Gökbilimciler İlk Gezici Kara Deliği Keşfetmiş Olabilir


Ne oluyor

Gökbilimciler ilk kez, “serbest yüzen” bir kara deliği tespit etmek için yıldız ışığı üzerindeki yerçekiminin tuhaf etkisini kullandılar.

neden önemli

Şimdiye kadar, gizemli kozmik nesneleri gözetlemenin tek yolu, bir kara deliğin çevresinde maddenin yansıttığı ışığı aramaktı.

Gökbilimciler görünüşte imkansız olanı yapmış ve ilk kez dolaşan bir kara delik görmüş olabilirler.

Kara deliklerin kendileri tanım gereği görünmezdir çünkü ışık bile yoğun yerçekiminden kaçamaz. Event Horizon Telescope’un arkasındaki uluslararası işbirliği, geçtiğimiz birkaç yıl içinde fotoğraf kara delikler ilk kez. Ancak bu görüntülere baktığımızda, gördüğümüz ışık aslında kara deliğin kendisi etrafında dönen sıcak gaz ve malzeme diskidir.

Bazen kara delikler, Samanyolu’nun merkezindeki süper kütleli karadelikte olduğu gibi, yörüngelerinde bir veya daha fazla yıldız olduğu için belirgindir. Ancak bilim adamları, kozmosun daha izole köşelerinde sürüklenen yüz milyonlarca kara delik olduğunu tahmin ediyor.

Şimdi gökbilimcilerden oluşan ekipler, neyin bir nötron yıldızı ya da kendi yerçekiminin kaçınılmaz gücüyle gizlenmiş bir kara deliğin başıboş yalnız kurdu olabileceğini belgelediler. Bu, ilk kez, aynı kuvvetin daha uzak bir yıldızdan gelen ışığı nasıl bozduğunu gözlemleyerek yapıldı, bu fenomene kütleçekimsel mikro mercekleme adı verildi.


Şimdi oynuyor:
Şunu izle:

Samanyolu’nun Kara Deliğinin İlk Fotoğrafını Görün


7:58

“Bu, yerçekimi mikro mercekleme ile keşfedilen ilk serbest yüzen kara delik veya nötron yıldızı.” California Üniversitesi, Berkeley, astronomi profesörü Jessica Lu, Bir açıklamada. “Mikro mercekleme ile bu yalnız, kompakt nesneleri inceleyip tartabiliyoruz. Sanırım bu karanlık nesnelere başka bir şekilde görülemeyen yeni bir pencere açtık.”

Lu, NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından gözlemlenen mikro mercekleme olayının aynı verilerini analiz eden iki ekipten birinin liderliğine yardımcı oldu. Onların analizi The Astrophysical Journal Letters’ın gelecek sayısı için kabul edildi.

Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden başka bir ekip, nesne için biraz farklı bir kütle hesapladı ve daha yüksek bir güvenle, onun aslında bir kara delik olduğu sonucuna vardı. o kağıt The Astrophysical Journal’da yayınlanacak.

Lu, “Kesinlikle bir kara delik olduğunu söylemek istesek de, izin verilen tüm çözümleri rapor etmeliyiz. Buna hem daha düşük kütleli kara delikler hem de muhtemelen bir nötron yıldızı dahildir,” dedi.

Rakip tahminlere göre 1,6 ila 7,1 güneş kütlesi arasındadır. Düşük kütle, cismin bir nötron yıldızı olma olasılığına izin verir. Menzilin üst ucundaysa, nesnenin bir kara delik olduğu daha tartışılmaz hale gelir.

Her ne ise, nesne MOA-2011-BLG-191 ve OGLE-2011-BLG-0462 (kısaca OB110462) etiketlerini kullanıyor ve Dünya’dan 5.000 ışıkyılı uzaklıkta, bu yüzden bize gizlice yaklaşması konusunda çok az endişe var. yakın zamanda.

Tam olarak ne tür bir kozmik karakterin arkasındaki yıldızlardan gelen ışığı büktüğü konusundaki tartışma yakında çözülebilir. bu Hubble uzay teleskobu 2022’nin ikinci yarısında nesne hakkında daha fazla gözlem yapacak ve daha fazla veri toplayacak.Kaynak : https://www.cnet.com/science/space/astronomers-may-have-discovered-the-first-wandering-black-hole/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın