Gökbilimciler Gezegenlerin Oluşumunu Kökten Yeniden Hayal Ediyor


Şuradan başla: güneş ile merkez. Orta yaşlı yıldızımız çoğundan daha sakin olabilir, ancak bunun dışında dikkat çekici değildir. Ancak gezegenleri başka bir hikaye.

Birincisi, Merkür: Tam teşekküllü gezegenden daha fazla kömürleşmiş iç kısım, muhtemelen dış katmanlarını uzun zaman önce travmatik bir çarpışmada kaybetti. Sırada Venüs ve Dünya geliyor, bazı açılardan ikizler, garip bir şekilde sadece biri verimli. Bir de Mars var, başka bir ufacık dünya, Merkür’ün aksine katmanlarını asla kaybetmeyen; sadece büyümeyi durdurdu. Mars’ı takiben, geniş bir artık kaya halkasına sahibiz ve sonra işler değişiyor. Aniden Jüpiter ortaya çıktı, o kadar büyük ki, neredeyse yarı pişmiş bir güneş, yıldızımızın yaratılışından arta kalan malzemenin büyük çoğunluğunu içeriyor. Gaz ve buzdan dövülmüş üç devasa dünya (Satürn, Uranüs ve Neptün) geçmişte kaldı. Dört gaz devinin, kabaca aynı zamanda, aynı maddeden, aynı yıldızın etrafında oluşmasına rağmen, dört kayalık gezegenle neredeyse hiçbir ortak yanı yoktur. Güneş sisteminin sekiz gezegeni bir bilmece sunuyor: Neden bunlar?

Şimdi güneşin ötesine bak, çok ötesine. Yıldızların çoğu kendi gezegenlerini barındırır. Gökbilimciler bu uzak yıldız ve gezegen sistemlerinden binlercesini tespit ettiler. Ama garip bir şekilde, şimdiye kadar buldular bizimkine uzaktan yakından benzeyen hiçbiri. Böylece bulmaca daha da zorlaştı: Neden bunlar ve neden bunlar?

Uzak gezegenlerin gözlemleriyle birlikte, güneş dışı gezegenlerin şişme kataloğu, tozlu gezegen fidanlıkları ve hatta kendi güneş sistemimizden gelen yeni veriler bile artık gezegenlerin nasıl yapıldığına dair klasik teorilerle uyuşmuyor. Onlarca yıllık modelleri terk etmeye zorlanan gezegen bilimciler, şimdi, büyük bir birleşik dünya kurma teorisi olmayabileceğini fark ediyorlar – her yıldızın etrafındaki her gezegeni, hatta güneşimizin etrafında dönen çılgınca farklı yörüngeleri açıklayan tek bir hikaye yok. “Fizik yasaları her yerde aynıdır, ancak gezegen inşa etme süreci, sistemin kaotik hale gelmesi için yeterince karmaşıktır” dedi. Alessandro MorbidelliFransa’nın Nice kentindeki Côte d’Azur Gözlemevi’nde gezegen oluşumu ve göç teorilerinde önde gelen bir isim ve bir astronom.

Fransa’nın Nice kentindeki Côte d’Azur Gözlemevinde gökbilimci olan Alessandro Morbidelli, gezegen oluşumu ve göç hakkında etkili teoriler geliştirdi.Fotoğraf: Mattia Balsamin/GEO Almanya

Yine de, bulgular yeni araştırmaları canlandırıyor. Dünya inşa etme kaosunun ortasında, gökbilimcileri güçlü yeni fikirlere yönlendiren desenler ortaya çıktı. Araştırmacılardan oluşan ekipler, toz ve çakılların bir araya gelmesinin kurallarını ve birleştiklerinde gezegenlerin nasıl hareket ettiğini araştırıyor. Her adımın zamanlaması ve gelişmekte olan bir gezegenin kaderini hangi faktörlerin belirlediği konusunda şiddetli tartışmalar sürüyor. Bu tartışmaların merkezinde, insanların kendimize sorduğu en eski sorulardan bazıları var: Buraya nasıl geldik? Burası gibi başka bir yer var mı?

Bir Yıldız ve Yardımcıları Doğuyor

Gökbilimciler, yaklaşık 300 yıldır güneş sisteminin kökenlerinin ana hatlarını anladılar. Astronomi ile uğraşan birçok Aydınlanma düşünürü gibi Alman filozof Immanuel Kant, 1755’te hemen hemen doğru olan bir teori yayınladı. “Güneş sistemimize ait küreleri oluşturan tüm maddeler, tüm gezegenler ve kuyruklu yıldızlar, her şeyin kökeninde, temel temel malzemesine bölünmüştür” dedi. yazdı.

Gerçekten de, dağınık bir gaz ve toz bulutundan geliyoruz. Dört buçuk milyar yıl önce, muhtemelen geçen bir yıldız ya da bir süpernovanın şok dalgası tarafından dürtüklenen bulut, yeni bir yıldız oluşturmak için kendi yerçekimi altında çöktü. Onun sonra işler nasıl gitti ki biz gerçekten anlamıyoruz.

Güneş tutuştuğunda, fazla gaz etrafında döndü. Sonunda, gezegenler orada oluştu. Bunu açıklayan ve minimum kütleli güneş bulutsusu olarak bilinen klasik model, gözlemlenen gezegenleri ve asteroit kuşaklarını oluşturmaya yetecek kadar hidrojen, helyum ve daha ağır elementlerle dolu temel bir “protoplanetary disk” tasavvur ediyordu. 1977 yılına dayanan model, bugün gördüğümüz yerde gezegenlerin oluştuğunu, küçük “gezegenler” olarak başlayıp, bir tarladaki her yaprağı tüketen çekirgeler gibi alanlarındaki tüm materyali içerdiğini varsayıyordu.Kaynak : https://www.wired.com/story/astronomers-radically-reimagine-the-making-of-the-planets/

Yorum yapın