi – Google’ın tek taraflı eyleminin pazar gücünün kötüye kullanılması oluşturduğundan şüphelendi ve yayıncılara içeriğin yeniden kullanımı için ödeme yapmasını emretti.

Google daha sonra Fransız yayıncılarla anlaşmalar yapmaya çalıştı ancak bu, önemli bilgileri saklayarak ve yayıncılara komşu hak ödemelerini Google’ın tasarladığı bir News Showcase ürününün lisanslama koşullarına dahil etmeye zorlamak gibi, nasıl pazarlık yaptığı konusunda şikayetlere yol açtı. Google’ın eylemleri, düzenleyici tarafından başka bir müdahaleye neden oldu; ve Temmuz 2021’de, kötü niyetli müzakere uygulamaları için 592 milyon dolar ceza.

Teknoloji devi, temyiz başvurusunda bulunduğunda cezayı “orantısız” olarak nitelendirdi. Autorité de la Concurrence‘ yaptırımı geçen sonbaharda.

Ancak şimdi temyizin geri çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Gelişme, Fransız rekabet düzenleyicisinin bugün, antitröst eylemini çözmeye çalışırken Google tarafından ilk kez Aralık ayında sunulan davranışsal taahhütleri kabul ettiğini söylemesiyle ortaya çıktı – bu, Google’ın temyizden vazgeçmesinin bugün açıklanan tam anlaşmanın bir parçasını oluşturduğunu gösteriyor.

“Google, ihtiyati tedbirlere uymama kararına karşı yaptığı itirazı geri çekmeyi taahhüt eder. Autorité’nin 12 Temmuz 2021’de verdiği 500 milyon avroluk para cezası bu nedenle kesinleşiyor.” L’Autorité yazdı basın bülteni [translated from French with machine translation].

kendi içinde Blog yazısı Anlaşmayla ilgili olarak Google, itirazı geri çekmekten bahsetmiyor – bunun yerine, taahhütlerini, işi için sorunlu bir bölümün altına bir çizgi çekmek olarak kabul ederek dönüyor.

“Bugün Autorité de la Concurrence bu müzakerelerin gidişatını belirleyen taahhütlerimizi kabul etti. [over reuse of news publishers’ content] Google Fransa Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Sébastien Missoffe, şunları yazdı: “Bağımsız bir kayyum atanacak ve taahhütlerin uygun şekilde yerine getirilip getirilmediğini izlemekten sorumlu olacak. Bu taahhütler, ilerlemeye ve komşu hakları için yayıncılara ve basın ajanslarına ödeme yapma isteğimizi göstermektedir.”

Google tam olarak neyi kabul etti? Fransız düzenleyici tarafından şimdi kabul edilen taahhütler, Google’ın geçen yılın sonunda ilk olarak sunduğu taahhütlerin güçlendirilmiş bir versiyonudur.

Düzenleyici, Google’ın, içerikleri için yasalar uyarınca ücret konusunda görüşme talep eden haber yayıncılarıyla “şeffaf, nesnel ve ayrımcı olmayan kriterler” uygulayarak iyi niyetli müzakereler yapmayı taahhüt ettiğini söyledi.

Bu, önemli bilgilerin yayıncılara zamanında iletilmesini kabul etmeyi içerir (ör. Google Arama, Google Haberler ve Google Discover’da korunan içeriklerinin gösterim sayısı ve tıklama oranı; artı Google’ın Fransa’daki gelirleriyle ilgili veriler); ve yayıncıların talep edebileceği ilgili ek bilgileri bağımsız bir aracıya iletmeyi kabul etmek (Google’ın gizli bilgilerinin fazla doğrudan paylaşılmasına ilişkin endişeleri gidermeye yönelik görünen bir yapı).

Çerçeve, teknoloji devinin bir yayıncıyla müzakerelerin başlamasından sonraki üç ay içinde bir tazminat teklifi yapmasını taahhüt ediyor.

Anlaşmazlık varsa, çerçeve, Google’ın ödemesi gereken tutarı belirlemek için bir tahkim mahkemesine izin verir.

Google, yasal olarak korunan içeriği lisanslamak için yayıncılarla ayrı şartlar tutmayı açıkça kabul etti – bu nedenle, bu tür içerik lisanslarını daha önce denediği gibi başka herhangi bir Google medya ürününün (örneğin, Vitrin aracı) koşulları altında toplamaya çalışmamak.

L’Autorité ayrıca, Google’ın taahhütlerinin kapsamını, basın ajansları da dahil olmak üzere daha önce hariç tutmaya çalıştığı yayıncıları kapsayacak şekilde genişletmeyi kabul ettiğini de not eder.

Google’ın blog yazısı, teknoloji devi “Fransa’da 150’den fazla basın yayınıyla anlaşmaları” olduğunu yazarak, geçici olarak Fransız yayıncılarla yaptığı anlaşmaların sayısından bahsediyor.

Bununla birlikte, düzenleyicinin belirttiği gibi, müzakere çerçevesinin şartları, yayıncıların daha önce Google ile imzaladıkları herhangi bir sözleşmeye bağlı olmadığı ve bunun yerine yeni çerçevenin avantajıyla şartları yeniden müzakere etmekte özgür oldukları anlamına geldiği anlamına gelir. dilek (ancak mevcut sözleşmeler, herhangi bir yeni anlaşma ile değiştirilene kadar geçerli olacaktır).

Google ayrıca, yayıncılara karşı misilleme niteliğinde olabilecek önlemler almamayı taahhüt etmiştir – müzakerelerin korumalı içeriğin indekslenmesini, sınıflandırılmasını veya sunumunu etkilemeyeceğini taahhüt etmiştir; ve Google ile basın yayıncıları ve basın ajansları arasında var olabilecek diğer ekonomik ilişkileri etkilemez. L’Autorité.

Taahhütler şimdi beş yıllık bir süre için zorunlu hale getirildi – düzenleyicinin takdirine bağlı olarak beş yıl daha yenilenme olasılığı.

Onaylanmış bağımsız bir temsilci, Google’ın başvurusunu izleyecek ve yayıncılarla olan görüşmelerini denetleyecektir. Bu (henüz ismi açıklanmayan) temsilci, taraflara görüş ve önerilerde bulunarak olası anlaşmazlıkların çözümünde aktif bir role sahip olacaktır. L’Autorité — Google’ın bağlı olmayı kabul ettiği (yayıncılar, isterlerse anlaşmazlıkları çözmek için alternatif yasal yollar takip etmekte özgür olsalar da).

Başkanı Benoît Coeure yaptığı açıklamada, L’Autorité, düzenleyicinin, müdahalesi ve yaptırımının ardından Google’ın verdiği taahhütleri – “aslında” memnuniyetle karşıladığını belirterek şunları ekledi:

“Bu farklı eylem araçlarının birleşimi, artık yayıncılar ve basın ajansları için daha fazla istikrar ve adalet garantisi sunan bir ortam yaratmayı mümkün kılıyor. Avrupa’da ilk kez, Google tarafından verilen taahhütler, doğrudan ve dolaylı ilgili hakların ödenmesinin şeffaf bir değerlendirmesi için gerekli bilgilerin müzakere edilmesi ve paylaşılması için dinamik bir çerçeve sunmaktadır. Bu çerçeve, değerlendirme yöntemlerini iyileştirecek ve onlar için gerekli bilgilerin Google tarafından iletilmesini kolaylaştıracaktır.”

Haberin yeniden kullanımı sorunu yalnızca Google’ın Fransa’daki operasyonları için geçerli değildir; AB telif hakkı reformu, tüm Üye Devletler düzenlemeyi ulusal hukuka aktardıktan sonra blok genelinde geçerli olacaktır – bu nedenle Fransa’da kabul edilen çerçevenin bölgesel haber yayıncılarıyla yapılacak diğer müzakereler için bir şablon oluşturması muhtemeldir. (Google’ın bloguna göre, şirket şu ana kadar 650’den fazla yayınla anlaşma imzaladı – ancak, başka yerlerdeki yayıncılar daha iyi bir anlaşma istediklerine karar verirse, Fransa’da kabul edilenlere dayanarak şartları yeniden yapmak zorunda kalabilir.)

AB’nin ötesinde, Google’ın Avustralya’daki yayıncılarla yaptığı lisans müzakereleri, ülke geçen yılın başlarında kendi haber kodu pazarlık yasasını çıkardıktan sonra da düzenleniyor.

İngiltere, teknoloji devlerini saran yerel rekabet kurallarının yeniden başlatılması üzerinde çalışırken yayıncıları desteklemek için benzer bir yasayı da düşünüyor gibi görünüyor. Her ne kadar hükümetin yasaları öne sürmeyi geciktirdikten sonra yakın vadede bir değişiklik beklentisi yok.

Bununla birlikte, Birleşik Krallık’ın rekabet gözlemcisi, bu arada mevcut yetkilerini tam olarak kullanacağını söyledi – bu, son yıllarda, Chrome’da çerezleri izleme desteğini nasıl kaldıracağına ve alternatif reklam teknolojisini nasıl kuracağına dair Google’dan bir dizi taahhüt almayı içeriyor. .

Bu arada Almanya’nın rekabet gözlemcisi geçen yazdan beri Google’ın News Showcase lisans ürününü araştırıyor – Google’ın genel arama işlevine planlı bir entegrasyonla ilgili şikayetlerin ardından, üçüncü şahıslar tarafından sunulan kendi kendini tercih eden ve/veya haksız şekilde dezavantajlı rekabet eden hizmetler gibi görünüyor.

Bu Alman FCO soruşturması devam ediyor. Ancak Ocak ayında Google, Vitrin Haberleri ‘hikaye panellerinin’ pazardaki arama sonuçlarında nasıl görüneceğini sınırlamayı teklif etti – ülkenin rekabet gözlemcisi Google’a özel kötüye kullanım kontrolleri uygulayabileceğini belirledikten kısa bir süre sonra.

Tüm bu antitröst müdahalelerinin kısa öyküsü, Big Tech’in T&C’lerinin kontrolleri dışındaki güçler tarafından yavaş yavaş yeniden şekillendirilmesidir. Ve – özellikle – bu zorunlu yeniden başlatmanın öncülüğünü yapan uluslararası düzenleyicilerdir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/google-france-antitrust-news-licensing/

Yorum yapın