GM, EV şarjını düzene sokma yarışına katılan son kişi – Teknolojik Haberler


General Motors Çarşamba günü yaptığı açıklamada, modellerini ‘Tak ve Şarj Et’ özelliği ile donatarak EV şarj sürecini kolaylaştırmaya odaklanan büyüyen bir otomobil üreticisi listesine katılacağını söyledi – yani bir dizi farklı şarj istasyonunda ödemeyi kolayca takma ve otomatikleştirme yeteneği.

Tak ve Şarj teknolojisi 2014’ten beri mevcut olmasına rağmen, endüstri, gerekli donanım ve yazılımın yanı sıra ödemeyi doğrulamak için standartlar üzerinde anlaşmaya varmakta yavaş kaldı. Bu, Tesla’nın on yılın daha iyi bir bölümünde, sürücülerin sürmesine, takmasına ve şarj etmesine izin veren sorunsuz şarj ağıyla öne çıkmasına izin verdi.

Diğer markaların sürücüleri için süreç daha karmaşıktı ve sürücünün ücretlendirmeye başlamadan önce bir dizi uygulama ve hesap, RFID okuyucu ve işlevsel olmayan kredi kartı okuyucusu ile mücadele etmesini gerektiriyordu. Bazen donanım uyumsuzdur ve kabloyu araca bağlamak için dongle’lar ve fiş adaptörleri gerektirir.

Bir park yerinde birden fazla tedarikçiden birden fazla şarj cihazı bulmak alışılmadık bir durum değil. Ancak otomobil üreticileri arasında artan rekabet, sorunsuz ve işlevsel bir şarj deneyiminin daha öncelikli hale geldiği anlamına geliyor.

Tak ve Şarj, sürücülerin farklı bir şarj ağı için hesaplarını kullanarak bir şarj istasyonunda ödeme yapmalarına izin vererek süreci basitleştirir. Sürücü, bir benzin istasyonunda doldurma kolaylığına benzer şekilde, makineye doğru çeker ve şarj etmeye başlar.

GM, özelliğin Ultium Platformu üzerine kurulu tüm mevcut ve gelecek GM EV’lerin yanı sıra çoğu Chevrolet Bolt EV ve Bolt EUV ile çalıştığını söyledi. Tak ve Şarj ile, şarj istasyonu aracı park ederken tanır ve ön kayıt veya ek bir hesap oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırır. Ödeme, doğrudan kullanıcının akıllı telefonundan gerçekleştirilir ve kimliği doğrulanır.

Başlamak için, bir EVgo hesabı olan GM sürücüleri, aktif OnStar bağlantılı hizmetler ve araçları için GM marka uygulaması, uygulama içinde bir kerelik Tak ve Şarj aktivasyonu gerçekleştirir.

Şirket, 2025 yılına kadar ABD’de 3.250’den fazla hızlı şarj cihazı eklemek için EVgo ile ortaklık kuruyor.

EV Ekosistemi GM başkan yardımcısı Hoss Hassani yaptığı açıklamada, “EV deneyimini herkes için sorunsuz ve kullanışlı hale getiren ve aynı zamanda EV sahipliğindeki gizem ve korku faktörünü ortadan kaldıran şirket olmak istiyoruz” dedi. “Tak ve Şarj Et, Ultium Charge 360 ​​ile halihazırda yapılan çalışmaları tamamlıyor ve bu yıl şarj altyapısını, erişimi ve eğitimi genişletmek için çok daha büyük bir çabanın parçası olacak.”

GM, Volkswagen, Ford, Mercedes-Benz, Porsche, Audi, Hyundai, Lucid ve Polestar dahil olmak üzere yeni EV’lerinde Tak ve Şarj özelliğini piyasaya süren veya başlatma sürecinde olan otomobil üreticilerinin yalnızca en yenisidir. Bu önemli bir adım olmasına rağmen, GM’nin erişimi EVgo ağıyla sınırlı kalıyor. GM, hizmeti Ultium Charge 360 ​​ağındaki tüm uyumlu DC hızlı şarj istasyonlarına genişletmeyi planladığını söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/23/gm-is-latest-to-join-the-race-to-streamline-ev-charging/

Yorum yapın